درخت زرد آلو از جمله درختان دانه‌داری است که در نواحی گرم دارای مقاومت و رشد مطلوبی است. میوه‌ی حاصل از این درخت بسیار خوش‌طعم و سرشار از ویتامین است. بهترین کود برای درخت زرد آلو که در این مقاله به توضیح آن می‌پردازیم، با توجه به کمبود غذایی درخت انتخاب می‌شود.

درخت زرد آلو و انواع آن

درخت زرد آلو دارای میوه شیرین است که ابتدا در مناطقی از شمال سیبری و کشور چین کشت شد و در اوایل قرن میلادی به آسیا و اروپا نیز راه یافت. این درخت از جمله درختان معتدل است. زرد آلو در مناطق بسیار سرد در زمستان، طاقت نمی‌آورد و از بین می‌رود.

درخت زرد آلو دارای انواع مختلفی است. از جمله عبارتند از:

بهترین کود برای درخت زرد آلو

شرایط مناسب برای نگهداری از درخت زرد آلو

شرایط مناسب برای نگهداری از درخت زرد آلو عبارتند از:

زرد آلو به نور زیاد نیاز دارد. بنابراین باید در مکان‌هایی که نور خورشید کامل به آن می‌رسد کاشته شود. با تابش نور زیاد، میوه‌ها زودتر و با کیفیت بیشتری می‌رسند. این نوع از درختان در روز باید 8 الی 10 ساعت نور به آن‌ها برسد.

بیشتر بخوانید: هرس درخت آلو

مهم‌ترین شرایط در نگهداری درخت زرد آلو آبیاری مناسب و منظم آن است. درخت زرد آلو رطوبت را دوست دارد. رطوبت کافی باعث رشد بهتر و کیفیت بیشتر محصولات می‌شود. درختان جوان زرد آلو به آبیاری بیشتری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند.

درخت زرد آلو به خاک‌هایی با زهکشی بالا نیازمند است. بنابراین خاک‌های سنگین به دلیل وجود مشکل در زهکشی باعث بروز بیماری در درخت می‌شود.

درخت را می‌توان در خاک باغچه، خاک شنی، خاک خشک و یا آهکی کاشت. ولی بهترین خاک برای درخت زرد آلو ترکیب خاک باغچه و کود دامی پوسیده است.

هرس درخت زرد آلو

جهت شکل دهی به درخت زرد آلو و افزایش باروری و رسیدن نور کافی به درخت، باید آن‌را هرس کرد. بهترین زمان برای هرس درخت زرد آلو اواخر فصل زمستان است. برای هرس شاخ و برگ‌های خشک از درخت جدا می‌شود. لازم به توضیح است که درختان پیر نیاز به هرس بیشتر نسبت درختان جوان دارند.

تکثیر درخت زرد آلو

برای تکثیر درخت زرد آلو از روش کاشت بذر و پیوند زدن استفاده می‌شود. در مناطق معتدل درخت را در اوایل فصل پاییز کاشت می‌کنند. در مناطق سردسیر درخت را در اوایل فصل بهار می‌کارند.

درخت زرد آلو چند سال میوه می‌دهد؟

درخت زرد آلو بعد از گذشت چهار سال شروع به میوه‌دهی می‌کند. میوه‌دهی تا سی سال ادامه دارد. عمر درخت زرد آلو بین سی الی سی و پنج سال است. درخت جوان زرد آلو میوه‌هایش بر روی شاخه‌های قوی یک ساله تشکیل می‌شود.

بهترین کود برای درخت زرد آلو

دلایل خشک شدن درخت زرد آلو

دلایل خشک شدن درخت زرد آلو عبارتند از:

بهترین کود برای درخت زرد آلو

برای انتخاب بهترین کود برای درخت زرد آلو ابتدا کمبود غذایی آن‌را می‌سنجند. این علایم عبارت است از: رشد کم درخت، گلدهی نامناسب، ریزش میوه از درخت و …، با توجه به این کمبودها بهترین کود را انتخاب می‌کنند.

برخی از باغداران قبل از کاشت درخت زرد آلو، در هر یک هکتار حدود 20 تن کود دامی پوسیده روی سطح زمین پخش می‌کنند و بعد شروع به شخم زنی می‌کنند. استفاده از کودهای شیمیایی دارای پتاسیم و کلسیم نیز برای تقویت درخت زرد آلو گزینه مناسبی است.

از کودهای ازته نیز می‌توان دو بار در سال استفاده کرد. مرحله اول فصل بهار با استفاده از روش چالکود و مرحله دوم در زمان فندقی شدن میوه درخت با استفاده از روش سطح پاشی از کود به درخت می‌دهند.

بهترین کود برای درخت زرد آلو

انواع بهترین کود برای درخت زرد آلو

انواع بهترین کود برای درخت زرد آلو عبارتند از:

درخت زرد آلو در خاک مرطوب که با مواد آلی غنی شده و دارای زهکشی بالایی است، رشد بسیار مطلوبی دارد. با اضافه‌کردن مقداری کمپوست و یا کود دامی و برگ‌های ریز شده به خاک، نیاز درخت برطرف می‌شود.

مالچ برای رشد درخت زرد آلو بسیار مهم است. این ماده ریشه درخت را خنک و با تبخیر کم رطوبت را در خاک حفظ می‌کند. در شرایط آب و هوایی گرم، استفاده از مالچ نتیجه مطلوبی می‌دهد. مالچ آلی مواد مورد نیاز درخت زرد آلو را در اختیارش قرار می‌دهد و رفته رفته تجزیه می‌شود و نیتروژن و مواد آلی را به خاک انتقال می‌دهد.

درخت زرد آلو در فصل بهار نیاز دارد تا یک بار توسط کود سنتی تغذیه شود. این نوع درخت به کود دانه‌ای کامل، واکنش خوبی نشان می‌دهد. درخت زرد آلو اگر نور خورشید به اندازه‌ی کافی دریافت کند و در خاک مناسب با زهکشی بالا کاشته شود، به‌خوبی رشد می‌کند. درخت دارای مقاومت خوبی هست و در زمان خشکسالی نیاز به آبیاری دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود آهن

درخت زرد آلو دارای میوه شیرین و خوش طعم است. در مقاله در مورد شرایط نگهداری از درخت و بهترین کود برای درخت زرد آلو و انواع آن نیز اشاراتی کردیم. امیدواریم با انتخاب بهترین کود برای درخت زرد آلو بهترین نتیجه را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *