اهمیت گوگرد برای درخت

 اهمیت گوگرد برای درخت

آخرین مقالات

اهمیت گوگرد برای درخت به عنوان یکی از عناصر ضروری و مورد نیاز را در این مقاله می‌خواهیم مورد بررسی قرار دهیم. تاثیر مثبت گوگرد بیش از یک قرن است که بر روی انواع درخت، محصولات زراعی و هر نوع گیاهی شناخته شده، اما با این حال هنوز بسیاری از خاک‌ها از نظر گوگرد فقیر هستند. وجود این عنصر بر روی رشد و عملکرد هر چه بهتر تاثیر می‌گذارد و از آنجایی که در ساخت پروتئین دخیل است عنصری بسیار ضروری به حساب می‌آید. با ما همراه شوید تا بیشتر با کاربردهای گوگرد آشنا شویم و به نقش آن در صنعت کشاورزی پی ببریم.

کلیاتی درباره گوگرد

قبل از این که به مبحث اهمیت گوگرد برای درخت بپردازیم، در این بخش از مقاله می‌خواهیم درباره چیستی این عنصر صحبت کنیم تا با ماهیت آن بیشتر آشنا شویم.

گوگرد از نظر شیمیایی، نافلزی بدبو و بدمزه است که به صورت بلورهای زرد رنگ و بسیار سبک یافت می‌شود. گوگرد هفدمین عنصر غذایی مورد نیاز برای رشد هر چه بهتر گیاه است. این عنصر وقتی در آتش می‌سوزد، شعله‌هایی به رنگ آبی ایجاد می‌کند. قابلیت حل در آب را ندارد اما به خوبی در سولفید کربن حل می‌گردد. ساختار شیمیایی گوگرد موجب شده تا از نظر بیولوژیکی عنصری مهم برای موجودات و گیاهان تلقی گردد. اسیدهای آمینه همچون متیونین، ترئونین، سیستئین و هموسیستئن و همچنین برخی از آنزیم‌ها حاوی گوگرد هستند، که موجب شده گوگرد را به یک عنصر حیاتی برای سلول‌ها تبدیل کنند. گوگرد نه تنها برای عملکرد موجودات زنده لازم و ضروری است برای گیاهان نیز بسیار حائز همیت می‌باشد که در ادامه مقاله به اهمیت گوگرد برای درخت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: کود NPK طبیعی

آشنایی با کاربرد گوگرد در صنعت کشاورزی

گوگرد با توجه به ماهیت شیمیایی که دارد در بسیاری از صنایع از جمله کشاورزی مورد استفاده قرار می-گیرد. امروزه از گوگرد به عنوان کود کشاورزی به طور گسترده‌ای به کار گرفته می‌شود. از آنجایی که گوگرد در تولید اسیدهای آمینه نقش دارد برای گیاه بسیار ضروری است و چون بسیاری از خاک‌ها از نظر این عنصر فقیر هستند، بهترین راه برای این که گیاه به اندازه کافی گوگرد دریافت کند، از طریق کودهای کشاورزی می‌باشد.

کود گوگرد به صورت اشکال مختلفی در بازار موجود است که رایج‌ترین آن ماده معدنی کلسیم فسفات (CaSO4) است. این کود، از نظر ماهیت خواص آب گریزی دارد بدین معنا که به طور مستقیم توسط گیاه جذب نمی‌گردد. جذب گوگرد مایع از طریق باکتری‌های موجود در خاک صورت می‌گیرد. این باکتری‌ها، گوگرد را به مشتقات محلول در آب تبدیل می‌کنند تا از این طریق گیاه به راحتی بتواند آن راجذب نماید. مشتقات گوگردی بدین شکل، حالتی آب دوست پیدا می‌کنند و به راحتی توسط گیاه جذب می‌شوند. به طور کلی استفاده از این کود در صنعت کشاورزی می‌تواند عملکرد درخت را در جذب مواد مغذی همچون نیتروژن و فسفر افزایش دهد.

 اهمیت گوگرد برای درخت

اهمیت گوگرد برای درخت

گوگرد با توجه به نقشی که در متابولیسم و همچنین رشد و نمو گیاهان دارد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. از مهمترین نقش کلیدی گوگرد برای درخت می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

  • تولید پروتئین

پروتئین سازی در درختان بسیار حائز اهمیت است. پروتئین سازی موجب رشد و نمو درخت می‌گردد و گوگرد از آنجایی که در ساختار اسید آمینه (پیش‌ساز پروتئین) وجود دارد، عنصری ضروری و مهم برای متابولیسم محسوب می­شود.

  • فعال سازی آنزیم

از دیگر کاربردهای گوگرد برای درخت، فعال سازی آنزیم است. با فعال شدن آنزیم، واکنش‌های بیوشیمیایی داخل گیاه نیز به خوبی انجام می‌گیرد.

  • بهبود کیفیت محصول

یکی از مهمترین پارامترها در تعیین میزان سوددهی کشاورزی، کیفیت و بازدهی بالای محصول است، از این رو بسیاری از کشاورزان به دنبال این هستند تا بتوانند تولیدات باغی و زراعی خود را به نوعی بهبود ببخشند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده،گوگرد می‌تواند سبب افزایش کیفیت در بسیاری از محصولات باغی شود .

  • تشکیل کلروفیل

از دیگر دلایل و اهمیت گوگرد برای درخت، تشکیل کلروفیل است. کلروفیل به طور مستقیم در فتوسنتز نقش دارد. از طریق فتوسنتر بسیاری از ترکیبات داخلی گیاه همچون کربوهیدرات، چربی و ویتامین ساخته می‌شود.

  • حاصلخیزی خاک

وجود گوگرد می‌تواند حاصلخیزی، خواص فیزیکی و فیزیولوژیکی خاک را از طریق کاهش PH، افزایش فعالیت میکروارگانیزم‌های موجود در خاک، افزایش دسترسی به برخی از عناصر همچون فسفر، افزایش کارایی مصرف کودها، کاهش احتمال سمیت برخی از عناصر سنگین مانند مس، کمک به جذب ریز مغذی و … بهبود ببخشد.

اگر خاک درختی، گوگرد پایینی داشته باشد علائمی همچون کاهش رشد، زرد شدن برگ‌های جوانتر و بدشکل و دفرمه شدن برگ‌ها را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: خواص گوگرد برای درخت انار

کلام پایانی

با انتشار این پست سعی نمودیم که نقش و اهمیت گوگرد برای درخت را بیان نماییم. همان طور که اشاره کردیم، گوگرد با توجه به نقش کلیدی که در متابولیسم و رشد گیاه دارد، به عنوان عنصری ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر خاک درخت از نظر این عنصر فقیر باشد می‌توان از کودهای گوگردی که در بازار موجوداند به کار برد. این کودها وقتی به خاک اضافه می‌شوند و از طریق ریشه در دسترس درخت قرار می‌گیرند می‌توانند موجب بهبود در عملکرد و بازدهی محصول شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن