بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب

بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب

آخرین مقالات

امروز باغداران زیادی در سراسر کشور اقدام به کشت درختان مرکبات می‌کنند. مرکبات از جمله محصولات پرطرفداری هستند که اگر به‌ صورت صحیح و اصولی پرورش یابند، می‌توانند سوددهی زیادی را برای باغداران به‌ همراه داشته باشند. از این‌ رو باید کشت آن با توجه و دقت بسیار بالایی انجام شود تا محصولات از بین نروند و باردهی عالی داشته باشند. در این‌ میان کود دهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر باغدار باید با نحوه و زمان مناسب برای انجام دادن آن، آشنایی کافی داشته باشد. همچنین اگر در جنوب کشور زندگی می‌کنید، بهتر است با بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب آشنا شوید.

کود دهی مرکبات علاوه‌ بر جنوب کشور، در هر جایی از ایران باید به صورت صحیح و اصولی صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است عملکرد مطلوبی از خود به‌ جای نگذارد و نتایج مثبتی را به دنبال نداشته باشد. بنابر این توصیه می‌کنیم به نکات و مواردی که قرار است در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره کنیم دقت کنید و با توجه به آن‌ها اقدامات و کارهای لازم را برای پرورش میوه‌هایی سالم‌تر انجام دهید.

مراحل اصلی کود دهی مرکبات در جنوب

بعد از کشت درختان مرکبات، باید در یک زمان مناسب اقدام به کود دهی کنید تا درخت بتواند به‌ صورت مناسب گل‌دهی داشته باشد و میوه‌های سالم‌تری را تولید نماید. توجه داشته باشید باید سراغ کودی بروید که پتاسیم، نیتروژن و فسفر کافی در آن وجود داشته باشد تا بتواند به تولید کربوهیدرات‌های مورد نیاز برای رشد میوه کمک کند. املاح و مواد موجود در کود مورد نظرتان باید کاملاً غنی و کامل باشد تا بتواند در تکثیر سلول‌های تشکیل‌ دهنده میوه نیز شرکت کند. وجود داشتن کلسیم در کود مورد نظرتان می‌تواند به شکل‌گیری سالم‌تر برگ‌ و شاخه‌های درخت کمک زیادی کند.

کود دهی به درختان مرکبات باید با توجه به سن درخت، میزان ریشه درخت، جنس خاک، نوع میوه و… صورت بگیرد تا بتواند نتیجه مثبتی از خود بر روی میوه به‌ جای بگذارد. تأمین املاح و مواد غذایی مورد نیاز درختان مرکبات، کمک می‌کند محصولات‌تان از بین نرود و باردهی بسیار زیادتری نیز داشته باشید.

دقت داشته باشید در اواسط ماه فروردین هنگامی‌ که درجه حرارت هوا زیادتر می‌شود، درختان شروع به جوانه زدن می‌کنند. از این‌ رو می‌توان گفت بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب ، هنگامی است که فعالیت سیستم ریشه شدت بگیرد و جذب مواد مغذی یا آب نیز افزایش یابد. زیرا در این زمان نیازهای گل‌دهی و جوانه زدن درخت بالاتر می‌رود و باید با استفاده از یک کود مناسب به آن‌ها پاسخ دهید.

اگر می‌خواهید جوانه زنی درختان خود را تحریک کنید؛ بهتر است از کودی بهره بگیرید که مقدار نیتروژن در آن بسیار بالا باشد. زیرا نیتروژن به شکل عالی فتوسنتز گیاه را تقویت می‌کند و موجب می‌شود درخت جوانه‌های بیشتری را تولید کند. همچنین اگر می‌خواهید طعم میوه‌های تان لذیذتر شود و اندازه آن نیز بزرگ‌تر باشد، بهتر است از کودهای طبیعی و آلی کمک بگیرید زیرا این کودها همان‌ طور که از نام‌شان مشخص است، کاملا طبیعی هستند و به‌ طور کامل نیازهای خاک، ریشه درخت و میوه را تأمین می‌کنند.

یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، کود آلی و طبیعی اسید هیومیک است. کاربرد اسید هیومیک به طور طبیعی در اکثر خاک‌ها وجود و مزایای خیلی زیادی هم دارد. کود هیومیک اسید در 3 نوع پودری، گرانولی و مایع تولید می‌شود و باغداران یا کشاورزان می‌توانند به راحتی از آن‌ها بهره بگیرند و محصول‌دهی سالم‌تر و بیشتری داشته باشند.

در هر صورت فراموش نکنید که استفاده کردن از کود تقریباً در همه مراحل رشد مرکبات تاثیر زیادی دارد. از این‌ رو بهتر است به‌ صورت مرتب بعد از جوانه زنی گیاه تا هنگام برداشت محصولات، کار کوددهی را انجام دهید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز برای میوه و درخت فراهم شود. با قرار دادن مواد مغذی و مناسب در اختیار درخت مرکبات، می‌توانید از ایجاد برخی آسیب‌های محیطی تا حدود زیادی جلوگیری نمایید.

بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب

 

شرایط مطلوب برای رشد مرکبات در جنوب

  • خاک

علاوه‌ بر بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب ، عوامل و شرایط دیگری نیز برای رشد عالی این میوه‌ها وجود دارد که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. یکی از مهم‌ ترین شرایط، داشتن خاک حاصلخیز در مکان مورد نظر است. به‌ طور معمول سیستم ریشه مرکبات خیلی زیاد نیست و عمق نسبتا کمی دارد. از این‌ رو باید خاک مورد نظرتان به‌ خوبی زهکشی شده باشد تا مرکبات بتوانند در آن رشد کنند.

بهتر است بدانید که در خاک رس، مرکبات می‌توانند رشد مطلوبی داشته باشند اما به‌ هیچ‌ عنوان خاک‌ شور را تحمل نخواهند کرد. بنابر این اگر خاک منطقه مورد نظرتان شور است پیشنهاد می‌کنیم، از کودهای آلی و طبیعی مختلف جهت برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید. یکی از بهترین کودهایی که در سریع‌ ترین زمان ممکن شوری خاک را از بین می‌برد، کود آلی اسید هیومیک است. این کود بدون داشتن هیچ‌ گونه عوارضی بر درخت، خاک و یا محصولات، شوری خاک را از بین می‌برد و یک خاک حاصلخیز را به وجود می‌آورد.

  • نور

یکی دیگر از عوامل مهمی که برای رشد عالی مرکبات لازم است، نور خورشید است. درخت مرکبات باید در طول روز چندین ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کنند تا میوه‌های آن بتوانند بهتر رشد کنند و اندازه بزرگ‌تری هم داشته باشد.

  • دما

توجه داشته باشید که مطلوب‌ترین دما برای درختان مرکبات بین 23 الی 30 درجه سانتی‌گراد است. از این‌ رو اگر این دما بیشتر از حد معمول یا کمتر از این مقدار باشد، ممکن است به میوه‌ها و گل‌های درخت آسیب وارد شود و گل‌ها شروع به ریزش کنند. در چنین شرایطی، دیگر شاهد محصول دهی درخت نخواهید بود و ممکن است دچار ضرر شود.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود فسفر در مرکبات

تعداد دفعات کوددهی مرکبات در جنوب

بهتر است بدانید که درختان مرکبات طی 1 سال باید حداقل چند بار به‌ صورت صحیح کود مغذی و آلی را دریافت کنند تا تمام نیازهای‌ شان برطرف شود. از این‌ رو پیشنهاد می‌کنیم در نیمه دوم اسفند ماه، فروردین و اردیبهشت اقدام به کوددهی کنید تا درختان مرکبات‌تان شاداب‌تر شوند. توجه داشته باشید که نحوه انجام دادن صحیح کوددهی نقش بسیار زیادی بر کیفیت محصولات به وجود آمده دارد. به همین علت لازم است به نکات مهم در این‌ مورد دقت داشته باشید و اگر با مهارت لازم در تغذیه دهی درختان مرکبات آشنایی ندارید، حتما از افراد باتجربه در این زمینه کمک بگیرید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

شما می‌توانید از روش‌های مختلفی برای کود دهی درختان مرکبات خود بهره بگیرید. از جمله این روش‌ها می‌توان پخش کردن کود، محلول پاشی و روش آبیاری را نام برد. به‌ طور معمول هر کدام از این روش‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند اما و اگر در زمان مناسب و به موقع اقدام به کود دهی کنید، می‌توانید نتیجه عالی‌تری را مشاهده نمایید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین کود درخت

 

سخن پایانی

بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب ، زمانی است که درخت شروع به شکوفه زدن می‌کند و وارد فاز رویشی می‌شود. زیرا در این زمان درخت شروع به محصول‌دهی می‌کند و به تغذیه بیشتری نیاز دارد. البته نباید سراغ هر کودی بروید و بیشتر باید از کودهای طبیعی کمک بگیرید. زیرا کودهای طبیعی نسبت به کودهای شیمیایی، عوارض کمتری دارند و اگر به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند نتایج بسیار مطلوبی را از خود به جای بگذارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن