تأثیر اسید هیومیک بر میوه‌ های تابستانی

تأثیر اسید هیومیک بر میوه‌ های تابستانی

آخرین مقالات

 در واقع باغبانان، بیشتر از هر فصلی باید در فصل تابستان زحمت بکشند تا میوه‌ های تابستانی باکیفیت و خوشمزه‌ ای را تولید کنند. چون به طور معمول در فصل تابستان ممکن است با عواملی همچون خشکسالی، حمله آفات و حشرات، گرما و مشکلات آبیاری، مواجه شوند. به همین علت بهتر است در فصل تابستان به فکر از بین بردن علف‌های هرز، مبارزه با گیاهان انگلی، قیم گذاری برای جلوگیری از صدمه‌های فیزیکی، مالچ، شست و شوی درختان، کوتاه کردن چمن، کوددهی مناسب، هرس تابستانه، کنترل آفات و بیماری‌‌های باشید. در این میان می توانید تأثیر اسید هیومیک بر میوه‌ های تابستانی را مشاهده کنید.

اسید هیومیک یک کود آلی مغذی است که می توانید آن را در انواع مایع، پودری و جامد، برای باغ ‌تان خریداری نمایید. این کود طبیعی به رنگ قهوه‌ای تیره است و در آن مقادیر زیادی؛ فسفر، گوگرد، آهن، روی، ازت، کلسیم، مس، هیدروژن، منیزیوم و اکسیژن وجود دارد.

این کود مفید در اکثر زمین‌ها وجود دارد و طی میلیون‌ها سال تشکیل شده‌ است. در واقع اسید هیومیک یک کود بدون عوارض است که از آن در کشاورزی، باغداری، پرورش گل و گیاهان خانگی و… بسیار استفاده می‌کنند. از این رو اگر می‌خواهید درباره آن اطلاعات بیشتری به دست آورید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:‌تاثیر اسید هیومیک بر گل ها

مزایای مصرف اسید هیومیک برای پرورش میوه‌ های تابستانی

 • اسید هیومیک برای پرورش میوه‌های تابستانی از اهمیت زیادی برخوردار است و در کنترل کردن تعداد زیادی از بیماری‌های ریشه، نقش مؤثری دارد.
 • این کود مفید می‌توانند ساختار ریشه درخت را بهبود ببخشد و ریشه را تا حدود زیادی گسترش دهد.
 • اسیدهیومیک موجب افزایش جذب ازت توسط درخت و میوه می‌شود.
 • این ماده بسیار مغذی موجب بالا بردن مقاومت درختان می‌شود و از مسمومیت محصول با استفاده از کودهای نامناسب و شیمیایی، جلوگیری می‌کند.
 • هیومیک اسید؛ نقش اصلاح کردن خاک را هم بر عهده دارد و به شکل ویژه‌ای موجب حاصلخیزی خاک می‌شود.
 • بر خلاف دیگر کودهای موجود در بازار؛ تأثیر اسید هیومیک بر میوه‌ های تابستانی بیشتر است و دوام بسیار بالایی دارد. اثر این کود تا مدت‌های زیادی در خاک باقی می‌ماند و وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهد.
 • با مصرف کردن صحیح اسیدهیومیک؛ درختان میوه سریع‌تر شروع به شکوفه دادن می‌کنند.
 • اسیدهیومیک، خاک‌های قلیایی و شور را به بهترین نحو ممکن اصلاح می‌کند.
 • اگر به صورت مرتب از این کود آلی بهره بگیرید؛ قدرت جذب مواد و املاح معدنی درخت را افزایش خواهید داد.
 • کود مغذی هیومیک اسید؛ با طبیعت سازگاری زیادی دارد و هیچ‌گونه خطری برای گیاه، محیط زیست، حیوانات و انسان‌ها، ندارد.
 • با مصرف هیومیک اسید در خاک؛ مقاومت درخت را به سرمازدگی و ریزش برگ، افزایش می‌دهید.
 • اسیدهیومیک جلوی فعالیت باکتری‌های مضر را می‌گیرد و به بهبود کیفیت و عملکرد میوه، کمک می‌کند.
 • این کود مفید موجب افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی در خاک می‌شود.
 • گردد.
 • اسیدهیومیک می‌تواند باعث افزایش جذب؛ کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن، منیزیوم و دیگر املاح ضروری شود و از کلروز و یا زردی درختان جلوگیری کند. همچنین درختانی که دچار زردی شده اند نیز می توانند دوباره سبز شوند و محصول دهی بهتری داشته باشند.
 • ریشه خشک شده درختان میوه تابستانی را می‌توانید به راحتی زنده کنید و به مرور زمان حجم و اندازه‌شان را نیز، بیشتر کنید.
 • مصرف کود هیومیک اسید باعث افزایش وزن میوه تولید شده می‌شود و از نفوذ قارچ‌ها به داخل میوه؛ جلوگیری می‌کند.

نحوه مصرف هیومیک اسید برای میوه‌ های تابستانی

همان‌طور که گفته شد؛ هیومیک اسید به صورت مایع، پودری و جامد وجود دارد و می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفده کنید. اگر می‌خواهید بیشتر و سریع‌تر تأثیر اسیدهیومیک بر میوه‌ های تابستانی را مشاهده کنید؛ بهتر است از نوع مایع آن بهره بگیرید. زیرا اسیدهیومیک مایع اسید، سریع‌تر جذب ریشه درخت می‌شود و نتیجه بهتری نیز از خود نشان می‌دهد. شما می‌توانید از هیومیک اسید مایع در هنگام آبیاری استفاده کنید و آن را به صورت مستقیم، پای درخت میوه‌تان بریزید.

برای بهره گرفتن از هیومیک اسید پودری نیز بهتر است آن را در آب حل کنید و با استفاده از آبپاش، به درخت بپاشید و یا این که آن را پای درخت بریزید تا جذب ریشه شود. البته در این حالت مواظب غلظت کافی کود باشید و بیش از حد به آن آب اضافه نکنید.

هیومیک اسید جامد را هم بهتر است به صورت چال کود استفاده کنید. برای این کار کافی است پای درخت مورد نظرتان را بکنید و کود را در آن دفن کنید. پس از این که دوباره خاک را بر روی خاک ریختید؛ بهتر است مقداری آب به چال اضافه کنید تا اثر گذاری کود بهتر شود.

توجه داشته باشید؛ قبل از مصرف کود اسیدهیومیک، آن را خوب به هم بزنید و دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلدشان را هم به خوبی مطالعه کنید. همچنین بهتر است هیومیک اسید را با کودهای کلسیم، اسیدی، ترکیبات مسی و سولفات‌ها، مخلوط نکنید چون ممکن است عوارض جبران ناپذیری را بر روی میوه‌ها به جای بگذارند.

بهترین زمان مصرف کود اسید هیومیک برای میوه‌های تابستانی

با توجه به این که کود اسیدهیومیک به صورت آلی است و مواد شیمیایی در آن به کار نرفته است؛ می‌توانید در هر زمانی که خواستید، از آن استفاده کنید. البته استفاده از این کود باید به صورت منظم انجام شود تا نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید و آسیبی به درختان یا میوه‌تان نرسد.

همچنین می‌توانید قبل از شکوفه دادن درختان از این کود بهره بگیرید تا تمام مواد مغذی به درخت برسد و در نتیجه محصول‌دهی بهتری داشته باشد. اگر خاک زمین‌تان از حاصلخیزی کافی برخوردار است؛ توصیه می‌کنیم سالی 1 بار با استفاده از کود طبیعی و آلی اسیدهیومیک، خاک و درختان‌تان را تغذیه کنید.

در واقع اگر به صورت صحیح از این کود استفاده کنید؛ پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، تأثیر مثبت آن را بر روی ریشه درخت، خاک، درخت و میوه‌های به وجود آمده، مشاهده خواهید کرد. همچنین بهتر است بدانید؛ مصرف اسیدهیومیک در خاک‌های رسی باعث کم کردن تثبیت پتاسیم و زیاد کردن جذب پتاسیم می‌شود. در کل می‌توان گفت این کود را جهت اصلاح خاک، سلامت خاک و ریشه، رشد بهتر میوه‌، بهبود کیفیت محصولات، از بین بردن بیماری‌ها و آفات و… می‌توان مورد استفاده قرار داد.

با مصرف هیومیک اسید برای میوه‌ های تابستانی آنزیمیو فتوسنتز تحریک می‌شود و ریشه گیاه می‌تواند بهتر تنفس کند و میزان تعرق آن، حفظ می‌گردد. همچنین موجب بالا بردن مقاومت گیاه می‌شود و یک دیواره دفاعی برای محصولات تولید می‌کند. در واقع نقش این دیواره دفاعی؛ جلوگیری از ورود آفات، بیماری‌ ها، حشرات، انگل‌ها ویروس‌ها و دیگر عوامل آسیب‌زا به میوه است. به همین دلیل اگر زمانی درختان‌تان دچار آفت شدند حتما از کود آلی هیومیک اسید بهره بگیرید و با استفاده از آن؛ علاوه بر تغذیه کردن میوه، درخت و خاک، تمام آفات و بیماری‌ها را نیز از بین ببرید تا در آخر  محصولاتی سالم‌تر، برداشت کنید و دچار ضرر نشوید.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید تأثیر اسید هیومیک بر میوه های تابستانی بسیار زیاد است و برای داشتن یک محصول باکیفیت و خوشمزه، باید از این کود فوق‌العاده به صورت صحیح استفاده کرد. درست است که کود هیومیک اسید مزایای بسیار زیادی دارد اما و اگر از آن به صورت صحیح و اصولی استفاده نشود؛ ممکن است عملکرد مطلوبی از خود نشان ندهد و حتی باعث از بین بردن ریشه گیاه و محصولات تولید شده شود. بنابر این سعی کنید حتما به صورت اصولی از آن استفاده کنید و اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید؛ از افراد با تجربه و ماهر کمک بگیرید و خاک و درختان خود را تغذیه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با