پسته نمونه ای از درخت های مقاوم است که در خاک های کشور ایران، سوریه، ترکمنستان و افغانستان رشد می کند. این خشکبار خوش طعم، یکی از محبوب ترین آجیل ها در جهان است که ارزش والایی در تجارت بین المللی انواع خشکبار ها دارد. از این رو کاشت این درخت اهمیت بالایی دارد. برای رشد بهتر این درخت لازم است که کودهای مناسبی استفاده شود تا تمام کمبودهای غذایی این درخت برطرف گردد. در ادامه با بهترین زمان کود مرغ برای پسته آشنا خواهید شد.

درخت پسته و پرورش آن

این درخت به جهت رشد نیازمند آب و هوای معتدل است و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد و خصوصا مناطق شرجی به هیچ عنوان برای رشد درخت پسته مناسب نیستند.

در مناطق شرجی این درخت به دلیل دچار شدن به آفات بسیار، شرایط رشد آن مهیا نیست. درخت پسته توانایی این را دارد که گرما را تا ۴۵ درجه و سرما را تا منفی ۲۰ درجه متحمل شود. سرمای هوا در فصل بهار یکی از خطرات جدی برای درخت پسته بشمار می رود و در این زمان باید بیشتر از قبل نسبت به مراقبت از این درختان اقداماتی انجام داد. کود مرغی در این موارد می تواند چاره ی کار باغ داران باشد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

تاثیر کود مرغ بر درخت پسته

کود مرغی از آنجایی که حاوی بسیاری مواد مغذی است، می تواند از جهات مختلفی در رشد درخت پسته کمک کننده باشد. نیتروژن، فسفر، منیزیم و سدیم و دیگر عناصر مهم موجود در این کود، از جمله عواملی هستند که سبب افزایش عملکرد و انرژی در درخت پسته می شوند. لازم به ذکر است که کود مرغی در سال های اولیه رشد درخت، به مقدار زیاد لازم نیست و باید در بکارگیری ان تفریط داشت چرا که درخت در دوره حساس تری قرار دارد و کود زیاد به راحتی می تواند ریشه آن را بسوزاند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

کود های مرغی غنی شده در کارخانه ها نیز عملکرد مطلوبی دارند و می توان از ان ها برای حاصلخیزی خاک استفاده کرد. اگر خاک دارای میزان نیتروژن، ازت و بور کمی باشد، این کود ها به خوبی این مشکل را حل خواهند کرد و طی چند ماه استفاده، یک خاک معدنی را پدید خواهند آورد. به علاوه در مواردی می توان از کود شیمیایی و مرغی با یکدیگر استفاده کرد که عمده ترین این کود های شیمیایی، کود فسفر و ریز مغذی ها می باشد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

از آنجایی که درخت پسته به میزان بالا به ازت و پتاسیم نیاز دارد، کود مرغی یک راه ارزان تر برای تامین این دو نیاز از درخت محسوب می شود. برای اینکه تولید کنندگان از میزان هزینه های تولید خود بکاهند و همواره درختانی پربار تر و با کیفیت تر داشته باشند، بهترین گزینه پیش رو در مراقبت از آن ها کود مرغی است. استفاده از این کود نیز صرفه اقتصادی بسیار خوبی داشته و نیازی به نیروی کارگر برای کودپاشی نیست.

نوع با کیفیت کود مرغی، ناخالصی های کمتری از جمله اره، شن و ماسه دارد و عاری از هر گونه آلودگی می باشد لزا، استفاده از آن هیچ گونه ضرری در پی ندارد. کود مرغی توانایی احیای خاک های خیلی شور را نیز دارد و طی استفاده متعدد از آن، چنین زمین هایی را نیز قابل کشت می کند. در مورد نحوه استفاده از کود مرغی به شیوه چالکود توجه بسیار داشته باشید چرا که در این مورد، اثر گذاری کود بر درختان پسته بیشتر است.

بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان پسته

کود مرغی برای تاثیر گذاری مفید و درست، باید در زمان های مناسب بکار گرفته شود. در زمان های خاصی خاک شروع به آزاد سازی مواد مغذی کرده و تجزیه کود بهتر صورت می گیرد. این عوامل همگی در فصل پاییز رخ می دهند پس در نتیجه می توان بهترین زمان کوددهی درختان پسته را به این زمان موکول کرد. با این کار، ازت موجود در خاک حفظ شده و از هدر رفتن آن جلوگیری می شود. افراد می توانند در هنگام شخم زنی زمین، کود مرغی را بر سطح زمین ریخته تا در زمان کشت، املاح مورد نیاز و کافی در خاک وجود داشته باشد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

کود مرعی دارای مزایا و نکات مثبت بسیاری است اما ته هر نوع کودی. امروزه تولید کنندگان بسیاری دست به سود جویی زده و در این راه کود مرغی تقلبی را به بازار عرضه می کنند و هم سبب سخت تر کردن یافتن کود مرغی شده اند و هم سبب آسیب رسانی به محصولات. از این رو بهتر است در خرید کود مرغی حداکثر توجه را داشت و مستقیما به مراکز معتبر مربوطه مراجعه نمود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای به لیمو

از آنجایی که تمامی افراد تمایل دارند که با یک هزینه کم بهترین کالا را دریافت کنند، جست و جوی یک مرکز معتبر جهت تهیه کود مرغی ارزش این را دارد تا بجای اینکه یک کود تقلبی را تهیه کرد و به محصولات ضرر وارد کرد. در این مقاله با بهترین زمان کود مرغ برای پسته آشنا شدید و لازم است بدانید که حال با وجود سایت های فروش کود از زحمت پیدا کردن کود با کیفیت کاسته شده است و افراد می توانند در سریع ترین زمان ممکن کود مرغی را خریداری نمایند. حتی ممکن است در صورت خرید اینترنتی کود، افراد هزینه ی کمتری متقبل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *