بهترین کود برای سبزیجات

بهترین کود برای سبزیجات

آخرین مقالات

امروزه به علت زندگی شهرنشینی، کاشت و پرورش دادن سبزیجات و صیفی جات اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است. سبزی خوردن یکی از خوراکی‌های جدایی ناپذیر در سفره ایرانیان است. چون بیشتر مردم به ارزش غذایی آن واقف هستند و بسیاری علاقه دارند تا سبزیجات را در خانه خود بکارند. برای داشتن بهترین نتیجه می‌توانید از کود برای سبزیجات استفاده کنید. بهترین کود برای سبزیجات را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

   موارد فایده کودها

 • سبزیجات به مقدار زیادی تغذیه نیاز دارند.
 • معمولا خاک گلدان برای آن‌ها به تنهایی کافی نیست و نمی‌تواند به اندازه کافی آن‌ها را قوی کند.
 • کودهای مخصوص سبزیجات سبب می‌شوند تا رشد سبزیجات بسیار بهتر و با کیفیت عالی صورت پذیرد و در نتیجه سبزی‌های شما سالم‌تر به ثمر بنشینند.
 • زمانی که از کودها برای رشد و پرورش سبزیجات استفاده می‌کنید امکان خرابی و از بین رفتن آن‌ها کمتر می‌شود.
 • زمانی که از کوددهی مخصوص سبزی استفاده می‌کنید محصول شما بسیار شاداب‌تر به بار می‌نشیند.

بیشتر بخوانید: کشت سبزیجات و گیاهان دارویی در گلخانه

کود حیوانی

 برخی افراد برای رشد سبزیجات از کود حیوانی بهره می‌گیرند. این روش مزایا و معایب خود را دارد.

 • کود حیوانی برای خاک بسیار مفید است و باعث رطوبت هر چه بیشتر خاک می‌گردد. بنابراین کیفیت خاک افزایش می‌یابد و سبب اصلاح خاک می‌شوند.
 •  خاک‌های سبک بدین وسیله بهبود می‌یابند.
 •  کودهای حیوانی به مقدار زیادی به خاک کربن می‌دهند و سبب شادابی سبزیجات می‌گردند.
 •  ازت موجود در کود حیوانی بالاست که این می‌تواند به بعضی سبزیجات صدمه بزند.
 •  این کودها به سرعت تجزیه می‌شوند. لذا آمونیاک نزدیک ریشه باعث سمی‌شدن آن می‌شود.
 •  به طور کلی کودهای حیوانی یا دامی‌برای پروش سبزیجات و صیفی جات داخل منزل مناسب نیستند. بنابراین اگر در خانه مشغول پرورش سبزیجات خانگی هستید بهتر است از کود مخصوص سبزیجات استفاده نمایید.

بهترین کود برای سبزیجات

 کودهای ارگانیک و طبیعی یکی از کودهای مخصوص پرورش کودهای طبیعی و خانگی می‌باشند. کود طبیعی یا ارگانیک که از بقایای جانداران به خصوص گیاهان به دست می‌آید به همراه بخشی از مواد آلی موجود در خاک تهیه می‌شود.  کود ارگانیک برای کسانی خوب است که با کودهای شیمیایی مخاف می‌باشند. کودهای ارگانیک دارای مزایا و معایب زیادی هستند که در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 •  کودهای ارگانیک هم مانند کودهای دامی‌ یا حیوانی سبب  تقویت خاک می‌شوند اما این عمل را بسیار کندتر انجام می‌دهند.
 •  کودهای ارگانیک ارزان‌تر هستند. بنابراین صرفه اقتصادی دارند. لذا برای کسانی که از این جهت به دنبال کود اقتصادی هستند مفید است. همچنین این کودها در همه جا در دسترس است و به راحتی می‌توانید این کودها را تهیه نمایید و از آن بهره ببرید و با خیال راحت به پرورش سبزیجات و صیفی جات در منزل بپردازید  و از آن لذت ببرید. حتی اگر در منزل می‌توانید گلدان تهیه نمایید با باغچه کوچکی در اختیار دارید حتما به کاشت سیریجات خانگی بپردازید .

چرا این محصولات خانگی از همه نظر سالم‌تر هستند و مواد شیمیایی و مضر و سمی‌که ممکن است در سبزیجات بیرون وجود داشته باشد را ندارند. چون شما خودتان عمل کاشت و برداشت را انجام داده اید و به کودی که برای آن استفاده کرده اید واقف هستید. بنابراین سبزیجات بسیار سالم‌تری بار آورده اید که  مصرف آن‌ها می‌تواند به سلامت شما منجر شود.

مزایای کود ارگانیک و طبیعی

امروزه با گسترش آلودگی در شهرهای بزرگ تمامی‌مردم‌ترجیح می‌دهند که از سبزیجات سالم استفاده نمایند. چون اکثر سبزیجاتی که در بازار یافت می‌شوند سمی‌ هستند. لذا نمی‌توانند اثر بخشی خوبی برای سلامت شما داشته باشد. سبزیجات به علت آنتی اکسیدان‌های فراوانی که دارا هستند می‌توانند در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان و بیماری‌های داخلی به طرز  معجزه آسایی عمل نمایند.

ولی اگر شما سبزیجات سمی‌ تهیه نمایید نه تنها نمی‌توانند اثر مثبتی بر روی بدن شما بگذارند و شادابی را به شما هدیه دهند بلکه می‌توانند زمینه ساز بروز انواع و اقسام بیماری‌ها را برای شما فراهم کنند. بهترین کود برای سبزیجات کودهای ارگانیک هستند. لذا حتما از علم کاشت محصولات و صیفی جات  در منزل آگاه شوید و به کاشت آن‌ها با توجه به اصول علمی‌ در منزل بپردازید. بدین سان شما می‌توانید سبزیجات سالم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: انواع کود ارگانیک و آلی

زمانی که به علم پرورش سبزیجات واقف شدید می‌توانید برای همیشه خودتان این کار را انجام دهید و همیشه از سبزیجات سالم بهره ببرید و دیگر نیازی به خرید سبزیجات و صیفی جات از بیرون نداشته باشید. اینگونه با مصرف سبزیجات خانگی سلامت و شادابی خود را حفط می‌نمایید و از مواد بسیار مغذی که در سبزیجات وجود دارد بهره می‌برید و خیالتان آسوده هست که بهترین سبزیجات را مصرف کرده اید. چون کود آن را به دلخواه خودتان ارگانیک انتخاب کرده اید. پس محصولات شما نیز ارگانیک ، سالم و طبیعی است .

لذا با این تدبیر مثمر ثمر می‌توانید همیشه از شر بیماری‌های احتمالی که ممکن است مصرف سبزیجات  بازار داشته باشد در امان بمانید و سلامت جسم خود را حفظ کنید. امروزه بیشتر مردم از سبزیجات و میوه‌هایی که از بازار تهیه می‌کنند بسیار نالان هستند آن‌ها معتقدند که این سبزیجانت و صیفی جات به طور طبیعی و با کودهای ارگانیک و طبیعی به ثمر ننشسته اند.

لذا با اکراه این مواد غذایی را مصرف می‌کنند. اما با کمی‌تلاش و کوشش می‌توان تخصص لازم در زمینه کاشت سبزیجات را به دست آورد و بدین سان مواد غذایی سالم داشت و از این نظر خیال خود را راحت نمود که در سبد غذاییتان مواد غذایی ارگانیک را جایگزین کرده اید. خصوصا اگر گیاه خوار هستند بهتر است که خودشان به کاشت و برداشت سبزیجات و صیفی جات مشغول شوند.

ولی این را هم در نظر داشته باشید که کودهای ارگانیک مواد مغذی را به اندازه کافی در خود ندارند.همچنین برای سبزیجاتی که برای رشد به زمان طولانی‌تری نیاز دارند مناسب نیستند.  ولی برای افرادی که تنها خواسته شان کود ارگانیک  و طبیعی هست بسیار مناسب هستند. بعضی افراد کودهای شیمیایی را با توجه به یک سری ویژ گی‌های مطلوبی که ممکن است داشته باشند به هیچ وجه قبول ندارند و تنها می‌خواهند از کود گیاهی استفاده کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
کود سیاه برای درختان
مطالب مهم

کود سیاه برای درختان

 یکی از مغذی ترین کودهایی که در صنایع کشاوری مورد استفاده باغداران قرار می گیرد کود سیاه می باشد. کود سیاه برای درختان دارای مواد

خاک کوکوپیت
مطالب مهم

خاک کوکوپیت

کوکوپیت coco peat انواعی از بستر کشت می باشد که از الیاف پوست نارگیل به دست می آید. کوکوپیت برای صادرات گل ها و کاکتوس

کاشت توت فرنگی
مطالب مهم

کاشت توت فرنگی

از آن جا که گیاه توت فرنگی یک گیاه آب دوست است کاشت توت فرنگی در خاک شنی می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. زیرا گیاهان