اسید هیومیک یک ماده آلی قهوه ای رنگ است که از باقیمانده گیاهان مدفون در خاک استخراج می گردد. از این کود برای افزایش حجم گیاهان و تقویت ریشه آن‌ها برای جذب مواد مغذی به خصوص در خاک‌های آهکی و قلیایی استفاده می‌شود. اسید هیومیک در سه حالت پودری٬ گرانول و اسید هیومیک مایع موجود است.

این کود برای خاک‌های فقیر؛ به خصوص خاک‌های مناطق خشک که در کشور ما فراوان است، کمک شایانی به تامین مواد غذایی گیاهان می‌کند. چون علاوه بر این که مواد مغذی را در خود نگه داشته و در زمان مناسب به ریشه گیاه منتقل می‌کند بستر مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌های مفید خاک می‌شوند.

در نتیجه در بهبود کیفیت محصول موثر است. افزون بر این موارد اسید هیومیک به افزایش مقاومت گیاه در مقابل سرما، خشکی، آفات و بیماری‌ها نیر کمک می‌کند. از عناصر موجود در این کود میتوان پتاسیم را نام برد که خود از عناصر کلروفیل گیاه است پس باعث افزایش سرعت فتوسنتر می‌شود پس گیاه با سرعت و سلامت بیشتری رشد می‌کند. برای محصولاتی مانند گندم، گوجه فرنگی، سیب زمینی، خیار، مرکبات، ذرت، هندوانه، فلفل، درختان میوه و…  میتوان از این کود استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مدیریت مصرف کود

ترکیبات کود کشاورزی هیومیک اسید

اسید هیومیک مایع

انواع کود هیومیک اسید کشاورزی

این کود دارای دو نوع فعال و غیر فعال است که شکل فعال آن به دو صورت مایع و پودری بوده و در آب حل می‌شود و شکل غیر فعال آن در آب حل نشده و به شکل گرانوله مواد مغذی را مدت بیشتری در خود نگه میدارد.

اسید هیومیک مایع

نوعی از هیومیک اسید‌‌های مایع هستند که فعال بوده و به سرعت توسط گیاه جذب می‌شوند.

هیومیک اسید پودری

این نوع اسید هیومیک از خشک کردن اسید هیومیک مایع به دست می آید. در نتیجه در آب حل می‌شود اما کاربرد راحت تری از گرانوله دارد و قیمت بیشتری در بین اسید هیومیک‌ها به خود اختصاص داده است.

هیومیک اسید گرانول

این نوع اسید هیومیک غیر فعال بوده٬ قابل استفاده در آبیاری نیست و قیمت  ارزان‌تری دارد.

کود اسید هیومیک مایع از انواع فعال اسید هیومیک است از انحلال اسید هیومیک پودری آن در آب یا حلال ها به دست می‌آید و خلوص بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دارد. کود اسید هیومیک مایع ترکیبی از هیومیک و فولویک اسید مایع است که برای رشد گیاهان بسیار مفید بوده و در مراحل مختلف رشد گیاه استفاده می‌شود.

مقدار مصرف این کود برای گیاهان مختلف متفاوت است. برای مثال برای گیاهان زراعی ۱۲-۴  لیتر در هکتار ، ۴ الی ۷ مرتبه (در مجموع ۱۵-۵۰ لیتر)، برای درختان میوه و مرکبات ۳۰-۲۰ لیتر در هکتار ، ۲ الی ۳ مرتبه (در مجموع ۴۰-۹۰ لیتر) در بهار و تابستان هنگام شاخه زنی، قبل از گلدهی، زمان میوه‌دهی و هنگام رسیده شدن میوه، برای گیاهان زینتی ۲۰-۱۵ لیتر در هکتار، ۳ الی ۴ مرتبه (در مجموع ۴۵-۸۰ لیتر) قبل از گلدهی و برای گیاهان مثل زیتون و انگور در طول دوره ی رشد استفاده می‌شود.

زمان مصرف اسید هیومیک مایع

در مورد زمان مصرف اسید هیومیک مایع می‌توان گفت در تمام طول دوره رشد گیاهان زراعی و باغی میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

میزان مصرف اسید هیومیک با روش مصرف اسید هیومیک ارتباط دارد. برای مثال در روش خاکی ۲ تا ۳ نوبت در طول دوره رشد و هر نوبت با نسبت ۵ تا ۱۰ لیتر برای هر هکتار و یا در روش محلول پاشی ۲ تا ۳ نوبت در طول دوره رشد و هر نوبت با نسبت ۳ تا ۴ لیتر برای هر هکتار استفاده می‌شود. البته روش‌های دیگری مثل بذر مال و استفاده برای نهال و نشا وجود دارد که به ترتیب هنگام کاشت برای هر ۱۰۰ کیلوگرم بذر از ترکیب ۱/۵ تا ۲ لیتر از این کود با ۱۰ لیتر آب مصرف می‌شود و در محلول (۱۰ در هزار) این کود غوطه ور می‌شود.

مزایای استفاده از اسید هیومیک مایع

بیشتر بخوانید: تاثیر هیومیک اسید بر گیاهان

نکات مهم هنگام استفاده از اسید هیومیک مایع

اسید هیومیک مایع

سخن پایانی

مصرف کودهای حاوی نیتروژن و پتاسیم باعث افزایش کمی و کیفی محصول تولیدی و افزایش درآمد کشاورزان میگـردد و علاوه بر آن سلامـت عمومی جامعه نیز افزایش می‌یابد. با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن، منگنز، بُــر و غیره به همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود و کود اسید هیومیک مایع تمام این منابع را در اختیار گیاه قرار می‌دهد و همین امر تمام مزایای لازم برای کشاورز، باغدار و مردم را فراهم خواهد کرد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی ایرانکود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

ایرانکود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *