انواع کاکتوس بدون تیغ

انواع کاکتوس بدون تیغ

آخرین مقالات

از آن جایی که تابستان‌ها گرم و خشک اند، برخی از مردم تعجب می‌کنند که آیا گیاهی وجود دارد که رشد آن در تابستان آسان باشد. برای بسیاری از شما که می‎خواهید گیاهی مناسب نگهداری کنید، ممکن است بخواهید کاکتوس را در نظر بگیرید. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با انواع کاکتوس بدون تیغ لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

شناخت انواع کاکتوس بدون تیغ

در شناخت انواع کاکتوس بدون تیغ می‎توان گفت که کاکتوس‎ها گروهی از گیاهان هستند که نه تنها به راحتی رشد می‌کنند، بلکه دارای اشکال، رنگ و فرم‌های مختلفی هستند. آنها را می‎توان در هر منطقه آفتابی و دارای زهکشی خوب رشد داد. آنها نیاز به نگهداری کمی دارند. آنها جزو گیاهان آپارتمانی مناسب هستند و بسیاری از گونه‎های مقاوم آن ها ممکن است در بیرون رشد کنند.

اگر می‎خواهید نمونه‌های کوچکی را داشته باشید (کمتر از یک اینچ و بالاتر از سطح زمین)، لیتوپس را پرورش دهید. کاکتوس‌های دیگری که شبیه صخره ها هستند عبارتند از: تیتانوپسیس، لاپیداریا، پنستراریا و جیبائوم. برخی از انواع کاکتوس و ساکولنت را می‎توان به عنوان گیاه گلدانی استفاده کرد. اینها عبارتند از آلوئه ورا، کراسولا، اچوریاس، پپرومیا و کالانکوئه. کاکتوس‌های بزرگ‌تر و گیاهان آبدار، گیاهان مختلف با ارتفاع 3 تا 10 فوت یا بیشتر می‌سازند. اینها عبارتند از Cereus peruvianus، Yucca elephantipes، Euphorbias، و…

بیشتر بخوانید: کود ارگانیک

 خانواده کاکتوس‌ها یکی از بارزترین، متمایزترین، متنوع ترین و تخصصی ترین گروه‎ها در قلمرو گیاهان هستند که شامل حدود 2000 گونه می‎باشند و همه آنها چند ساله و آبدار هستند. در شناخت انواع کاکتوس بدون تیغ، ساکولنت در دسته اول قرار دارند، چرا که ساکولنت‌ها گیاهانی هستند که دارای اندام هایی مانند برگ، ساقه یا ریشه هستند که قادر به ذخیره آب در طول فصل بارانی یا مرطوب هستند تا در دوره های طولانی خشکسالی زنده بمانند. تمام گیاهان خانواده کاکتوس‏ها، به عنوان ساکولنت ساقه ای محسوب می‌شوند. در طول دوره های رطوبت، ساقه متورم می‌شود. سپس در زمان خشکسالی، ساقه به آرامی جمع می‌شود.

گل‌های کاکتوس معمولاً برجسته هستند و به قدری با گل‌های سایر خانواده‌های گیاهی متفاوت هستند که موجب شده کاکتوس‌ها منحصربه‌فرد نامگذاری شوند و ارتباط آشکاری با گیاهان دیگر نداشته باشند. Epiphyllum و کاکتوس ارکیده، با گل های معطر خود که تا 8 اینچ رشد می کنند، در این دسته قرار دارند. متمایز بودن خانواده کاکتوس نه تنها در ساختار گل، بلکه در یک ویژگی خود را نشان می‎دهد. چه خارها وجود داشته باشند یا نه، همه کاکتوس‌ها آرئول دارند. از آنجایی که این آرئول ها در ساختار انواع کاکتوس‌ها متفاوت هستند، این امر یکی از راه های تشخیص یک گیاه کاکتوس از دیگری است.

 در بررسی انواع کاکتوس بدون تیغ  areole آرایش شعاعی بر روی جوانه‌های پد مانند که در آن شاخه و گل و ممکن است به نظر برسد، دارد. خود آرئول‌ها در یک الگوی منظم، یا در امتداد کاکتوس‌های ستونی یا بشکه ای، یا در فواصل مساوی روی صورت کاکتوس‌های پد مانند قرار گرفته اند. در برخی از گونه‌های کاکتوس، مانند کاکتوس کریسمس، آرئول‌ها به سختی دیده می‌شوند، زیرا بسیار کوچک هستند و در نوک و در امتداد بخش‌های ساقه گروه بندی شده اند.

انواع کاکتوس بدون تیغ

شناسایی انواع کاکتوس بدون تیغ

یک گیاهی که اغلب با خانواده کاکتوس اشتباه گرفته می‌شود، خانواده  (Euphorbiacea ) است که شامل گیاهانی است مانند کاکتوس شاخ گاوی Euphorbia grandicornis ))، بوته شیر آفریقایی E.Trigona)) و تاج خارها (E. milii ) است. در حالی که همه این گیاهان دارای خار، دارای ساقه سبز و تعداد کمی برگ یا بدون برگ هستند، اما آنها آرئول ندارند. در رابطه با شناسایی انواع کاکتوس بدون تیغ اگر هنوز شک دارید که Euphorbiacea دارید یا کاکتوس، یک برش کوچک در مکانی نامشخص ایجاد کنید. اگر شیره سفید و چسبناک است، پس شما دارای گیاه Euphorbiacea هستید، زیرا شیره کاکتوس شفاف و آبکی است.

در اینجا یک سوال وجود دارد، اینکه چه تفاوتی بین گیاه کاکتوس با ساکولنت است؟ این سوال بی معنی است، زیرا کاکتوس‎ها ساکولنت هستند. کاکتوس‌های واقعی از خانواده گیاه Cactaceae هستند و با ساختار گل و وجود آرئول‌ها روی کاکتوس‌ها از اعضای شاداب سایر خانواده های گیاهی مانند Euphoribiaceae متمایز می‎شوند. کاکتوس ها فقط بومی قاره آمریکا هستند. کریستف کلمب اولین اروپایی است که این گیاه خاردار و بدون برگ را کشف کرد.

البته، بومیان آمریکا همه چیز را در مورد کاکتوس‌ها می‎دانستند. در بسیاری از فرهنگ‌های بومیان آمریکا این اطلاعات گنجانده شده است. از شیره کاکتوس استفاده دارویی می‌شده است. برخی از شیره‌های کاکتوس دارای اثر مخدر هستند و در مراسم مذهبی از آن استفاده می‌کنند. در رابطه با شناسایی انواع کاکتوس بدون تیغ شیره Stenocereus gummosus سمی است، در صورتی که در دریا ریخته شود، در آنجا ماهی‌ها را مریض می‎کند تا به راحتی با دست صید شوند. ساقه برخی از کاکتوس ها را می‎توان به عنوان منبع غذایی به صورت پخته یا خام مصرف کرد. میوه کاکتوس برخی از گونه‌ها به صورت خام خورده می‌شود.

قسمت‌های خاصی از کاکتوس نیز خوراکی است. در ماه های آوریل و می، گیاهان کاکتوس رشد جدیدی ایجاد می‌کنند. رشد جدید برگ های جدید نیستند، بلکه ساقه هستند. طول برگ‎ها حدود 1/2 اینچ است. آنها در عرض چند هفته، قبل از اینکه ساقه یا پد جدید به طور کامل منبسط شود، می‎ریزند. برآمدگی برگ در ناحیه ای قرار دارد که پس از افتادن برگ، خارها شروع به بیرون آمدن از آن می‌کنند. آرئول همچنین قادر به جوانه زدن یک ساقه جدید (که همان جوانه کمکی است) می‌کند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای کاکتوس

سخن پایانی

در رابطه با شناسایی انواع کاکتوس بدون تیغ نکته ای که مهم است این است که کاکتوس کاربردهای عملی دیگری نیز دارند، خارهای نرم و بلند Oerocereus celsianus به عنوان چاشنی استفاده می‌شود. از خارهای سایر کاکتوس‌ها به عنوان خلال دندان و قلاب ماهی استفاده می‌شود.

اولین قدم برای رشد موفقیت آمیز یک گیاه کاکتوس، خرید گیاهی است که در حال حاضر سالم باشد. از خرید هر گونه گیاهی که دارای علائم آشکار کبودی یا رشد کج یا ناهموار است اجتناب کنید. از گیاهی که در طول مدت حضور خود در فروشگاه رشد می‌کند، باید اجتناب شود. در حالت ایده آل، یک کاکتوس باید در گلخانه ای که در آن رشد کرده است خریداری شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن