زعفران یک ادویه قرمز بسیار گران قیمت است که در آشپزی استفاده می‎‌ شود. این گرانترین ادویه از نظر وزن در هر نقطه از جهان است. معمولاً در مدیترانه و سپس تا کوه‌‎های کشمیر برداشت می ‎‌شود. بسیاری از مردم نمی‎دانند که این ادویه از خشک شده یک گونه کروکوس تولید می‎‌ شود. زعفران یک گل است که به طرز شگفت آوری رشد می‎ کند و در پاییز به زیبایی تمام شکوفا می‌‎ شود. شما می‌ ‎توانید کلاله ها را برای تولید زعفران خود جمع آوری کنید، اما توجه داشته باشید که برای تولید حدود یک گرم از این ادویه، حداقل 150 تا 200 گل نیاز است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این ترکیب، لازم است بدانیم تاثیر اسید هیومیک بر زعفران چگونه است و شامل چه مواردی است؟

بیشتر بخوانید: کود زعفران

عوامل موثر در بررسی تاثیر اسید هیومیک بر زعفران

پاییز زمان کاشت پیازهای زعفران کروکوس است و همچنین زمانی است که می‎توانید انتظار اولین شکوفه روی این گل چند ساله را داشته باشید. برای دستیابی به بهترین نتیجه با این گیاه، مکانی را انتخاب کنید که نور مستقیم خورشید به فروانی به این گیاه تابیده شود و دارای خاک شنی و لومی خوب زهکشی شده باشد. این گیاه که به راحتی می‎توان از آن مراقبت کرد، نیاز به توجه و آبیاری زیادی ندارد. پیازهای زعفران کروکوس در بسیاری از مراکز باغی، در دسترس نیستند، بنابراین ممکن است مجبور شوید آنها را از متخصص و کارشناس مجرب در این حوزه، تهیه کنید. کروکوس زعفرانی مکان آفتابی کامل یا سایه بسیار روشن را ترجیح می‏دهد. عدم قرارگیری آن ها چهار تا شش ساعت در آفتاب مستقیم در زمان شکوفه دهی، موجب می‎‌شود شما محصول مناسبی نداشته باشید. علاوه بر آفتاب کافی، تاثیر کود اسید هیومیک بر زعفران هم امری است که باید درنظر گرفته شود تا گیاه به خوبی رشد کند.

این گیاه جهت رشد خود به خاک با زهکشی خوب نیازمند است و بهترین نتایج در خاک نوع لومی و غنی از هوموس مشاهده می‎‌ شود.

زعفران، در تابستان به خواب می‎رود. در تمام این مدت نباید آنها را آبیاری کنید. همانطور که از گیاهی که معمولاً در مناطق خشک رشد می کند، انتظار دارید، آنها به طور کلی به آبیاری زیادی احتیاج ندارند. پس از استقرار، نسبتاً مقاوم به خشکی هستند و رطوبت بیش از حد می‎تواند به پیازها آسیب برساند یا باعث پوسیدگی آن‎ها شود. در صورت خشکی شدید، آبیاری سبک لازم است، اما به غیر از این، آنها فقط با بارندگی طبیعی کنار می‎آیند.

زعفران در آب و هوای قاره ای رشد می ‎کند. آنها بهترین عملکرد را در تابستان های گرم و خشک دارند. اگر در معرض شرایط بسیار سخت و یخبندان زمستان باشند، پیازها نیز رشد نمی ‎‌کنند و این می تواند منجر به گلدهی ضعیف شود. اگر انتظار دارید درجه حرارت به طور قابل توجهی کاهش یابد، مالچ کردن گیاهان با کمپوست می‎تواند به محافظت از آنها کمک کند.

گنجاندن کود آلی در خاک هنگام کاشت پیاز زعفران کروکوس می ‎تواند مفید باشد. پس از ایجاد آنها، می‌ ‎توانید آنها را سالانه با کود مناسب تغذیه کنید. هم چنین جهت کوددهی آن ها نباید از تاثیر اسید هیومیک بر زعفران غافل شوید.

تاثیر اسید هیومیک بر زعفران

بررسی تاثیر اسید هیومیک بر زعفران

اصطلاح مواد هیومیک می‎ تواند به صورت جداگانه یا جمعی، به سه جزء متمایز اشاره کند: اسید هیومیک، اسید فولویک یا هومین. اسید هیومیک که در زمینه کشاورزی استفاده می ‎شود، فراهمی زیستی مواد مغذی خاک را افزایش می‎ دهد. اکسیداسیون طبیعی آن باعث ایجاد بار منفی خالص می‎ شود که یون‎های مثبت (که اغلب کاتیون نامیده می شوند) را جذب کرده و به آنها متصل می ‎‌شود. این پدیده که به عنوان ظرفیت تبادل کاتیونی شناخته می‎‌ شود، باعث می‎‌ شود مواد مغذی گیاهی دارای بار مثبت مانند منیزیم، کلسیم و آهن را از خاک استخراج کند تا به اسیدهای هیومیک متصل شوند.

ریشه ‎‌های گیاه نیز دارای بار منفی و شدیدتر از اسید هیومیک هستند، این بدان معناست که یون‎‌ های مثبت متصل به اسید هیومیک دوباره آزاد می‎‌ شوند، اما این بار برای جذب در گیاه. در صورت عدم وجود این مبادله، بسیاری از مواد مغذی در خاک حذف می ‎‌شوند و در دسترس گیاهانی که قرار است بارور شوند، قرار نمی‎گیرند. با توجه به پتانسیل فراوان تاثیر اسید هیومیک بر زعفران، ممکن است انتظار داشته باشید که اسید هیومیک جزو مشترک کودهای اکثر گیاهان باشد. با این حال، در واقع محصولات بسیار کمی در بازار وجود دارد که حاوی این ماده حیاتی باشند. بیشتر اوقات، به عنوان یک محصول مستقل با رژیم کاربردی خاص خود فروخته می‎‌شود.

نتیجه گیری:

اگرچه فواید اسید هیومیک برای سلامتی گیاهان و خاک قابل تردید نیست، لذا این ماده مهم اغلب در کودهای تجاری وجود ندارد. می‎توان آن را به عنوان یک محصول مستقل خریداری کرد، یا از تاثیرات آن به عنوان مثال، تاثیر اسید هیومیک بر زعفران بهره‎‌مند شد. اما خطرات ذاتی انجام این کار، رعایت دقیق دستورالعمل را برای کشاورزان و باغداران بسیار مهم می‎کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *