زمانی که صنوبر به درستی و در مکان مناسب کاشته شود، رشد آن بسیار آسان است. در اینجا از آنچه شما باید در مورد کاشت و مراقبت از صنوبر و بررسی اسید هیومیک برای درخت صنوبر بدانید آورده شده است که باعث می شود آنها را مانند گیاهان دیگر پرورش دهید.

نقش عوامل موثر در استفاده از اسید هیومیک برای درخت صنوبر

درخت صنوبر با اکثر خاک ها سازگار است، اما خاک های دائما خیس را دوست ندارد، چرا که می تواند برای رشد آن ها مشکل ساز باشد. خاک های خشک تا مرطوب اما با زهکشی خوب ترجیح داده می شوند.

در بررسی اسید هیومیک برای درخت صنوبر اگر در مورد زهکشی خاک در منطقه ای که می خواهید صنوبر کلرادو آبی خود را بکارید مطمئن نیستید، ارزش آن را دارد که قبل از کاشت زهکشی را آزمایش کنید. برای آزمایش زهکشی خاک، سوراخی به عرض 12 اینچ در عمق 12 اینچ در منطقه کاشت حفر کنید. سوراخ را با آب پر کنید و بگذارید تخلیه شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای کشت هیدروپونیک

سپس بعد از تخلیه دوباره آن را با آب پر کنید، اما این زمان ساعت طول می کشد تا تخلیه شود. در خاک با زهکشی خوب، سطح آب با سرعت حدود 1 اینچ در ساعت کاهش می یابد. نرخ سریعتر، مانند خاک سست و شنی، ممکن است شرایط بالقوه محل را نشان دهد. سرعت پایین‌تر نشان‌دهنده زهکشی ضعیف خاک است و برای بهبود زهکشی، کاشت در تپه یا بستر مرتفع، یا جستجوی گیاهانی که در شرایط مرطوب یا باتلاقی تحمل بیشتری دارند احتیاط لازم است.

با توجه به pH خاک، درخت صنوبر بسیار سازگار است. آنها pH خاک را بین 6.0 تا 7.5 در مقیاس pH ترجیح می دهند، اما خاک های بسیار اسیدی یا قلیایی را تحمل می کنند. اکثر خاک های متوسط ​​باغ بین محدوده pH 6.0 تا 7.0 قرار دارند. صنوبر برای بهترین عملکرد به 7 ساعت یا بیشتر نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارد.

اسید هیومیک برای درخت صنوبر

نحوه کاشت صنوبر و بررسی کود اسید هیومیک برای درخت صنوبر

مرحله 1

با حفر گودال حداقل دو تا سه برابر عرض و عمق از ریشه گیاه شروع کنید. هرچه سوراخ بیشتر باشد بهتر است. خاک بومی را که از گودال برداشته شده است، در اطراف سوراخ، در یک چرخ یا روی یک برزنت قرار دهید.

مرحله 2

بسته به نوع و تخلخل خاک در منطقه کاشت، اصلاح خاک بومی ممکن است مفید باشد. برای افزایش تخلخل و اطمینان از زهکشی خوب، هنگام کاشت در خاک رس سنگین یا سایر خاک های فشرده، مفید است که به طور کامل در یک خاک تهویه کننده خوب یا خاک بالای شنی با نسبت 50/50 با خاک برداشته شده از سوراخ کاشت مخلوط شود. هم چنین می توانید از اسید هیومیک برای درخت صنوبر استفاده کنید.

مرحله 3

برای اینکه صنوبر خود را از ظرفی که در حال رشد است خارج کنید، ابتدا دو طرف گلدان را فشار دهید تا گلوله ریشه شل شود. سپس پایه درخت را محکم بگیرید و سعی کنید به  آرامی آن را  بلند کرده و از ظرف خارج کنید. از کشیدن آن به حدی که گیاه آسیب ببیند خودداری کنید. اگر توپ ریشه در ظرف گیر کرده است از برش یا چاقوی کمکی برای جدا کردن ظرف استفاده کنید. پس از اینکه گیاه را از ظرف خارج کردید، تعدادی از ریشه های تغذیه کننده را در اطراف سطح توپ ریشه شل کنید.

مرحله 4

درخت صنوبر خود را در سوراخ کاشت قرار دهید تا لبه بالایی گلوله ریشه در سطح زمین یا کمی بالاتر از آن قرار گیرد تا ته نشین شود. در صورت لزوم، مقداری مخلوط خاک پرکننده را به کف چاله اضافه کنید تا به ارتفاع مناسب کاشت برسید. اگر خاک زهکشی ضعیفی دارد (به طور مداوم خیس)، زهکشی را در محل کاشت بهتر کنید یا گونه های گیاهی متفاوتی را انتخاب کنید که به خاک های مرطوب متحمل هستند.

مرحله 5

پس از اینکه درخت صنوبر خود را در سوراخ کاشت قرار دادید، از یک دست خود برای نگه داشتن گیاه مستقیم و با دست دیگر خود برای پر کردن مخلوط خاک در اطراف گلوله ریشه استفاده کنید. وقتی سوراخ را تا نیمه پر کردید، می توانید خاک را خیس کنید. سپس پر کردن پشت را تا لبه بالایی ریشه ادامه دهید. برای جلوگیری از خفگی گیاه خود، از قرار دادن هرگونه خاک در بالای ساقه ریشه خودداری کنید. برای بهبود باروری گیاه می توانید از کود اسید هیومیک برای درخت صنوبر استفاده کنید.

مرحله 6 (اختیاری)

هنگامی که درخت صنوبر خود را دور از منبع آب می‌کارید، و در خاکی با زهکشی خوب قرار می دهید، می‌توانید از مخلوط خاک باقی مانده در اطراف محیط بیرونی سوراخ کاشت استفاده کنید.

مرحله 7

در مرحله بعد، ریشه را به عمقی برابر با ارتفاع ساقه آبیاری کنید. برای تقویت بیشتر، می توانید درخت صنوبر تازه کاشته شده خود را با محلول Root Stimulator آبیاری کنید، که باعث تحریک زودهنگام ریشه و رشد قوی تر ریشه می شود. محرک ریشه، شوک گیاه را کاهش می دهد و گیاهان سبزتر و شاداب تر را تقویت می کند.

مرحله 8

در بررسی اسید هیومیک برای درخت صنوبر برای حفظ رطوبت و سرکوب رشد علف‌های هرز، یک لایه 1 تا 2 اینچی از مالچ چوب یا گیاه کاج خرد شده را در اطراف محل کاشت بمالید. همانطور که مالچ تجزیه می‌شود، مواد مغذی حیاتی به خاک اضافه می‌کند که درخت شما از آن لذت می‌برد. از استفاده خودداری کنید. چوب تازه خرد شده یا خرد شده برای مالچ تا زمانی که حداقل 6 ماه در یک انبوه خشک شود، بهتر است. از قرار دادن یا انباشتن مالچ مستقیماً روی پایه درخت خود اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث پوسیدگی پوست شود.

بیشتر بخوانید: کود درخت صنوبر

سخن پایانی :

درخت صنوبر که در ظروف رشد می کند، از خاک مرطوب اما با زهکشی خوب استقبال می کند. خاک مرطوب دائماً می تواند باعث پوسیدگی ریشه یا سایر بیماری های مضر یا کشنده گیاه شود. بنابراین، هنگام کاشت در گلدان یا ظرف دیگری، توصیه می شود از یک خاک گلدان با کیفیت و یک ظرف با سوراخ بزرگ استفاده کنید. اسید هیومیک برای درخت صنوبر ضروری است، علاوه بر آن می توانید از اسید هیومیک 20 لیتری شوک به منظور بهبود رشد این گیاه استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *