برنامه غذایی درخت گردو

برنامه غذایی درخت گردو

آخرین مقالات

هر باغدار یا کشاورز پس از یک فصل زراعت به میزان خاصی از برداشت دست می یابد. ولی آنچه در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است میزان برداشت شما است. شما بایستی با مدون ساختن یک برنامه غذایی اصولی و درست، از کشاورزانی باشید که باروری محصولات خود را به چند برابر رسانده‌اند. این نکته را به خاطر داشته باشید که بیشتر هزینه‌ها در کشاورزی عادی و کشاورزی پول ساز یکسان است. این هزینه‌ها شامل پول آب، اجاره، بذر، سموم و غیره هستند. ولی هزینه تغذیه متفاوت است. چنانچه این هزینه را بهینه سازید می توانید محصولات خود را به چندین برابر اقزایش دهید. در این مطلب برنامه غذایی درخت گردو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 پیش از هرچیز لازم است تا بدانیم که تغذیه درختان گردو در فصول زمستان و پاییز مهم است. از جمله مراقبت‌های اساسی در فصل خواب درختان، بهره گیری از کودهای غنی و مناسب براب افزایش کارایی و بازدهی و پر بار بودن درختان گردو است.

برنامه غذایی درخت گردو

 درختان گردو از درختان ارزشمندی هستند که قابلیت سازگاری با تغییرات شرایط جوی را دارند. تغذیه درختان گردو از فاکتورهای مهم در اصلاح کیفیت و مقدار محصولات است. چنانچه تغذیه درختان گردو را را اصلاح کنید می توانید حتی طعم و شکل میوه‌ها را نیز با کیفیت کنید.

 غنی ساختن کود درختان گردو سبب می شود تا ریزش گردوها از درختان بسیار کم شود. همچنین مقاومت این درختان در مقابل آفات و حشرات زیاد می شود. در تغذیه درست بایستی عناصر به میزان کافی در دسترس درختان قرار بگیرد. این میزان نباید بیش از حد اعتدال باشد. چون به درختان صدمه وارد می کند. درختان گردو در مناطق زیادی از کشور یافت می شوند و در قیاس با سایر درختان از عمر طولانی برخوردار هستند. دماهای بیشتر از 40 درجه سانتی گراد در تابستان می تواند سبب سوختگی بر روی پوست گردو شود. بنابراین رنگ میوه را کدر می کند. درختان گردو می توانند تا دماهای 20 درجه سانتی گراد را تحمل کنند.

روش چال کود

روش چال کود یک نوع روش کود دادن در عمق خاک و در مجاورت به ریشه است که بیشترین موادی که برای رشد و پرورش گیاه لازم است در آن استفاده می شوند و به طور معمول، درصد عناصر موجود در ترکیب روش چال کود  کمتر از میزانی است که در فصل‌های فعالیت و برنامه غذایی درخت گردو مورد بهره قرار می گیرد.

ترکیبات یک چال کود مفید و موثرمعمولا حاوی این موارد است:

کود دامی پوسیده همراه با گوگرد گرانول شده و کودهای ماکرو که شامل اوره و  فسفات و پتاس هستند. این کودها باید با اسید هیومیک گرانول و یا پودر شده مخلوط شوند.

نکته مهم اینکه، کود دامی باید پوسیده باشد و به جای استفاده از کود‌های تک عنصری  بهتر است تا از کود مناسب روش چال کود استفاده کرد و بهره گیری از کودهای بیولوژیکی نیز در این ترکیب به پروسه جذب کمک شایانی می کند.

بیشتر بخوانید: کود درخت گردو

به طور کلی بایستی با دو روش از ترکیبات چال کود بهره گرفت:

راه اول ترکیب به صورت دستی همه عنصرهای مورد احتیاج گیاه با توجه به آزمایش خاک است که بعضا ممکن است یک عنصر به علت زیاد بودن از حد در خاک حذف شود و یا عنصری تا دو برابر استفاده شود.

و راه دوم ترکیب مواد با کودهای کامل گرانوله در روش چال کود است که در بازار  در دسترس هستند و به شکل عمومی پیشنهاد می شوند.

پیش از گلدهی و موقع تورم جوانه

به دلیل کمبود فعالیت ریشه‌ها وکم شدن جذب عنصرهای غذایی در ابتدای بهار، روش محلول پاشی کودهای مناسب در موقع تورم جوانه‌ها بسیار مهم است.این ترکیبات هنگام  تورم جوانه‌ها شرايط  لازم را جهت بيدار شدن به هنگام جوانه‌های رويشی و زايشی ازخواب زمستانه دارند. این ترکیبات سبب گرده‌ افشانی عالی و لقاح بهتر و در نتیجه بدل شدن گل به میوه بیشتر می شوند.

برنامه غذایی درخت گردو

نکات مهم برنامه غذایی درخت گردو

  1. مقدار پیشنهاد شده کود برای محلول پاشی جهت هر هزار لیتر آب و مقدار مناسب کود برای مصارف آبیاری یک هکتار است.
  2. در خاک‌های بازی و قلیایی و شور پیشنهاد می شود تا استفاده از کودهای گوگردی و کودهای اسید هیومیک مانند اکتیوهیوم و یا اوریکس دوباره استفاده شود.
  3. به منظورحلالیت بیشتر کود و یا سم‌های پودری لازم است تا اول آن را در یک ظرف بزرگ 5 لیتری به صورت تدریجی اضافه کنید تا به طور کامل حل شود. سپس به تانکر مرکزی منتقل کنید.
  4. در صورت امکان، با تانکرهای حاوی همزن کار سم پاشی را انجام دهید.
  5. بهترین زمان جهت محلول پاشی غروب و یا اول صبح است.
  6. جهت مخلوط نمودن چندین کود و یا سم اول میزان کمی را آزمایش کنید و سپس مصرف نمایید.
  7. محلول کودی که آماده کردید را حتما لازم است تا مدت چند ساعت استفاده کنید. در غیر این صورت به مشکل بر می خورید. برنامه غذایی درخت گردو بایستی حتما بر طبق برنامه و بر اساس اصول درست انجام شود. در این صورت است که می توانید بیشترین ثمردهی را داشته باشید چنان چه همه نکات را به صورت منظم رعایت کنید می توانید انتظار بیشترین باروری با بالاترین کیفیت را داشته باشید.

گردوهای با کیفیت دارای مغز سفید و روشن هستند. کودهای مغذی می توانند نقش بسیار موثری را در باروری آن‌ها ایجاد نمایند. لازم است تا قبل از کاشت نهال با کارشناسان متخصص در این حوزه مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. در همان ابتدا لازم است تا مواد معدنی مورد نیاز خاک و درختان گردو را غنی کنید تا بعدا به مشکل برنخورید. چون ممکن است علی رغم تلاش فراوان، محصول دهی خوبی نداشته باشید. درنتیجه متحمل خسارات جبران ناپذیر می شود. پس بهتر است تا قبل از کاشت نهال گردو ابتدا دانش و مهارت خود را در این زمینه بالا ببرید و از تجربه افراد ماهر در این زمینه استفاده نمایید. در این صورت است که بعد از کاشتن نهال و بزرگ شدن درختان گردو بهترین محصولات را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: بهترین کود درخت

در آخر لازم است تا به معرفی بهترین کود، یعنی کود ده ایکس شوک بپردازیم. باید بگوییم که این کود در نوع خود بی نظیر است. این کود شامل تمامی عناصر مورد نیاز خاک است. این کود کامل، شامل مواد آلی اسید هیومیک، اسید فولیک، و عصاره جلبک دریایی است. بنابراین کمتر کودی را می توانید بیابید که این گونه کامل باشد. کود ده ایکس شوک، سبب باروری درختان میوه می شود و محصولات آن ها را به طرز شگرفی افزایش می دهد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن