اسید هیومیک برای کاکتوس

اسید هیومیک برای کاکتوس

آخرین مقالات

کاکتوس یکی از گیاهان گوشتی و خاردار محبوب است که افراد زیادی از آن در آپارتمان، منازل و ساختمان های اداری استفاده می‌کنند. این گیاه محبوب، شرایط زیستی متفاوتی نسبت به دیگر گیاهان دارد و اگر به آن زیاد آب بدهید؛ ابتدا مقدار آب مورد نیاز خود را به طور کامل جذب می‌کند و سپس مقادیر اضافی را در برگ‌ها و ساقه‌های گوشتی خود ذخیره می‌کند، به همین علت ریشه‌های عمیق و زیادی دارد. ریشه‌های بلند و عمیق در سطح خاک، باعث شده است تا در صورت کم گیاه آبی بتواند به راحتی از رطوبت موجود در خاک استفاده کند. در واقع این گیاه زینتی و زیبا؛ برای رشد کردن به یک‌سری مواد مانند کود، نیاز دارد و باید از یک کود فوق العاده مفید مانند اسید هیومیک، برای شادابی و رشد آن استفاده کنید. اسید هیومیک برای کاکتوس می‌تواند بسیار مهم و برای رشد آن بسیار تاثیرگذار باشد.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک در واقع نوعی کود آلی است که از تجزیه موجودات زنده و گیاهان ایجاد می‌شود. این کود ریشه طبیعی و زیستی دارد و به هیچ عنوان کاکتوس را دچار آسیب نمی‌کند. معمولا در  صنعت کشاورزی و باغداری؛ از کودهای شیمیایی مختلفی استفاده می‌کنند که باید حتما نوع آن را در نظر بگیرید زیرا در صورت استفاده اشتباه، ممکن است به محصولات یا گیاه آسیب برسانند.

از آن جایی که کود اسید هیومیک منشاء طبیعی دارد و بدون مواد شیمیایی است؛ هیچ گونه آسیبی به کاکتوس وارد نمی‌کند و تمام املاح، عناصر و مواد مورد نیاز را در اختیار آن می‌گذارد. این کود فوق العاده؛ گیاه را تحریک به ریشه سازی می‌کند و بنیه آن را تقویت می‌نمایند.

همان‌طور که گفته شد؛ وجود ریشه‌‌های عمیق در ساختار کاکتوس ‌ها، امری ضروری و واجب است به همین علت باید با اضافه کردن ترکیبات اسید هیومیک به خاک کاکتوس، آن‌ها را به ریشه دهی دوباره وادار نمایید. این کود ویژه به طور شگفت انگیزی، کار تنظیم کردن PH خاک را انجام می‌دهد و شرایط رشد عالی را برای آن مهیا می‌کند.

توجه داشته باشید که با افزایش سن کاکتوس؛ نیاز آن به کود شیمیایی، آب، کود آلی و… نیز افزایش می‌یابد و باید برای آسیب نرسیدن به آن، حتما تمام این موارد را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک چیست؟

نحوه مصرف اسید هیومیک برای کاکتوس

به طور معمول اسید هیومیک در 2 نوع؛ مایع و پودری وجود دارد و نمونه پودری این محصول برای مقیاس‌های بالا مناسب است و بیشتر در زراعت زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین نوع مایع هیومیک اسید با حلالیت بالایی که دارد؛ به سرعت جذب خاک و گیاه می‌شود. توجه داشته باشید که مقدار مصرف این 2 نوع کود آلی به شرایط زیستی خاک و کاکتوس بستگی دارد. بعضی از انواع کاکتوس‌‌ها دارای قابلیت بالایی در گل‌دهی هستند که معمولاً در رنگ‌‌های سفید، قرمز، نارنجی و صورتی وجود دارند.

اضافه کردن کود آلی هیومیک اسید به خاک کاکتوس، گیاه را تشویق به گل‌دهی و میوه دادن می‌کند. اما باید به موقع از این روش استفاده کنید؛ در واقع بهترین زمان برای استفاده از اسید هیومیک، در فصول خاص رشد گیاه است و اگر به صورت صحیح از آن استفاده کنید؛ تمام بیماری ها، استرس سرمایی و گرمایی و آفات در کاکتوس از بین می‌روند.

کاکتوس‌ها به صورت ذاتی و ژنتیکی؛ ساختاری مقاوم و عالی در برابر شرایط محیطی دارند؛ اما و اگر مقادیر مناسبی از این کود به آن بدهید، می‌توان این ویژگی را به طور بسیار بالایی افزایش دهید.

 

به طور معمول بیماری‌‌های قارچی مختلفی وجود دارند که در اثر آبیاری بیش از اندازه و یک‌سری عوامل دیگر ممکن است برای کاکتوس‌ها ایجاد شوند. از این رو بهتر است پیش از رو به‌ رو شدن با این مشکلات؛ در کنار استفاده از خاک تمیز و غیر سمی، آبیاری کم و مناسب و افزودن ترکیبات مفید به خاک، از اسید هیومیک نیز بهره بگیرید.

اسید هیومیک برای کاکتوس

فواید استفاده از اسید هیومیک برای رشد کاکتوس

بهتر است بدانید که آناتومی زیستی کاکتوس‌ها به صورتی است که در شرایط اسیدی رشد بیشتری را تجربه می‌کند. به همین علت وجود خاک اسیدی، عامل مهمی در شادابی و رشد این گیاه خواهد داشت. همان‌طور که گفته شد؛ اضافه کردن اسید هیومیک به خاک میزان ph خاک را کاهش می‌دهد و آن را به شرایط ایده‌آل اسیدی نزدیک‌تر می‌کند.

معمولا کاشتن کاکتوس با یک‌سری مشکلات همراه است که برای ایجاد جوانه و ثمره باید آن‌ها را سر راه‌تان بردارید تا در نهایت؛ بهترین کاکتوس را بکارید. اگر املاح و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد در خاک کاکتوس وجود نداشته باشد؛ جوانه زنی به هیچ عنوان رخ نخواهد داد.

بذر کاکتوس برای رشد و جوانه ‌زنی نیاز به خاک غنی و حاصل ‌خیز نیاز دارد و با افزودن مقادیر مناسب هیومیک اسید؛ به راحتی خاک غنی و حاصل خیز می‌شود. در مناطق گرم و خشک که آب با سرعت بسیار بالایی تبخیر می‌شود؛ رطوبت کم‌تری وجود دارد و باعث می‌شود گیاه آسیب ببیند، اما با استفاده از کود هیومیک اسید می‌توانید به راحتی گیاه تان را با شرایط فعلی محیط اطراف آن سازگار کنید. در کل بهتر است بدانید؛ تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس باعث جذب آب در خاک می‌شود و در نتیجه ریشه‌‌های آن به راحتی آب مورد نیازشان را دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان

اسید هیومیک برای کاکتوس

نکات لازم برای رشد بهتر کاکتوس

 • فراموش نکنید که آبیاری نسبتا کم و به اندازه؛ اولین شرط اصلی برای رشد و بقای کاکتوس‌ها است زیرا آبیاری زیاد، ریشه گیاه را به طور کامل از بین می‌برد و کاکتوس به مرور زمان سلامت و شادابی خود را از دست می‌دهد.
 • علاوه بر آبیاری مناسب؛ عوامل دیگری نیز مانند نور و کود مغذی نیز در رشد بهتر کاکتوس مؤثر هستند.
 • توجه داشته باشید که برای کاکتوس‌های زینتی و کوچک؛ نور زیادی مناسب نیست و موجب تغییر رنگ و سوختگی آن می‌شود.
 • البته نور کم نیز گیاه را دچار ارتجاع می‌کند و از این رو بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که نور متعادلی در آن جا وجود داشته باشد.
 • کود دهی نیز یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در شادابی و رشد عالی کاکتوس است زیرا این گیاه برای رشد استاندارد به؛ فسفر، نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد. البته در هر کودی تمام این املاح و مواد موجود نیست و باید از اسید هیومیک کمک بگیرید.
 • وجود نداشتن املاح مورد نیاز در خاک کاکتوس، موجب آسیب رسیدن به آن می‌شود.

مهم‌ ترین ویژگی های اسید هیومیک

 • ریشه ساز عالی
 • اصلاح کننده ساختار فیزیکی خاک
 • فراهم کنند فضای مناسب و عالی برای نفوذ ریشه ایجاد
 • افزایش نفوذ پذیری سلول‌های ریشه به جذب بهتر مواد غذایی
 • تقویت کننده گیاهان
 • سازگار کردن گیاه با محیط و شرایط
 • توسعه دهنده بیشتر گیاه
 • اسیدی کردن PH خاک
 • جذب سریع‌تر مواد غذایی از طریق ریشه
 • افزایش دهنده مقاومت گیاه در برابر انواع استرس
 • کمک به جوانه زنی
 • جذب بیشتر قند، پروتئین و دیگر ویتامین‌های مورد نیاز
 • تقویت کننده دیواره سلولی
 • انجام دهنده بهتر عمل فتوسنتز
 • ایجاد میکروب‌های مفید در خاک
 • از بین بردن آفات و حشرات مضر
 • افزایش دهنده سلامت گیاه
 • تولید کننده اکسیژن و نیتروژن بیشتر در خاک

سخن پایانی

مراقبت کردن از گیاه کاکتوس به تجربه و دانش زیادی نیاز ندارد و فقط با در نظر گرفتن یک‌سری اصول و قواعد که در این مقاله ذکر شد؛ می‌توانید به راحتی این گیاه زیبا و زینتی را پرورش دهید و از آن نگهداری کنید. در کل فراموش نکنید که استفاده از کود مفید و پر کاربرد اسید هیومیک؛ می‌تواند نقش بسیار مؤثری در سلامت کاکتوس، داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن