درخت مورت یک درخت بسیار زیبا و سرسبز است که خواص درمانی زیادی دارد. از این رو نیز امروزه افراد زیادی در حیاط منزل آن را می‌کارند. درخت مورت نیز مانند سایر درختان برای رشد مطلوب به تغذیه و کوددهی کافی احتیاج دارد و اگر آن را به‌ خوبی تقویت نکنید، ممکن است شادابی خود را از دست بدهد. دقت داشته باشید بهترین کود برای درخت مورت کودی است که بتواند تمام نیازها و کمبودهای موجود را برطرف کند و هیچ‌ ضعفی به جای نگذارد.

در حال‌ حاضر کودهای شیمیایی و طبیعی بسیار زیادی در بازار وجود دارد که باغداران می‌توانند از آن برای تغذیه رسانی درخت مورت بهره بگیرند اما بهتر است در نظر داشته باشید که تمام این کودها نمی‌توانند برای رشد درخت مورت مناسب باشند و در برخی مواقع نیز ممکن است موجب شوند رشد گیاه به طور کلی متوقف شود.

به همین علت سعی کنید قبل‌ از انتخاب کود، ابتدا یک آزمون خاک یا برگ انجام دهید و سپس با توجه به آن گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید. اگر انتخاب یک کود غنی و کامل برای‌تان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید تا شما را با یکی از بهترین کودها برای درخت مورت آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای آگلونما

بهترین کود برای درخت مورت

کود شوک 10X برای درخت مورت

کود کامل 10 ایکس شوک که به عنوان بهترین کود برای درخت مورت شناخته شده، جزو غنی‌ترین کودهایی است که هیچ‌ گونه ضرر و عوارضی برای خاک یا ریشه درخت مورت ندارد. این کود فوق‌ العاده به‌ صورت مایع تولید می‌شود و به‌ غلظت بسیار بالایی دارد. بنابر این قبل‌ از مصرف باید حتما آن را با استفاده از آب تصفیه‌ شده رقیق کنید تا مناسبی از کوددهی به دست آید.

کود شوک 10X علاوه‌بر تأثیر گذاشتن بر روی سلامت درخت مورت، می‌تواند تأثیرات ویژه‌ای نیز از خود بر روی خاک به جای بگذارد. بنابر این اگر خاک زمین باغ‌تان شور است و ناخالصی‌های زیادی نیز در آن وجود دارد، بهتر است حتما از این کود مفید به صورت مرتب استفاده کنید.

پس‌ از مصرف کود 10 ایکس، مواد مغذی به‌ سرعت جذب تمام قسمت‌های مختلف درخت مورت می‌شوند و اجازه نمی‌دهند درخت دچار آسیب شود. این کود غنی قدرت دفاعی درخت مورت را به شکل ویژه‌ای بالا می‌برد و اجازه نمی‌دهد آفات و باکتری‌های مضر در خاک به رشد خود ادامه دهند.

کود 10X شوک حجم ریشه درختان مورت را به شکل قابل‌ توجهی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد در اثر کم‌ آبی ریشه خشک شود و از بین برود. این مورد از بهترین کود برای درخت مورت اجازه نمی‌دهد برگ‌ها دچار ریزش یا تغییر رنگ شوند و عمل فتوسنتز را نیز به شکل فوق‌ العاده بهبود می‌بخشد. این کود کامل، جلوی ادامه حیات باکتری‌های مضر موجود در خاک را می‌گیرد و در مقابل رشد باکتری‌های مفید را بیشتر می‌کند تا میزان حاصلخیزی خاک افزایش یابد.

بهترین کود برای درخت مورت

طریقه کوددهی درخت مورت با استفاده از کود شوک 10 ایکس

در نظر داشته باشید برای به دست آمدن نتیجه‌ای بسیار عالی از مصرف کود 10 ایکس باید حتما کار تغذیه رسانی را به‌ صورت صحیح و اصولی انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است سلامت درختان‌تان به خطر بی‌افتد و زحمات‌تان نیز هدر برود. از این‌ رو لازم است بدانید کوددهی درخت مورت با استفاده از این کود غنی به‌ صورت محلول پاشی و آبیاری باید صورت بگیرد.

همان طور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد، بهترین کود برای درخت مورت باید حتما قبل‌ از مصرف با آب کافی و بدون کلر به خوبی مخلوط شود. بعد از این‌ که کود موردنظر را با آب ترکیب کردید، می‌توانید آن را پای درخت مورت بریزید تا به‌ صورت مستقیم املاح معدنی جذب ریشه درخت شوند. یا این‌ که می‌توانید با کمک سم‌پاش کودتان را به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید تا مواد غذایی ضروری به سرعت جذب برگ‌ها و شاخه‌ها شوند.

به طور معمول کوددهی درخت مورت با استفاده از هر دو روش بسیار مؤثر است و شما می‌توانید در زمان‌های مختلف، با کمک این روش‌ها درختان خود را تقویت کنید و اجازه ندهید استرس‌ها یا شرایط محیطی پرتنش، صدمه‌ای به سلامت آن‌ها برسانند.

بهترین کود برای درخت مورت

بهترین زمان مصرف کود 10X برای درخت مورت

بهترین کود برای درخت مورت یا همان کود 10 ایکس را اگر در زمان‌های مناسب به‌ شکل برنامه‌ ریزی‌ شده مصرف نکنید، نتایج خیلی مثبتی به دست نمی‌آید و ممکن است درختان‌تان نیز با کاهش رشد مواجه شوند. بنابر این بهتر است در دوره رشد درخت حتما از این کود به‌ صورت منظم استفاده کنید و ریز مغذی‌های لازم را در اختیار درخت خود قرار دهید.

از آن جایی که در ساختار  کود 10X شوک مواد مضری وجود ندارد، شما می‌توانید هر زمانی‌ که احساس کردید کمبود تغذیه وجود دارد و یا این که درختان‌تان شادابی خود را از دست‌ داده‌اند، از آن بهره بگیرید. البته مواظب باشید در میزان مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد زیرا ممکن است درخت دچار شوک شود.

برای از بین بردن علف‌های هرزی که اطراف درخت مورت شروع به رشد می‌کنند نیز می‌توانید از این کود مغذی بهره بگیرید. دقت داشته باشید کوددهی درخت در چنین شرایطی باید تا زمانی‌ که تمام علف‌های هرز از بین می‌روند ادامه داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است نتایج مطلوبی به دست نیاید.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای درخت مورت

سخن پایانی

با این که کود شوک 10X بهترین کود برای درخت مورت است اما نباید چنین انتظاری داشته باشید که فقط با یک‌ بار استفاده از آن، بتوانید درختان خود را به‌ نهایت باروری و رشد برسانید. درختان مورت برای رشد مناسب نیاز دارند در دوره‌های مختلف به‌ صورت مرتب تغذیه شوند و املاح ضروری را دریافت کنند. بنابر این سعی کنید با کمک کارشناسان کشاورزی، یک برنامه کوددهی مناسب تنظیم کنید و با توجه به آن درختان خود را تغذیه نمایید.

همچنین در نظر داشته باشید برای حاصل شدن نتایجی شگفت‌ انگیز، لازم است کود شوک را از فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر به‌ صورت باکیفیت تهیه کنید. بنابر این بهتر است قبل از خرید کود، حتما تحقیقات‌ لازم را درباره شرکت مورد نظرتان انجام دهید و اطمینان حاصل نمایید که محصول از مرغوبیت کافی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *