اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی

آیا از اثر فوق العاده اسید هیومیک روی جوانه زنی اطلاع دارید؟ آیا میدانید با استفاده از اسید هیومیک در بذر مال و یا اولین آبیاری پس از کاشت بذر شاهد تسریع در جوانه زنی و رشد بهتر ریشه چه گیاه در ابتدای رشد خواهید شد؟
وقتی عمل جوانه زنی اتفاق می افتد، این مطلب را میرساند که بذر توانایی رشد داشته و با رسیدگی های منظم می‌تواند به گیاه پر باری در آینده تبدیل گردد. اسید هیومیک ماده ارگانیک بسیار پرقدرت و بدون ضرر برای رشد گیاهان و جوانه زنی موثر آنها به شمار می آید که عامل اصلی تسریع جوانه زنی و استقرار گیاه در زمین می باشد. با مصرف این ماده آلی شاهد بالاترین میزان رشد طول ریشه چه، بنیه گیاهچه و تولید جوانه ای سالم و سرحال و شاهد حداقل زمان برای جوانه زنی گیاه خواهید شد. توصیه میکنم ادامه این مقاله جذاب و خواندنی پیرامون اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی را از سایت ایران کود از دست ندهید.

جوانه زنی چیست؟

جوانه زنی چیست؟

جوانه زنی عمل یا فرایندی است که متاثر از عوامل محیطی و هم چنین عوامل موثر در تقویت بذر جهت رویش، طی آن ریشه چه شروع به خروج از بذر می‌کند و ابتدا پوسته بذر را پاره نموده و رویش می کند. به عبارتی عمل جوانه زنی اولین مرحله از رشد رویشی بذر به شمار می آید که هر چه این مرحله گیاه بنیه قوی تر داشته و عاری از هر گونه بیماری باشد، آینده باردهی گیاه تضمین می گردد.

 

 

مطلب مرتبط : تاثیر اسید هیومیک بر روی افزایش تناژ گندم

 

 

نقش اسید هیومیک روی جوانه زنی و رشد آن

هیومیک اسید ماده ارگانیک فوق العاده ای است که برخلاف کودهای شیمیایی که منجر به خطرات زیست محیطی و یا سوزاندن گیاه در اثر مصرف بالا میشوند و بایستی بر اساس نوع کود شیمیایی در مراحل رشد مختلف گیاه از آنها استفاده نمود، نقش اسید هیومیک برای گیاه از اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی شروع شده و تا زمان برداشت محصول ادامه دارد.
با استفاده از این ماده بی نظیر بدون شک شاهد تغییرات فراوانی در رشد و جوانه زنی بذر خواهید شد که تفاوت آشکاری در مدت زمان جوانه زنی، طول ریشه چه و …را شاهد خواهید بود.

 

بیشتر بخوانید : تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

 

حال سوال پیش می آید چگونه اسید هیومیک نقش خود را روی جوانه زنی ایفا میکند؟
 
نقش هیومیک اسید بر جوانه زنی
 
 
 

 

 

 • ابتدا قبل از کاشت بذر اگر آن را با کود اسید هیومیک آغشته نمایید و به عبارتی بذر مال کنید، قدرت جوانه زنی بذر به نحو عالی تقویت شده و ریشه چه از ابتدا حجیم تر می گردد لذا پس از استقرار در زمین، با قدرت و توانایی بالایی مواد غذایی و عناصر معدنی را از خاک جذب میکند. در اثر این اتفاق، چون بذر به خوبی تغذیه شده و غنی از عناصرغذایی می گردد، پروتئین با سرعت بالایی در آن ساخته شده و به سرعت جوانه میزند.
 • اسید هیومیک هم چنین مقاومت جوانه گیاه نسبت به تنش های محیطی مانند کم آبی، تغییرات رطوبتی و دمایی افزایش می دهد.
 • تاثیر اسید هیومیک روی جوانه زنی بر میزان جذب رطوبت توسط بذر نیز تأثیر گذار می‌باشد؛ به گونه ای که با تامین کافی رطوبت بذر، سرعت جوانه زنی افزایش یافته و هیومیک اسید نقش خود را در این امر نیز به نحو احسن انجام میدهد. زیرا با حفظ بهتر رطوبت در خاک، از خشکی کشیدن بذر جلوگیری نموده و رشد آن را تسریع می کند.
  افزایش رشد ریشه جوانه دیگر تاثیر عالی اسید هیومیک برای جوانه زنی به شمار می آید که به دلیل اینکه فسفر در مقادیر کافی و بالا در اختیار آن قرار میگیرد و ریشه برای رشد به فسفر نیاز بالایی دارد، در نتیجه ریشه چه با قدرت زیادی شروع به رویش می کند.
 • افزایش تهویه بذر و گیاه، دیگر اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی است و امر بسیار مهمی در روند جوانه زنی به شمار می آید. اما چرا و چگونه؟
  تصور کنید خاک بستر کشت بذر بسیار سفت و سنگین باشد به گونه ای که امکان تنفس بذر برای جوانه زنی و تامین رطوبت موردنیاز آن نباشد. در چنین شرایطی اگر جوانه ای نیز رویش کند، بسیار ضعیف و کوچک خواهد بود؛ اما با افزودن اسید هیومیک، امکان تهویه و اکسیژن رسانی به درون خاک بسیار افزایش می یابد که به سبب نیاز بالا به اکسیژن در مرحله جوانه زنی و تامین آن به کمک هیومیک اسید، عمل جوانه زنی بهتر انجام خواهد گرفت.
 • افزایش رشد طولی گیاه دیگر تاثیر اسید هیومیک روی جوانه زنی محسوب می گردد و نوید بخش شروع رشد طولی گیاه است. تا وقتی که ریشه چه به میزان کافی به موادغذایی دسترسی پیدا نکند، این مرحله با مشکل مواجه خواهد شد اما با اسید هیومیک،ریشه چه بهتر از همیشه از بذر خارج شده و اندام های دیگر مانند ریشه های جانبی شروع به تشکیل می کنند و به ترتیب دیگر سلول های جوانه رشد یافته و شرایط برای تبدیل به گیاه سالم و قوی فراهم می گردد.
 • بهبود جذب نور توسط بذر یکی از مهم ترین تاثیرات اسید هیومیک روی جوانه زنی است که این امکان با تیره شدن سطح خاک و افزایش جذب نور خورشید مهیا می گردد.

 

نگهداری زاموفیلیا

 

نقش هیومیک اسید

 

برای مطالعه : اسید هیومیک برای گندم

 

مزایای استفاده از اسید هیومیک

 1. افزایش فعالیت و تعداد میکروارگانیسم های مفید خاک در نتیجه بهبود حاصلخیزی خاک و گرم شدن محیط ریشه
 2. افزایش سطح مواد آلی درون خاک
 3. بهبود ریشه زایی گیاهان و نهال ها
 4. بالا بردن میزان کلروفیل و سبزینگی در برگ گیاهان
 5. افزایش قدرت جوانه زنی بذر
 6. کمک به حفظ سلامت و بهبود مقاومت آنها
 7. افزایش بهره وری و تولیدات محصول
 

کود مخصوص افزایش باردهی درخت انار

 

سخن آخر

همانطور که در این مقاله از سایت ایران کود مطالب مفیدی پیرامون تاثیر اسید هیومیک روی جوانه زنی ارائه شد، استفاده از این ماده آلی کار بذر برای جوانه زنی را راحت نموده و سرعت می‌بخشد. اسید هیومیک با نقش خود در بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، اصلاح خاک، افزایش رشد ریشه، بهبود جذب نور توسط بذر، تهویه عالی خاک، افزایش میزان دسترسی بذر به عناصر غذایی و …منجر به شروع جوانه زنی پر قدرت گیاه می گردد. هم چنین گیاهانی که با اسید هیومیک از ابتدا تغذیه شده اند، سالم تر و دارای مقاومت بالایی در برابر بیماری های ریشه ای و عوامل استرس زای محیطی هستند.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک
آموزشی

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

در ابتدای بحث می‌خواهیم بدانیم سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک چیست و در چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد. سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

سیلیکات پتاسیم شوک
آموزشی

سیلیکات پتاسیم شوک

کود سیلیکات پتاسیم شوک یکی از کودهای مورد تایید وزارت کشاورزی آمریکا به عنوان کود کشاورزی رایج برای استفاده در زمین‌های کشاورزی می‌باشد. استفاده از

کود 10 52 10 برای درخت بادام
آموزشی

کود 10 52 10 برای درخت بادام

درخت بادام که به وفور در کشور ما ایران کشت و پرورش می شود، در اصل بومی قاره ی آمریکا بوده است اما امروزه در