گل یاس یکی از گیاهان زینتی است که عطر و بوی بسیار معطر و خوبی دارد. برخی از افراد این گل را با نام یاسمین می‌شناسند و در منزل یا محل کارشان از آن استفاده می‌کنند. گل یاس دارای گلبرگ‌هایی به رنگ زرد، سفید و بنفش است که برگ های آن نیز به شکل قلب هستند‌ و رنگ سبز براقی دارند. اگر از اسید هیومیک برای گل یاس استفاده نمایید و همچنین شرایط لازم را برای رشد آن فراهم کنید؛ می‌تواند حدود 3 الی 6 متر بلند شود و ارتفاع بگیرد. این گل علاوه بر محیط های داخلی؛ در محیط‌های خارجی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توانید از آن در حیاط منازل و یا باغ‌ نیز استفاده کنید.

گل یاس علاوه بر زیبایی و معطر بودن؛ به افراد کمک می‌کند آرامش اعصاب بیشتری داشته باشند. در حال حاضر 200 نوع از گل یاس در جهان وجود دارد که نحوه رشد آن‌ها به صورت بوته‌ای است و به طور معمول شرایط نگهداری یکسانی دارند. نگهداری از این گل خوشبو بسیار راحت است و اگر نیازهای آن را برآورده کنید؛ بسیار شاداب‌تر خواهد شد.

اسید هیومیک برای گل یاس

شرایط لازم برای رشد و پرورش گل یاس

به طور معمول گل یاس را باید در هوای نسبتا خنک قرار دهید اما این نکته مهم را به خاطر بسپارید که این گل؛ به سرمای شدید حساسیت دارد و اگر آن را در فضایی سرد بگذارید، به سرعت از بین می‌رود. پس تا حد امکان سعی کنید آن را در معرض باد و سرما قرار ندهید. دمای گرم هم برای گل یاس اصلا مناسب نیست و توصیه می‌شود آن را در مکانی قرار دهید که دمای آن بین 18 تا 22 درجه سانتی‌گراد باشد.

توجه داشته باشید که گل یاس؛ خشکی را دوست ندارد و باید همیشه خاک آن را مرطوب نگه دارید. این گل باید همیشه به صورت منظم، آبیاری شود تا ریشه آن مستحکم شود. در فصل تابستان نیز حداقل 1 یا 2 بار کار آبیاری را انجام دهید زیرا در فصل‌هایی که هوا گرم‌تر است؛ این گل به آبیاری بیشتری احتیاج دارد.

همیشه دقت داشته باشید که آب اضافه‌ای درون گلدان باقی نماند و مطمئن شوید از سوراخ‌های زهکشی، خارج شده است. همچنین قبل از آبیاری کردن این گل؛ چک کنید که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. در فصل‌های سرد سال نیز بهتر است آبیاری را کمتر کنید و 2 روز 1 بار این کار را انجام دهید.

این گل جزء گیاهان آفتاب دوست است و اگر نور کافی به آن نرسد؛ ممکن است آسیب ببیند و رشد آن متوقف شود. از این رو بهتر است برای گلدهی بیشتر؛ آن را در پشت پنجره‌های جنوبی منزل‌تان قرار دهید. معمولا این گل در مکان‌های نیمه آفتابی هم رشد می‌کند و نباید آن را در معرض تابش نور سوزان خورشید قرار دهید.

علاوه بر دمای مناسب، آبیاری صحیح و نور کافی، بهتر است از اسید هیومیک برای گل یاس نیز بهره بگیرید و با استفاده از این کود؛ تمام نیازهای تغذیه‌ای گیاه را فراهم کنید. برای رشد عالی گل یاس؛ سعی کنید عمل کود دهی را در فصول رشد آن یعنی بهار و تابستان، انجام دهید. مناسب ترین کود برای این گل زیبا؛ اسید هیومیک مایع است زیرا نسبت به کودهای دیگر، سریع‌تر جذب گیاه می‌شود و مزایای فوق العاده‌ای برای آن دارد.

کود مغذی و آلی اسید هیومیک؛ به طور ویژه‌ای می‌تواند رشد ریشه را افزایش دهد و عوامل غیر ضروری در خاک را از بین ببرد. رشد ریشه و قسمت هوایی گل یاس با استفاده از اسید هیومیک به سرعت تحریک می‌شود و حجم آن را افزایش می‌دهد. با افزایش قدرت در ریشه، ساختار کلی گل بهبود می‌یابد و تمام آفات و بیماری‌های آن از بین می‌روند.

این کود بی‌نظیر به گل کمک می‌کند تمام املاح و مواد مورد نیاز خود مانند؛ فسفر، نیتروژن، آهن، پتاسیم، روی، کلسیم، اکسیژن، منیزیم و ازت را دریافت کند و رشد بهتری داشته باشد. کود هیومیک کلروز گیاه را تا حدود زیادی بهبود می‌بخشد و توانایی آن را در برابر برخی عوامل خارجی، بیشتر می‌کند. اگر خاک گل یاس قلیایی یا آهکی است؛ حتما از این کود به طور مرتب بهره بگیرید تا پی‌اچ خاک تنظیم شود.

بیشتر بخوانید:‌ تاثیر اسید هیومیک بر گل ها

اسید هیومیک برای گل یاس معمولا به 2 صورت؛ محلول پاشی و مستقیم استفاده می‌شود. در روش محلول پاشی باید اسید هیومیک پودری را با آب مخلوط کنید و با استفاده از یک سم‌پاش، آن را به تمام قسمت‌های گیاه بپاشید. در روش مستقیم نیز؛ باید اسید هیومیک مایع را به خاک اضافه کنید تا به سرعت جذب ریشه گیاه شود. این کود هیچ‌گونه ضرری برای گیاه، جانوران خانگی و انسان ندارد و می‌توانید به راحتی در هر زمانی که خواستید؛ از آن استفاده نمایید.

هرس کردن گل یاس کمک زیادی به رشد آن می‌کند، از این رو بهتر است بدانید مناسب ترین زمان برای انجام این کار؛ بعد از پایان خواب زمستانی و هنگام رشد گل است. برای انجام این کار باید شاخه‌های اضافه و شلوغ را که در قسمت انتهایی گل قرار دارند، با استفاده از قیچی باغبانی مقداری کوتاه کنید و اگر قسمت‌هایی از برگ‌های آن نیز خشکیده‌اند، آن‌ها را هم هرس نمایید.

هرس کردن گل یاس بسیار با اهمیت است و اگر در زمان لازم این کار را انجام ندهید؛ رشد جوانه در سال‌های بعد بسیار کم می‌شود و مواد غذایی به طور کامل در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد. پس این کار را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید و آن را با مهارت کامل انجام دهید.

اسید هیومیک برای گل یاس بسیار ضروری است و باید حتما از آن در خاک گیاه استفاده کنید. با استفاده از این کود طبیعی؛ باید هوا دهی عالی و نفوذ پذیری خاک را افزایش دهید تا ریشه به راحتی نیازهای خود را از آن دریافت کند. توجه داشته باشید خاکی که برای گل یاس استفاده می‌کنید؛ باید بدون کرم، گیاه‌های اضافی و علف‌های هرز باشد. بهتر است خاک گلدان تمیز باشد و در آن مقداری ماسه نیز به کار برود.

اسید هیومیک برای گل یاس

مزایای اسید هیومیک برای گل یاس

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای گل ارکیده مناسب است؟

سخن پایانی

گل و گیاه زینتی و یا خانگی؛ همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، در فضاهای داخلی مانند خانه رشد می‌کنند و پرورش می‌یابند. به همین علت استفاده از یک کود طبیعی و بی‌ضرر برای آن‌ها بسیار مهم است. از این رو بهتر است بدانید که کود اسید هیومیک برای گل یاس مانند یک اصلاح کننده قوی عمل می‌کند و اگر به صورت صحیح مصرف شود؛ هیچ‌گونه عوارضی نخواهد داشت.

این کود طبیعی، تمام نیازها و کمبودهای گل را جبران می‌کند و از ضعیف شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. البته باید دقت داشته باشید که به صورت منظم از هیومیک اسید استفاده کنید و اگر در اندازه آن تعادل را رعایت نکنید؛ ممکن است گل آسیب ببیند و دیگر رشد نکند. همچنین اگر دوره کود دهی به گل یاس را تکمیل نکنید؛ تغذیه کافی به آن نمی‌رسد و نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

جهت خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *