سیر در زمستان‌های سرد زنده می‌ماند یا برگ‌های مقاوم به سرما را در جایی که زمستان‌های معتدل تا متوسط ​​دارند رشد می‌کند، را پرورش می دهد. وقتی هوا در بهار گرم می‌شود به سرعت رشد می‌کند و در تابستان جوانه می دهد. در شمال 4 تا 6 هفته قبل از یخ زدن زمین بکارید. این به گیاه زمان می‌دهد تا به خوبی رشد کند، اما زمان کافی برای رشد برگ را ندارد. در جایی که زمستان‌ها ملایم‌تر است، سیر از سپتامبر تا اوایل نوامبر کاشته می‌شود. سیر به خاک حاصلخیز با مواد آلی زیاد نیاز دارد، بنابراین خاک در طول فصل رشد طولانی سست باقی می ماند. در اینجا استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر می تواند در بهبود و رشد این گیاه نقش موثری داشته باشد، لذا لازم است ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

عوامل حائز اهمیت در استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر

در بررسی استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر باید بدانید که پرورش دهندگان با خاک های رسی سنگین باید قبل از کاشت، کمپوست زیادی اضافه کنند. آنهایی که دارای خاک های سبکتر و دارای بافت طبیعی سست هستند، باید قبل از کاشت فقط مقادیر کمی ماده آلی مانند کودهای سبز اضافه کنند.  سیر را نباید با نخود و لوبیا بکارید. همراهان خوب کاهو، چغندر، توت فرنگی و شاتوت هستند. محصول را بچرخانید و در خاک هایی که پیاز یا سایر آلیوم ها در سال قبل کاشته شده بودند، را نکارید.

حتی در غرب سیر به آبیاری کمی نیاز دارد، زیرا عمدتاً در فصل مرطوب رشد می کند، اگرچه ممکن است مقداری آبیاری در دوره های خشک ضروری باشد. سیر در طول رشد بهار هر هفته به حدود یک اینچ آب نیاز دارد. آبیاری را تا اول ژوئن یا زمانی که برگها شروع به زرد شدن کردند متوقف کنید و اجازه دهید پیازها سفت شوند. وضعیت شاخ و برگ سیر شاخصه برداشت آن ها است.

تعیین زمان مناسب برای برداشت بسیار مهم است. خیلی زود حفر کنید. در بررسی استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر هر سال زمان کمی متفاوت است، بنابراین به جای تماشای تقویم، گیاهان را مشاهده کنید. گونه های گردن سخت ساقه بلند و چوبی دارند که معمولاً در بالای آن پیازها رشد می کند. اگر به گیاه اجازه داده شود انرژی خود را روی این دانه ها بگذارد، پیاز تشکیل شده در زیر زمین در نهایت کوچکتر می شود، بنابراین به محض اینکه ارتفاع سر گل به 8 تا 9 اینچ رسید، ساقه های دانه را جدا کنید.

سیر برای رشد نسبتاً آسان است و آفات کمی آن را آزار می دهد. از نظر بیماری، بزرگترین مشکل پوسیدگی ریشه در خاک هایی با زهکشی ضعیف یا آبیاری بیش از حد است. همانطور که پیازها بالغ می شوند، برگ ها قهوه ای می شوند. زمانی که هنوز حدود 50 درصد از برگ های سبز روی گیاه باقی مانده است، زمان خوبی برای برداشت است. (اتفاقاً، پیازهای نابالغی که پوست اطراف میخک‌هایشان کاملاً ایجاد نشده است را می‌توان مانند پیاز خرد کرد و به پخت و پز اضافه کرد.). معمولا بهتر است ابتدا خاک را با یک چنگال شل کنید.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای یونجه

فوراً خاک را از اطراف ریشه ها پاک کنید، اما این کار را به آرامی انجام دهید. در استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر خشک کردن بخش مهمی از فرایند پرورش سیر است، بنابراین آنها را در آب نشویید. بلافاصله سیر تازه کنده شده را از نور مستقیم خورشید دور کنید. هنگام استفاده، برخی از پرورش دهندگان، بوته های سیر را از برگ ها یا ساقه هایشان در بسته های شل 8 تا 12 گیاهی می بندند و آنها را زیر پوشش آویزان می کنند. برخی دیگر گیاهان را به صورت تک لایه روی صفحه نمایش، قفسه های خشک کن یا قفسه های نواری پخش می کنند. می‌توانید نشانگر یا برچسب گیاه چوبی خود را به دسته‌ها یا قفسه‌های خشک کن بچسبانید تا انواع مختلف خود را پیگیری کنید.

اگر سیر با ساقه یا برگ‌های آن چسبیده باشد، مدت بیشتری ذخیره می‌شود. گردش هوای خوب کاملا ضروری است. گیاهان از 3 هفته تا 2 ماه بسته به رطوبت و میزان گردش هوا باید بررسی شوند. برخی از پرورش دهندگان از فن در سوله استفاده می کنند. پس از خشک شدن، می توانید ریشه ها را کوتاه کنید. اگر قرار است سیر را در گونی نگهداری کنید، ساقه‌ها را 1/2 اینچ بالای پیاز ببرید و به آرامی پیازها را با یک برس نرم تمیز کنید، مراقب باشید که پوست کاغذی آن جدا نشود. در این بین استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر می تواند به رشد مناسب سیر کمک شایانی کند.

اسید هیومیک برای سیر

زمان کاشت سیر و بررسی استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر

سیر بیشتر در پاییز (بین سپتامبر و نوامبر) کاشته می شود. ریشه های سیر در طول پاییز و زمستان، قبل از یخ زدن زمین رشد می کنند و در اوایل بهار شروع به تولید شاخ و برگ می کنند. سپس، در تابستان آن ها را برداشت خواهید کرد. سیر به مدت 4 تا 8 هفته به یک دوره سرد حداقل 40 درجه فارنهایت نیاز دارد. با این حال، می توانید سیر را در بهار نیز بکارید، به خصوص اگر فصل رشد طولانی دارید.

انتخاب و آماده سازی محل کاشت

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گل ‌ها

سخن پایانی :

برای برداشت آسان و بزرگ، استفاده از بسترهای برآمده به شدت مالچ شده، به ویژه در خاک های سنگین را پیشنهاد می کنیم. سیر را در اوایل بهار با کودهای حاوی نیتروژن کود دهید. درست قبل از اینکه پیازها در پاسخ به طولانی شدن نور روز شروع به متورم شدن کنند (معمولاً اوایل ماه مه در بیشتر مناطق) کوددهی کنید. در استفاده از کود اسید هیومیک برای سیر به اندازه کافی آن ها را کوددهی کنید.

سیر با رقابت خوب عمل نمی کند، به تمام مواد مغذی موجود نیاز دارد! سیر یک تغذیه کننده سنگین است که به سطوح کافی نیتروژن نیاز دارد. در صورت مشاهده زرد شدن برگها بیشتر کود دهید. آبیاری را هر 3 تا 5 روز در زمان حباب زدن (اواسط اردیبهشت تا ژوئن) انجام دهید. اگر ماه های می و ژوئن بسیار خشک هستند، هر هشت تا 10 روز یکبار تا عمق دو فوتی آبیاری کنید. با نزدیک شدن به اواسط ژوئن، آبیاری را کاهش دهید. می توانید در این زمینه از اسید هیومیک 20 لیتری شوک هم استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *