لوبیا، جزو حبوباتی است که در بیش از سی کشور در سراسر جهان کشت می شود و به طور گسترده ای مصرف می شود و برای اهداف دارویی استفاده می شود. لوبیای از چین منشا گرفته و عمدتا در مناطق معتدل آسیای شرقی، چین، ژاپن و کره جنوبی کاشته می شود. این حبوبات یک محصول مهم صادراتی در چین است، که در آن منطقه کاشته می شود. با این حال، در چین، کیفیت خاک، حاصلخیزی خاک و مقدار خاک قابل کشت به دلیل وابستگی بیش از حد به کود، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بنابراین استفاده متعادل از کودهای ازت، فسفر  و پتاسیم و ترکیباتی از قبیل، اسید هیومیک، ضروری است. در این راستا، به منظور شناخت بیشتر این کود، می خواهیم بدانیم تاثیر اسید هیومیک بر لوبیا چگونه است و چه کاربردی دارد؟

موارد حائز اهمیت در بررسی تاثیر اسید هیومیک بر لوبیا

بازده محصول، رشد رویشی گیاه و تولید مثل آن، به دسترسی کافی به مواد مغذی و معدنی گیاه بستگی دارد و از بین این عناصر، N ، P و K برای بهره وری بالای گیاه ضروری است. N ، P و K نقش مهمی در رشد و ویژگی های کمی لوبیای دارند. لوبیا تقاضای فیزیولوژیکی زیادی برای N دارد و استفاده مناسب از کود N در مراحل مختلف، می تواند باعث افزایش جذب مواد مغذی، رشد گیاه و عملکرد مناسب آن شود. افزایش مقدار N استفاده شده در دوره رشد اولیه، باعث رشد رویشی گیاه می شود که این امر، منجر به بازدهی بالایی در گیاه می شود. علاوه بر این، P بر ریخت شناسی ریشه، رشد و در نتیجه جذب آب و مواد مغذی تأثیر می گذارد، در نتیجه باعث کاهش خشکسالی و بهبود عملکرد گیاه می شود. K نقش مهمی در رشد گیاه دارد. این ماده به غلظت های اسمزی سلول و نگهداری آب در سلول کمک زیادی می کند، سرعت فتوسنتز و تولید زیست توده را افزایش می دهد و عملکرد گیاه لوبیا را بالا می برد.

از همه مهم تر، می توان به تاثیر اسید هیومیک بر لوبیا اشاره کرد، که مطالعات مختلف نشان داده است که این کود در تولید محصولات کشاورزی، بسیار ضروری است. با این وجود، استفاده غیر علمی از کودها تهدیدی جدی برای سیستم های تولید پایدار محصولات کشاورزی است، لذا افراد باید سعی کنند به مقدار کافی، از این کود گیاهی و موثر استفاده کنند. با تغییر در مقدار کود مصرفی و استفاده از کودهای مناسب می توان به تولید محصولی پایدار دست یافت. وقتی کود به طور مناسب به خاک اعمال می شود، این امر موجب می شود هم در رشد ریشه و هم در رشد محصولات، نقش داشته باشد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک بر گیاه لوبیا

هنگامی که بدانید چگونه از تاثیر اسید هیومیک بر گیاه لوبیا استفاده کنید، اینجاست که می توانید از مزایای بیولوژیکی آن بهره مند شوید. اسیدهای هیومیک مزایای بیولوژیکی فراوانی را برای گیاه و خاک ایجاد می کنند. بهبود عملکرد آنزیم، به گیاه این امکان را می دهد تا فعالیت های مهم خود را بهتر انجام دهند. برخی از این فرایندها شامل تقسیم سلول، تنظیم هورمون و تولید انرژی است.

اسیدهای هیومیک و اسیدهای فولویک همچنین مزایایی را برای میکروارگانیسم های خاک فراهم می کنند. آنها رشد و سلامت میکروب ها را تقویت می کنند. این میکروب ها دارای خواص و ویژگی های موثری هستند. میکروب های مفید، تشکیل هورمون های گیاهی را تحریک می کنند، در دسترس بودن مواد مغذی را افزایش می دهند و از گیاه در برابر آفات و بیماری ها محافظت می کنند. مواد هیومیک همچنین موفقیت ریشه زایی و جوانه زنی بذرها را افزایش می دهند. این احتمالاً به دلیل فعل و انفعال بین این مواد و هورمون های گیاهی است. از آنجا که مواد هیومیک تولید هورمون های گیاهی را تحریک می کنند، لذا گیاهان افزایش تشکیل ریشه و جوانه زنی را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان

مواد هومیکی به عنوان نرم کننده های خاک شناخته می شوند، زیرا ساختار و عملکرد خاک را بهبود می بخشند. طبق تحقیقات صورت گرفته، اسیدهای هیومیک می توانند تجمع خاک را افزایش دهند. این بدان معنی است که ذرات خاک با هم جمع می شوند و حفره های کوچکی از هوا را تشکیل می دهند. این منجر به افزایش هوادهی و زهکشی می شود.

یکی دیگر از تاثیرات اسید هیومیک بر لوبیا این است که میزان ماده آلی خاک را افزایش می دهد که این امر باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب و مواد مغذی می شود. این افزایش ساختار خاک، مزایای زیادی را برای گیاهان ایجاد می کند. یک مزیت عمده آن، افزایش رشد ریشه است، که موجب می شود ریشه گیاهان عمیق تر شود و به طور گسترده تری به داخل خاک گسترش یابد، لذا آنها قادر به جذب بهتر مواد مغذی و آب هستند.

نتیجه گیری:

یک نکته مهم در مورد تاثیر اسید هیومیک بر لوبیا این است که توسط گیاهان جذب نمی شوند و از خاک خارج نمی شوند. لذا، موجب می شود برای مدتی طولانی در ریشه در حال رشد گیاه، باقی بمانند و مورد استفاده گیاه قرار گیرند.

برای خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *