بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

آخرین مقالات

در میان تمامی گیاهان جالیزی مورد استفاده، گوجه‌ فرنگی تنها گیاهی است که در تمامی فصل‌های سال مورد نیاز است و جزو سبزیجات ثابت در هر خانه‌ای به حساب می‌آید. از این‌رو کشاورزان دائماً به فکر پیدا کردن و استفاده از ماده‌ای هستند که بتواند موجب باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی شود. ‌کودها ازجمله موادی هستند که نقش مفیدی را در افزایش باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی دارند. برای افزایش تولید گیاه گوجه‌ فرنگی لازم است که کشاورزان در تمامی مرحله مراحل پرورش و رشد گیاه گوجه‌ فرنگی از بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی استفاده کنند.

 کشاورزان باید قبل‌ از انتخاب و استفاده از هر گونه کودی بر روی زمین‌های کشاورزی و گیاهان خود از آزمون خاک برای تشخیص میزان کمبودهای خاک و مقدار عناصر ضروری مورد نیاز در خاک مطلع شوند. کشاورزان باید از کودهای تقویتی و اصلاح‌ کننده خاک برای افزایش میزان باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی به روش‌های درست و در زمان‌های مناسبی استفاده کنند تا بتوانند موجب افزایش باردهی گوجه‌ فرنگی شوند.

کشاورزان باید حواس خود را جمع کنند که هیچ کودی وجود ندارد که در تمامی فصول سال بتوان از آن برای افزایش باردهی گوجه‌ فرنگی در تمامی باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده نمود. آن‌ها باید از کودهای متنوعی که در تمامی مراحل رشد گیاه لازم است استفاده کنند که بتوانند بهترین عملکرد را برای افزایش میزان باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

چه کودی موجب افزایش باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی می‌شوند؟

برای افزایش باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی باید از کودی استفاده کنند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی را به شما معرفی کنیم.

گیاه گوجه‌ فرنگی در مراحل اولیه رشد خود دارای بنیه ضعیفی هستند و به خواب‌ آلودگی نیز بسیار حساس هستند، از این‌رو در این مرحله باید از کودهای تقویتی که دارای پتاسیم و فسفر هستند به روش‌های محلول پاشی و آبیاری استفاده نمایید. پتاسیم موجب افزایش استحکام و مقاومت ساقه و همین‌طور عنصر فسفر موجب افزایش فرایند ریشه زایی در خاک خواهد شد.

یکی از کودهایی که استفاده از آن‌ها برای گیاه بسیار ضروری است، کودی است که موجب افزایش مقاومت گیاه به تنش‌های محیطی و کم آبی های محیط می‌شود که از جمله این کودها می‌توان به کود آمینواسید اشاره نمود.

کودهایی که دارای آمینو اسید و هورمون‌های گیاهی هستند، موجب افزایش میزان باردهی و رشد گیاه گوجه‌ فرنگی می‌شود؛ چرا که این دسته از کودها با قوی کردن بنیه این نشاء گیاه موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع تنش‌ها می‌شود که استفاده از کود جلبک دریایی در این زمینه بسیار مفید است.

کود کمپوست از جمله کودهایی است که غنی از عناصر غذایی ماکرو و میکرو است و استفاده از آن در زمین‌های کشاورزی موجب افزایش باردهی محصولات می‌شوند. این کود با دارا بودن مقادیر کافی از عناصر میکرو کلیه نیازهای بوته‌ی گوجه‌ فرنگی را به این عناصر غذائی به‌خوبی تامین می‌نماید.

کود پتاس بالا ازجمله کودهای تقویت‌کننده و مفیدی است که موجب افزایش جذب کودهای شیمیایی می‌شود و می‌تواند کارایی آن‌ها را نیز بهتر کند. پتاسیم از جمله کودهای مورد نیاز و ضروری است که مقادیر زیاد این عنصر ماکرو موجب افزایش خاصیت رنگ گیری گیاه گوجه‌ فرنگی و افزایش میزان بازار پسندی این محصول نیز می‌شود.

تا اینجا با بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی آشنا شده‌ایم. در ادامه می‌خواهیم بهترین برنامه کوددهی برای داشتن محصولی بیشتر بپردازیم.

بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

بهترین برنامه کوددهی برای افزایش باردهی گیاه گل گوجه‌ فرنگی

گوجه‌ فرنگی به مقادیر کافی از عناصر غذایی ضروری احتیاج دارد که این عناصر شامل کلسیم، پتاسیم و ازت است. در صورتی‌که این عناصر ضروری به مقدار کافی به گیاه نرسد، موجب ضعیف شدن بوته گوجه‌ فرنگی و کاهش کیفیت آن می‌شود. یکی از عناصر ضروری برای افزایش باردهی و رشد گیاه گوجه‌ فرنگی عنصر فسفر است که استفاده از این عنصر برای تولید گل و میوه و همین‌طور ریشه زائی بسیار مورد نیاز است و مصرف بیش‌ از حد فسفر نیز موجب تولید گل‌های فراوانی در بوته گوجه‌ فرنگی می‌شود و درصورتی‌که بوته گوجه‌ فرنگی به مقدار کافی شاخ و بد نداشته باشد، می‌تواند موجب ریزش گل‌های تولید شده شود.

برای کشاورزان ضروری است که قبل‌ از نشاء کردن گیاه گوجه‌ فرنگی برحسب آزمون خاک که از خاک کشاورزی مورد استفاده خود گرفته‌اند، قادر هستند تمامی کودهایی که دارای فسفر هستند را با مقادیری از کودهای پتاسیم و ازت را با یکدیگر مخلوط کرده و به خاک اضافه کنند.

میزان رشد بوته‌های گوجه‌ فرنگی با افزایش دما و گرم شدن هوا افزایش می‌یابد و با افزایش سرعت رشد گیاه نیاز آن‌ها به عناصر غذائی نیز بیشتر می‌شود و کود کمپوست شده قادر است که عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را به‌خوبی تامین نماید. کود آلی کمپوست شده قادر است که فعالیت بیولوژیکی خاک ریشه گیاه را افزایش می‌دهد و مواد غذایی بیشتری را نیز برای گیاه تأمین کند.

کشاورزان از طریق برگ‌های بوته‌های گیاه گوجه‌ فرنگی را تقویت می‌کنند. محلول پاشی کودهای معدنی و طبیعی بر روی شاخه و برگ درختان باعث می‌شود که نیازهای غذایی گیاه به‌طور کامل تأمین شود. کشاورزان در حین فرآیند محلول پاشی باید سعی کنند که تمامی سطح برگ‌ها را به‌طور کامل خیس کنند و محلول پاشی را نیز در چندین نوبت با غلظت های کمتر انجام بدهند.

بیشتر بخوانید: خرید کود شیمیایی از کارخانه

نکات لازم جهت استفاده از بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه‌ فرنگی

کشاورزان برای افزایش میزان باردهی گیاه گوجه‌ فرنگی باید یک سری از نکات و اقدامات را برای افزایش باردهی و میزان رشد گیاه گوجه‌ فرنگی مدنظر قرار بدهند که در زیر این نکات را برای شما بیان می‌کنیم.

کشاورزان باید از بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی استفاده کنند و کود مورد استفاده آن‌ها باید یک سری از عناصر ضروری که برای رشد گوجه‌ فرنگی اهمیت دارند را داشته باشد. این عناصر شامل عنصرهای نیتروژن پتاسیم و فسفر هستند که به‌عنوان عنصرهای ماکرو شناخته می‌شوند. بنابراین برای کشاورزان لازم است که برای تقویت محصولات خود از کودی استفاده کنند که دارای این عناصر باشد

زمان کوددهی برای افزایش باردهی گوجه فرنگی بسیار مهم و تأثیرگذار است. شما برای افزایش باردهی محصول خود باید از کودهای فسفر و کودهای پتاس قبل‌ از فرآیند کشت نشاء کاری به زمین خود استفاده نمایید. شما می‌توانید که کود پتاس را با کود ازت مخلوط نمایید و قبل‌ از فرآیند کشت به خاک اضافه کنید. کود ازت نیز در چندین مرحله وارد خاک می‌شود که به این روش کوددهی کود دادن به‌صورت سرک گفته می‌شود.

کشاورزان باید دقت کنند که میزان کوددهی گیاه گوجه‌ فرنگی باید بنا بر آزمونی باشد که از خاکی که قصد کشت در آن را دارند، انجام می‌شود. کشاورزان باید قبل‌ از این‌که وارد مرحله نشاکاری شوند، از خاک کشاورزی مورد استفاده خود آزمایش بگیرند و میزان عناصر غذایی ضروری موجود در گیاه را تشخیص بدهند

کشاورزان باید بدانند که استفاده بیش‌ از اندازه و غیر اصولی از کودهای گفته‌ شده به‌ویژه کود ازت در گیاه گوجه‌ فرنگی موجب انباشته شدن نیترات در گوجه‌فرنگی و به وجود آمدن رگ‌های سفید رنگی درون گوشت گوجه‌ فرنگی می‌شود.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن