زعفران چاشنی لذیذ و خوش رنگی است که در بسیاری از نقاط جهان، از انگلستان تا هند، از خاورمیانه تا اسکاندیناوی و در سراسر مدیترانه در نان، دسر و غذاهای اصلی استفاده می شود. نخ‌های قرمز-نارنجی روشنی که هنگام خرید زعفران به دست می‌آورید، در واقع کلاله یا قسمت ماده گل‌های زعفران هستند. برای تولید یک مقدار مفید تجاری به صدها گل نیاز است که دلیل گرانی زعفران را توضیح می دهد. با این حال، برای کاشت زعفران به کود اسید هیومیک برای زعفران نیاز دارید تا بتوانید مقدار قابل توجهی زعفران برداشت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

موارد قابل توجه در بررسی اسید هیومیک برای زعفران

زعفران در خاک کامل، آفتاب و خاک با زهکشی خوب که نسبتاً غنی از مواد آلی است بهترین عملکرد را دارد. در حالت ایده آل، باید در تابستان، زمانی که بنه ها خوابیده هستند، نسبتاً خشک باشد. بنه ها را در عمق 4 سانتی متری از هم بکارید. گلها معمولاً 6 تا 8 هفته پس از کاشت رشد می کنند، اگرچه گاهی اوقات تا پاییز دوم برای ظاهر شدن صبر می کنند.

شکوفه حدود 3 هفته طول می کشد. برگ‌های علف‌مانند ممکن است همراه با گل‌ها یا بلافاصله پس از ظاهر شدن ظاهر شوند. گاهی تا بهار بعد صبر می کنند. در هر صورت، برگ‌ها به مدت 8 تا 12 هفته باقی می‌مانند، سپس پژمرده می‌شوند و از بین می‌روند و هیچ اثری از بنه‌ها باقی نمی‌مانند تا زمانی که گل‌ها دوباره در پاییز ظاهر شوند. بد نیست ناحیه ای را که بنه های خود را در آن کاشته اید علامت گذاری کنید. می توانید به منظور بهبود در رشد آن ها از کود اسید هیومیک برای زعفران استفاده کنید.

بنه های زمستان گذران در آب و هوای سرد: زعفران را می توان در مناطقی با زمستان های سردتر کشت کرد، اما بنه ها باید بلند شوند و برای زمستان به داخل خانه آورده شوند. پس از چند یخبندان بنه ها را به دقت بیرون بیاورید، آنها را در یک جعبه چوبی یا وان پلاستیکی قرار دهید و کاملا با پیت ماس ​​یا ماسه خشک بپوشانید. در جای خشک (40-50 درجه فارنهایت) مانند زیرزمین نگهداری شود.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در گلخانه

ا تا زمانی که رشد جدیدی در اوایل پاییز مشاهده نکردید، آبیاری نکنید. روش دیگر پرورش زعفران استفاده از کود اسید هیومیک برای زعفران در مناطق سرد زمستان است که بنه ها را به عمق 2 اینچ در گلدان های سفالی یا پلاستیکی پر از مخلوط خاک با زهکشی خوب بکارید و سپس گلدان ها را مستقیماً در زمین قرار دهید و لبه های آن حدود 2 اینچ باشد. زیر سطح خاک، بنابراین گلدان ها نشان داده نمی شوند. پس از از بین رفتن گیاهان در پاییز، گلدان ها را به زیرزمین منتقل کنید و آنها را برای زمستان خشک نگه دارید. در بهار بعد گلدان ها را دوباره بیرون بیاورید.

برداشت و استفاده از زعفران : سه کلاله در مرکز هر شکوفه ارغوانی و فنجانی شکل زعفران دیده می شود. بهترین زمان برای برداشت کلاله ها اواسط صبح در یک روز آفتابی است که گل ها کاملاً باز شده و هنوز تازه هستند. کلاله های گل ها را با احتیاط با انگشتان خود بچینید، سپس آن ها را در جای گرم خشک کنید تا برای پخت و پز نگهداری شوند. در ظرف دربسته نگهداری شود. برای استفاده از زعفران، نخ ها را حدود 20 دقیقه در مایع داغ (بسته به دستور غذا، آب، آبغوره یا شیر) قرار دهید. در مراحل اولیه پخت و پز یا پخت، هم نخ ها و هم مایع خیسانده را اضافه کنید.

اسید هیومیک برای زعفران

عوامل موثر در استفاده از کود اسید هیومیک برای زعفران

زعفران گیاهی با ظاهری ظریف است که کلاله های مورد علاقه تولید می کند. این کلاله ها هنگام برداشت و خشک شدن، زعفران، گران ترین ادویه جهان را ایجاد می کنند. زعفران یک ادویه همه کاره با مصارف مختلف است. یافتن زعفران به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی ها و غذاها رایج است. برای تولید یک اونس از این ادویه گران قیمت به حدود 4000 کلاله نیاز است که از زعفران برداشت شود.

خوشبختانه، بنه ها یا پیازهای زعفران زعفران ارزان هستند و می توانند در مناطق آب و هوایی رشد کنند. در بررسی استفاده از کود اسید هیومیک برای زعفران باید بدانید که خاک را در اوایل پاییز با حفر یک ترانشه به عمق 9 تا 12 اینچ که طول و عرض بستر پیاز جدید را اندازه گیری می کند، آماده کنید. خاک را روی یک برزنت پلاستیکی قرار دهید و یک لایه مالچ آلی به طول 2 تا 4 اینچ اضافه کنید. ترکیب مالچ با خاک و پر کردن گودال امری ضروری است.

یک سوراخ به عمق 3 تا 6 اینچ در خاک اصلاح شده ایجاد کنید. بنه را طوری در سوراخ قرار دهید که طرف نوک تیز آن رو به بالا باشد. بنه زعفران را با خاک بپوشانید و کثیفی آن را با کف دست کمی بکوبید. هر بنه را 4 اینچ از هم فاصله دهید. آن ها را عمیقاً آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر زعفران

سخن پایانی :

یک کود محلول و متعادل باغ به نام کود اسید هیومیک برای زعفران را با نسبت آب به کود توصیه شده توسط سازنده مخلوط یا حل کنید. مخلوط را بلافاصله پس از کاشت روی بنه ها بمالید. هنگامی که خاک خشک به نظر می رسد، بستر پیاز را عمیقاً آبیاری کنید. خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید، زیرا خاک بیش از حد مرطوب باعث پوسیدگی می شود.

کلاله های زعفران را به محض باز شدن گل با کشیدن آرام کلاله های قرمز یا نارنجی از روی گیاه برداشت کنید. کلاله ها را روی یک لایه حوله کاغذی قرار دهید، با یک حوله کاغذی بپوشانید و حدود یک هفته در مکانی گرم و خشک نگهداری کنید تا کلاله ها خشک و شکننده شوند. کلاله های خشک شده را در ویال پلاستیکی یا شیشه ای قرار دهید.

بنه ها را قبل از یخ زدن زمین با احتیاط از زمین خارج کنید. بنه ها را در یک وان پلاستیکی یا جعبه چوبی قرار دهید و روی آنها را با پیت ماس ​​خشک بپوشانید. وان یا جعبه را در مکانی خشک و خنک قرار دهید که دمای آن بین 40 تا 50 درجه فارنهایت باقی بماند. در نهایت بنه های زعفران را در اواخر تابستان تا اوایل پاییز در خاکی با زهکشی خوب و غنی از مواد مغذی دوباره بکارید. پیازها را با یک کود محلول و متعادل باغچه به طور مرتب آبیاری کنید. در اینجا می توانید از اسید هیومیک 20 لیتری شوک هم استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *