اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی

آیا از اثر فوق العاده اسید هیومیک روی جوانه زنی اطلاع دارید؟ آیا میدانید با استفاده از اسید هیومیک در بذر مال و یا اولین آبیاری پس از کاشت بذر شاهد تسریع در جوانه زنی و رشد بهتر ریشه چه گیاه در ابتدای رشد خواهید شد؟
وقتی عمل جوانه زنی اتفاق می افتد، این مطلب را میرساند که بذر توانایی رشد داشته و با رسیدگی های منظم می‌تواند به گیاه پر باری در آینده تبدیل گردد. اسید هیومیک ماده ارگانیک بسیار پرقدرت و بدون ضرر برای رشد گیاهان و جوانه زنی موثر آنها به شمار می آید که عامل اصلی تسریع جوانه زنی و استقرار گیاه در زمین می باشد. با مصرف این ماده آلی شاهد بالاترین میزان رشد طول ریشه چه، بنیه گیاهچه و تولید جوانه ای سالم و سرحال و شاهد حداقل زمان برای جوانه زنی گیاه خواهید شد. توصیه میکنم ادامه این مقاله جذاب و خواندنی پیرامون اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی را از سایت ایران کود از دست ندهید.

جوانه زنی چیست؟

جوانه زنی چیست؟

جوانه زنی عمل یا فرایندی است که متاثر از عوامل محیطی و هم چنین عوامل موثر در تقویت بذر جهت رویش، طی آن ریشه چه شروع به خروج از بذر می‌کند و ابتدا پوسته بذر را پاره نموده و رویش می کند. به عبارتی عمل جوانه زنی اولین مرحله از رشد رویشی بذر به شمار می آید که هر چه این مرحله گیاه بنیه قوی تر داشته و عاری از هر گونه بیماری باشد، آینده باردهی گیاه تضمین می گردد.

 

 

مطلب مرتبط : تاثیر اسید هیومیک بر روی افزایش تناژ گندم

 

 

نقش اسید هیومیک روی جوانه زنی و رشد آن

هیومیک اسید ماده ارگانیک فوق العاده ای است که برخلاف کودهای شیمیایی که منجر به خطرات زیست محیطی و یا سوزاندن گیاه در اثر مصرف بالا میشوند و بایستی بر اساس نوع کود شیمیایی در مراحل رشد مختلف گیاه از آنها استفاده نمود، نقش اسید هیومیک برای گیاه از اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی شروع شده و تا زمان برداشت محصول ادامه دارد.
با استفاده از این ماده بی نظیر بدون شک شاهد تغییرات فراوانی در رشد و جوانه زنی بذر خواهید شد که تفاوت آشکاری در مدت زمان جوانه زنی، طول ریشه چه و …را شاهد خواهید بود.

 

بیشتر بخوانید : تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

 

حال سوال پیش می آید چگونه اسید هیومیک نقش خود را روی جوانه زنی ایفا میکند؟
 
نقش هیومیک اسید بر جوانه زنی
 
 
 
بهترین زمان کوددهی درخت گردو

 

 

 

نگهداری زاموفیلیا

 

نقش هیومیک اسید

 

برای مطالعه : اسید هیومیک برای گندم

 

مزایای استفاده از اسید هیومیک

  1. افزایش فعالیت و تعداد میکروارگانیسم های مفید خاک در نتیجه بهبود حاصلخیزی خاک و گرم شدن محیط ریشه
  2. افزایش سطح مواد آلی درون خاک
  3. بهبود ریشه زایی گیاهان و نهال ها
  4. بالا بردن میزان کلروفیل و سبزینگی در برگ گیاهان
  5. افزایش قدرت جوانه زنی بذر
  6. کمک به حفظ سلامت و بهبود مقاومت آنها
  7. افزایش بهره وری و تولیدات محصول
 

کود مخصوص افزایش باردهی درخت انار

 

سخن آخر

همانطور که در این مقاله از سایت ایران کود مطالب مفیدی پیرامون تاثیر اسید هیومیک روی جوانه زنی ارائه شد، استفاده از این ماده آلی کار بذر برای جوانه زنی را راحت نموده و سرعت می‌بخشد. اسید هیومیک با نقش خود در بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، اصلاح خاک، افزایش رشد ریشه، بهبود جذب نور توسط بذر، تهویه عالی خاک، افزایش میزان دسترسی بذر به عناصر غذایی و …منجر به شروع جوانه زنی پر قدرت گیاه می گردد. هم چنین گیاهانی که با اسید هیومیک از ابتدا تغذیه شده اند، سالم تر و دارای مقاومت بالایی در برابر بیماری های ریشه ای و عوامل استرس زای محیطی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *