کشت درختان مرکبات

تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات

آخرین مقالات

اگر قصد کشت درخت مرکبات را دارید و در نظر دارید تا محصولات درشتی را برداشت نمایید لازم است تا به صورت مدون و با برنامه ریزی مدون کود دادن را انجام دهید و خوشبختانه کودهای زیادی دربازار وجود دارد که می توانید برای تقویت درختانتان از آن ها بهره بگیرید. اما دقت داشته باشید که هیچ گاه از کودها به طور خودسرانه برای تقویت درختان استفاده نکنید و با کارشناسان کشاورزی در این زمینه مشورت نمایید. در این صورت است که درختان شما رشد خوبی خواهند داشت و امکان اینکه آسیب ببینند تقریبا به صفر می رسد. مثلا بهتر است برای رشد و کشت درخت مرکبات از کود جلبک دریایی استفاده کنید. چون کود طبیعی و ارگانیک است و به علت مواد معدنی و مغذی زیادی که در خود دارد می تواند به رشد درختان پرتقال کمک شایانی نماید.

کود جلبک دریایی برای درختان

 انواع مواد معدنی پرخاصیت در کود جلبک دریایی یافت می شود که می تواند ریشه و برگ­های درختان را تقویت نماید و درختی پر بار را به شما هدیه نماید. میوه های درختی که با کود جلبک دریایی تغذیه شده اند نیز سمی نبود و خواص زیادی دارند. عصاره جلبک دریایی سبب می شود تا مرکبات شما درشت شوند. ولی حتما بایستی از این نوع کو به طور اصولی استفاده صحیح نمایید تا اثرات شگفت انگیز آن را بر روی درختان پرتقال ببینید. در واقع خواص کود جلبک دریایی بر روی این درختان بی نظیر است. میوه های عالی و خوشمزه که در اثر استفاده از این کود عاید شما می شود واقعا شگفت انگیز است.

کود جلبک دریایی به طور کلی بسیار غلیط می باشد. بنابراین نبایستی آن را به تنهایی مصرف نمایید. پس قبل از مصرف آن برای کوددهی درختان پرتقال حتما بایستی تا آن را با آب تصفیه شده به خوبی مخلوط نمایید تا به غلظت مورد نظر برسند. در این صورت است که درختان شما آسیبی نمی بینند. پس حتما در اینکه غلظت را به اندازه کافی برسانید دقت نمایید.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت شلیل

روش مصرف کود جلبک دریایی جهت درخت مرکبات

کود جلبک دریایی را با راه­های متفاوتی می توانید برای کشت درخت مرکبات استفاده کنید. این روش ها عبارتند از محلول پاشی، چال کود، پخش سطحی  و آبیاری.

در روش محلول پاشی بایستی کود را با آب میکس کنید و بعد از آدن با کمک آب پاش به بخش های مختلف درخت پخش کنید طوری که جذب تمامی قسمت­های درخت گردد.

 در روش  چال کود نیز بایستی از کود پودری جلبک دریایی بهره بگیرید. بنابراین در فاصله مناسبی از درخت یک گودال با عمق 15 تا 25 سانتی متر حفر نمایید. بعد از آن کود جلبک دریایی را داخل آن ریخته و روی آن را با خاک بپوشانید. سپس درخت را آبیاری نمایید تا نتیجه ای که عاید شما می شود بهترباشد.

کود دادن به روش پخش سطحی ساده است و می توانید این کار را به سادگی انجام دهید. اگر در نظر دارید  که تاثیر این کود را بر روی درشتی درختان مشاهد نمایید بایستی کود جلبک دریایی به صورت پودری  را به صورت یکدست بر سطح خاک و کنار پایه درختان بریزید. سپس با گذشت زمان  اجازه دهید کود با خاک مخلوط گردد. جهت انجام این کار نبایستی شخم زنی کنید و کود را با خاک قاطی نمایید. چون در این صورت به ریشه گیاه آسیب وارد می شود.

برای کود دادن به روش آبیاری بایستی کود جلبک دریایی به صورت پودری یا به صورت مایع را با کمی آب مخلوز کنید و آن را مستقیم به خاک زمین اضافه کنید تا کود تاثیر خود را بر ریشه درخت باقی گذارد و حاصلخیزی خاک حفظ شود.

کشت درختان مرکبات

بهترین زمان برای کود دادن درخت مرکبات

حتما بایستی کود جلبک دریایی را در زمان های درست استفاده کنید تا نتیجه بسیار بهتری عاید شما گردد. بنابراین قبل از رشد و گل دادن درختان ، از این کود پرفایده برای غذا دادن درخت بهره ببرید. معمولا زمان گل دادن درخت مرکبات خیلی حساس است. اگر کوچکترین خطایی در زمان کود دادن رخ دهد امکان دارد که گل ها دچار ریزش شوند و دیگر درختتان پر ثمر نباشد.

اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی که کود جلبک دریایی بر میزان اندازه و درشتی کشت درخت مرکبات می گذارد واقعا تحسین برانگیز می باشد. توصیه ما این است که عمل کود دادن را در فصل پاییز انجام دهید تا مقاومت و دوام درختان پرتقال خود را در برابر سرما و یخ زدن در زمستان­های سرد بیشتر نمایید. در این صورت است که حداقل مقاومت درختان با عمل کود دادن با کود جلبک دریایی طبیعی و پرخاصیت به چندین برابر می رسد. در زمان کاشت درختان ،جوانه دادن ، هنگام رشد  و نمو محصول ، موقع بزرگ شدن ریشه و غیره کود جلبک دریایی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد و کمک نماید تا محصول شما درشت تر و پربار تر گردد.

بیشتر بخوانید: مزایای کود جلبک دریایی برای زعفران

نکات و پیشنهادات مهم درباره کود دادن درخت مرکبات

  •  بایستی از 2 الی 3 کیلوگرم کود جلبک دریایی برای تغذیه کردن درختان مرکبات در هر هکتار زمین استفاده نمایید و بعد کار کود دادن را به انجام رسانید.
  •  اگر می خواهید کود جلبک دریایی را به سایر کودها اضافه نمایید با متخصصان کشاورزی مشورت کنید تا راهنمایی­های لازم را دریافت نمایید.
  •  از آن جایی که کود جلبک دریایی بسیار غلیظ است بایستی زمان کود دادن آن را با میزان مناسبی آب میکس کنید تا ریشه درخت از بین نرود.
  • اگر خاک زمین‌تان شور است بهتر است از کود جلبک دریایی استفاده نمایید تا شوری خاک متعادل شود. چون درختان در زمین­‌های شور نمی توانند از رشد مطلوبی برخوردار گردند.
  •  توجه کنید که اگر بیش از اندازه به درخت کود دهید، سلامت و کشت درخت مرکبات را به خطر می اندازید و محصولات شما دیگر کیفیت لازم را نخواهند داشت.

 

سخن پایانی

حتما بایستی آزمایش خاک را قبل از انجام کار کود دادن انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. بعد از انجام آزمون خاک عمل کود دادن را شروع کنید. آزمون خاک لازم است. چون با در نظر گرفتن آن  می توانید درختان پرتقال را به بهترین شکل ممکن تغذیه نمایید. کود جلبک دریایی رشد و نمو درختان مرکبات را به چند برابر افزایش می دهند. این کود معجزه گر اجازه نمی دهد که محصول شما در مقابل سرما و گرما، حشرات و قارچ­ها و دیگر صدمات محیطی از بین برود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با