بوته گیاهی در خاک - تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی گیاهان

آخرین مقالات

تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان

امروزه یکی از کاربردی‌ترین کودهای شیمیایی که خاصیت اصلاح ‌کنندگی خاک را دارد اسید هیومیک است. این کود به دلیل تسهیل آبیاری و نفوذ جریان هوا در خاک، بین کشاورزان رایج است.

با بیشتر شدن میزان آلودگی هوا و بالا رفتن دمای زمین، ترکیبات سطح خاک شیمیایی شده و باروری خود را از دست می‌دهد. در این مورد به کارگیری مواد آلی کمک شایانی به روند رشد گیاهان می‌کند که اسید هیومیک نیز جزو این مواد آلی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان 

معرفی اسید هیومیک

اسید هیومیک از گیاهان دریایی که میلیون‌ها سال قبل وجود داشته‌اند تشکیل شده و نوعی ترکیب ارگانیک است که استفاده از آن در زمین‌های کشاورزی موجب بهبود کیفی خاک شده  در نتیجه محصولات گیاهی بهتر رشد می‌کنند و ریشه‌زایی در آنها قوی‌تر انجام می‌شود.
در برخی مواقع کشاورزان به اشتباه دفعات کود دهی را بیشتر می‌کنند و به دنبال این امر، خاک مواد اصلی و طبیعی موجود در خود را از دست می‌دهد. با اضافه کردن اسید هیومیک به خاک ساختار آن دوباره تغییر کرده و به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

نمایی از ریشه بوته ها در خاک - تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی

تعریف اسید هیومیک و چگونگی تولید آن

مواد هیومیکی شامل طیف گسترده‌ای از ترکیبات آلی-معدنی شامل: اسید آمینه، فنول‌ها، پتید‌ها و اسیدهای نئوکلوئیک بوده و در هم‌بستگی با انواع کاتیون‌ها هستند که مجموعا ترکیبات منحصر به فردی ساخته‌اند. این نتیجه ‌ی شگفت انگیز تا میلیون‌ها سال داخل خاک باقی می‌ماند و آن را از اثرات شگرف خود بهره‌مند می‌سازد.

اسید هیومیک ظرفیت خاک را افزایش می‌دهد، تهویه آن را تسهیل میکند، ریشه‌زایی بذر را بهبود می‌بخشد و همچنین درصد نیتروژن موجود در خاک را افزایش می‌دهد.

از دیگرات اثرات این ترکیب منحصر به فرد می‌توان به کمپلکس کردن یون‌های فلزی و همچنین افزایش راندمان مصرف کودهای دیگر نام برد.
هیومیک اسید به دلیل رنگ تیره‌ای که دارد برای استفاده در زمین‌های کشاورزی و همچنین خاک گل‌های آپارتمانی مناسب و کاربردی است.

مقدار مصرف اسید هیومیک در گیاهان مختلف

همانطور که پیشتر ذکر شد هیومیک اسید، یک ترکیب آلی برای بهبود باروری خاک و افزایش سطح کیفی گونه‌های گیاهی است. استفاده از آن طبق میزان مصرفی لازم در گونه‌های مختلف گیاهی هر دو ماه یکبار است.
در آخر بهتر است بدانیم که میزان مصرف هیومیک اسید به فاکتورهایی از قبیل:

  • کمبود مواد آلی در خاک
  • سن و نوع گیاه

بستگی دارد.

از دیگر کاربردهای اسید هیومیک، استفاده از آن در خاک‌های آهکی و قلیایی است زیرا نه تنها هیومیک اسید تغییری در ساختار خاک به وجود نمی‌آورد بلکه ph آن را به حالت طبیعی خود باز می‌گرداند.

فواید استفاده از اسید هیومیک برای گیاهان

هیومیک اسید از نمونه کودهای بدون اثر تخریب کننده‌ی محیطی است و به همین دلیل به آن لقب کود دوست‌دار محیط را داده‌اند. این ترکیب تاثیر بسیار مفیدی برای ریشه‌زایی و گل‌دهی در گیاهان دارد که به عنوان مهم‌ترین اجزای این ترکیب می‌توان از فسفر، منیزیم، نیتروژن، روی و آهن یاد کرد.

همه گیاهان برای عمل فتوسنتز نیاز به مقادیر زیادی نیتروژن و ازت دارند که هیومیک اسید این کار را برای کلروفیل گیاه انجام می‌دهد. همچنین پروتئین موجود در خاک نقش زیادی در شادابی گیاه ایفا می‌کند که هیومیک اسید به عنوان یک کود آلی ضامن شادابی گیاه است.

در مواقعی کشاورز یا باغبان به دلیل بالا بودن ریشه گیاه اقدام به قلمه‌زنی آن می‌کند که این عمل ابتدا، مستلزم داشتن ریشه قوی توسط گیاه است که عناصر تشکیل دهنده هیومیک اسید با قرار گرفتن در خاک قلمه موجب ریشه‌زایی آن می‌شود.
آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی سبب تغییر ساختار خاک و کم شدن بهره‌وری آن در رشد گیاه می‌شود که هیومیک اسید نقش به‌سزایی در اصلاح خاک و افزایش باروری آن دارد.

همانطور که می‌دانیم عموما کودهای شیمیایی سلامت زندگی انسانی و جانوری را تهدید می‌کند و خطرآفرین است ولی استفاده از این کود آلی به عنوان سوپرجاذب در سطح خاک جریان آب و هوا را تسهیل می‌کند و به دلیل اینکه عناصر آن برخواسته از دل طبیعت است هیچگونه خطری برای گونه‌های انسانی و جانوری ندارد بلکه موجب شادابی گیاهان و سلامت آن‌ها می‌شود.

نحوه مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک که نوعی کود آلی با اثرات شگفت‌آور است به دو صورت مایع و جامد قابل خریداری و مصرف است.
در حالت اول به صورت محلول با آب در خاک ترکیب می‌شود، قدرت جذب خاک را بیشتر کرده و اثر گذاری بالایی دارد. در این روش با توجه به نوع گیاه و مقیاس کاشت آن محلول را با مقدار مشخصی آب ترکیب کرده و به خاک اضافه می‌کنیم.
در این بین استفاده از اسید هیومیک، به صورت آبیاری با محلول به دست آمده رواج بیشتری در بین کشاورزان و باغداران دارد.

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی

با اضافه کردن اسید هیومیک به خاک گل‌ها می‌توان کارکرد کلروفیل را که ایجاد برگ و سبزینگی گیاه است؛ بهبود بخشید و تنفس آن‌ را تسهیل کرد و در نتیجه ریشه‌زایی آن را افزایش داد. تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی گیاهان به قدری است که می‌توان در مدت زمان کم به نتیجه ای باور نکردنی رسید.
تنفس گیاه با عمل فتوسنتز انجام می‌شود و طبق تعریف آن فتوسنتز، به جذب دی اکسید کربن و دفع اکسیژن توسط گیاه گفته می‌شود که کربن دی اکسید جذب شده توسط گیاه، نوعی گاز پر کاربرد برای تنفس گیاه بوده و از این طریق قند لازم جذب آن می‌شود.

این مبادله اکسیژن و کربن دی اکسید ضامن سلامت گونه‌های انسانی جانوری و گیاهی است پس با استفاده از هیومیک اسید سلامت خود و گیاهانتان را تضمین کنید.

نمایی از ریشه بوته ها در خاک که توسط اسید هیومیک تغذیه شده اند - تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی

قیمت اسید هیومیک

گران بودن ابزارآلات کشاورزی، کشاورزان و باغداران را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است. در این میان استفاده از اسید هیومیک به عنوان نوعی کود آلی که نه تنها آسیبی به خاک و گیاه نمی‌رساند بلکه افزایش سطح کیفی هر دو را به همراه دارد گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ایی است.
هیومیک اسید به عنوان کود دوست‌دار طبیعت به راحتی و با مناسب‌ترین قیمت قابل دسترس و استفاده است.

 

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن