درخت گردو از نوع درختان مثمر و از خانواده خشکبار است. میوه درخت گردو سرشار از خواص درمانی و دارویی است. بنابراین برای رشد و ثمردهی مطلوب، به بهترین کود نیاز دارد. در این مقاله شما را با بهترین کود برای درخت گردو بیشتر آشنا می‌نماییم.

درخت گردو و انواع آن

درخت گردو درختی مثمر و دارای میوه‌ی پرخاصیت گردو است. گردو دارای خواص فراوانی برای بدن، پوست، مو است. این درخت تک پایه و به همراه گل‌های نر و ماده رشد می‌کند. دارای انواع و ارقام گوناگونی است که در اکثر مناطق رشد می‌کند. درخت گردو برای رشد مطلوب نیاز به هرس، آبیاری منظم، کود مناسب و نور خورشید دارد.

بعضی از انواع درخت گردو عبارتند از:

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت زرد آلو

روش‌های تکثیر درخت گردو

روش‌های تکثیر درخت گردو عبارتند از:

شرایط نگهداری از درخت گردو

درخت گردو مانند سایر درخت‌های مثمر به شرایط محیطی مناسب برای رشد نیاز دارد. عبارتند از:

بهترین کود برای درخت گردو

راه‌ کار پر بار شدن درخت گردو

با انتخاب مناسب کود، درخت گردو تبدیل به یک درخت پر بار می‌شود. در سال‌های اولیه رشد درخت، بهتر است از کود آلی به همراه کود شیمیایی به روش چالکود استفاده شود، تا انرژی لازم به درخت برسد.

چالکود درخت گردو

برای روش چالکود درخت گردو در قسمت سایه انداز درخت چاله‌هایی به عمق 50 سانتی متر می‌کنند و داخل آن‌ را با کود مناسب برای درخت گردو مانند ورمی کمپوست پر می‌کنند. بهترین زمان برای چالکود درخت گردو اواسط فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان است.

بهترین کود شیمیایی برای درخت گردو

درخت گردو برای تغذیه و رشد به کودهای شیمیایی مختلفی نیاز دارد. ولی بهترین کود شیمیایی برای گردو عبارتند از:

با استفاده از کود شیمیایی حاوی پتاسیم درخت گردو مقاوم می‌شود و در برابر بیماری‌های گوناگون و خشکسالی نیز از آن محافظت می‌شود.

درخت گردو برای واکنش‌های حیاتی به نیتروژن نیاز دارد. کودهای حاوی نیتروژن از بهترین کودها هستند، زیرا آمینو اسید مورد نیاز درخت را برطرف می‌کند.

درخت گردو برای انجام عملیات فتوسنتز نیاز به فسفر کافی دارند. بنابراین استفاده کود حاوی فسفر برای درخت گردو لازم است. لازم به توضیح است می‌توان از کودهای کامل که حاوی این سه عنصر اصلی هستند نیز استفاده نمود.

بهترین کود حیوانی برای درخت گردو

بهترین کود حیوانی برای درخت گردو، ترکیبی از کود مرغی و کود پوسیده گاوی و یا گوسفندی است. برای استفاده از این ترکیب کودی بهتر است در فاصله یک متری از درخت قرار داده شود، تا با گذشت زمان مواد مغذی موجود در آن جذب درخت شود.

بهترین کود برای درخت گردو

بهترین کود مایع برای درخت گردو

مناسب ترین کود مایع برای درخت گردو، کود مایع کامل است که دارای سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. از آنجاییکه این کودها به صورت محلول است، دارای قدرت جذب بالایی است و با آب شسته نمی‌شوند. با وجود این کودها گردو درشت و پر مغذ می‌شود.

زمان استفاده از بهترین کود برای درخت گردو

بهترین زمان استفاده از بهترین کود عبارت است از:

از کودهای حاوی نیتروژن در اوایل شروع فصل رشد استفاده می‌شود. برای تسریع رشد درخت گردو نیز می‌توان از کود حاوی جلبک دریایی بعد از گذشت چند روز از رشد به صورت محلول پاشی استفاده نمود. بعد از گذشت این زمان تا موقع برداشت محصول درخت در زمان‌های مختلف برای باردهی مناسب نیاز به کود دارد.

بعد از برداشت محصول نیز باید در فصل پاییز جوانه‌هایی که در سال آینده میوه‌دهی می‌کنند را کوددهی کرد. در این زمان بهترین کار آبیاری درخت گردو همراه با هیومیک اسید شوک است.

با توجه به نیاز درختان و خاک در فصل پاییز، نیز می‌توان از طریق روش چالکود آنان را کوددهی کرد. بنابراین درخت در فصل بهار رشد مطلوبی دارد.

بهترین کود برای درخت گردو

بهترین کود برای افزایش باردهی درخت گردو

بهترین کود برای این درخت و افزایش باردهی آن، با توجه به زمین کشاورزی و آزمایش خاک از نظر کمبود مواد مورد نیاز انتخاب می‌شود. برای این‌کار خاک زمین مورد نظر را به آزمایشگاه خاک برده و در آنجا کمبود عناصر موجود در خاک سنجیده می‌شود. با توجه به آن از بهترین کود استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای خربزه

درخت گردو برای رشد و تکامل به بهترین کود نیاز دارد. در مقاله در مورد کود مناسب با درخت گردو و زمان استفاده از آن‌ها اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی کسب نموده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *