تاثیر اسید هیومیک بر گل ‌ها 

در میان کودهای شیمیایی رایج و مواد اصلاح کننده خاک، تاثیر اسید هیومیک با برتری بیشتر در صدر جدول کیفی جایگاه ویژه‌ای دارد. این کود آلی دوست‌دار محیط زیست، برای بهبود شرایط زیستی و حیاتی خاک به کار می‌رود.
با گسترش زندگی ماشینی و آلودگی بالا در سطح اتمسفر هوا، آلودگی‌های موجود به سطح خاک و آب نفوذ کرده و سبب سمیت سطح خاک و شیمیایی شدن آن می‌گردد، در این زمینه مواد آلی و طبیعی چاره‌ساز خواهند بود.راه حل قطعی برای دفع سمیت و آلودگی موجود در خاک استفاده از محصولات ارگانیک و اصلاح کننده است.

معرفی کلی اسید هیومیک

اسید هیومیک نوعی ترکیب ارگانیک بوده که سر منشا آن حیات زیستی است. که با استفاده از این محصول شاهد بهبود کیفیت در سطح خاک و محصولات تولید شده خواهید بود. این کود آلی با برطرف کردن نیازهای معدنی خاک آن را مغذی کرده و محیط بهتری برای رشد گیاه پدید می‌آورد.
گاهی به دلیل بالا بودن میزان کوددهی در مقطع زمان خاک متریال طبیعی خود را از دست داده و دچار واکنش‌های شیمیایی می‌گردد، که با اضافه نمودن ترکیبات اسید هیومیک ساختار خاک تغییر کرده و به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

اسید هیومیک چیست و چگونه تولید می‌گردد؟

گیاه‌ خاک یا هوموس در واقع بقایای به جا مانده از تجزیه گیاهان و جانوران است. همانطور که می دانید این ترکیب تاثیر بسزایی در رشد و نمو گیاهان دارد.
هوموس با ترکیبات طبیعی خود منشا زیستی داشته و فاقد هر گونه موادشیمیایی است، این ترکیب تجزیه ناپذیر بوده و شامل هیومیک اسید هیومین و اسید فولیک است. بخشی از ترکیبات هوموس دارای ph اسیدی بوده و نوعی اسید قلمداد می‌شوند. اسید هیومیک یکی از انواع این ترکیبات است.
اما خوب است بدانید که برخلاف تصور عام ترکیبات اسیدی نقش بسزایی در جذب مواد غذایی دارند. این خاصیت سبب اصلاح بافت خاک شده و مواد مغذی را به ریشه گیاه و یا گل می‌رساند. اسید هیومیک با رنگ قهوه ای به عنوان یک ماده آلی قابل مصرف برای انواع گیاهان زراعی و زینتی مناسب است. بنابراین از این محصول برای بهبود شرایط زیستی گیاهان آپارتمانی نیز میتوان استفاده نمود.

تاثیر اسید هیومیک بر گل ها - تاثیر اسید هیومیک

مقدار مصرف اسید هیومیک برای گیاهان مختلف

همانطور که گفته شد اسید هیومیک نوعی کود آلی است که به جهت افزایش گل‌دهی یا بهبود شرایط زیستی گیاهان به ترکیب خاک افزوده می‌شود. اما میزان مصرف اسید هیومیک با توجه به نوع گل و گیاه متفاوت است. به همین خاطر میزان تقریبی و عمومی استفاده از آن برای گیاهان هر دو ماه یک‌بار تعیین می‌گردد.
استفاده از هیومیک اسید در مناطق جنوبی کشور با وجود خاک شور نقش بسزایی در اصلاح خاک و تغذیه گیاهان خواهد داشت. بنابراین در صورت وجود هر گونه نمک و املاح اضافی در خاک نسبت به اضافه نمودن این نمونه ترکیبات اقدام نمایید.
به طور کلی میزان مصرف هیومیک اسید به نوع محصول، سن گیاه و گل و شدت کمبود مواد معدنی و آلی بستگی دارد. یکی دیگر از موارد استفاده از هیومیک اسید در خاک‌های قلیایی و آهکی است. افزودن هیومیک اسید در این شرایط جذب آهن را بالا برده و ph خاک را به حالت طبیعی باز می‌گرداند.

فواید استفاده از هیومیک اسید برای گیاهان و گل‌ها

هیومیک اسید ترکیبی پایدار بوده که شامل عناصر لازم و مفید برای رشد گیاهان و افزایش گلدهی در گیاهان گلدار است، این محصول حاوی ترکیبات منیزیم، فسفر، روی، نیتروژن، کلسیم و غیره است.
نیتروژن یا ازت یکی از مواد غذایی مورد نیاز برای گیاهان است، این عنصر یکی از مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده کلروفیل گیاه بوده که اقدام به فتوسنتز می‌کند. نیتروژن، مواد سازنده واحدهای پروتئینی یا آمینو اسیدها است. وجود پروتئین برای گیاه سبب نشاط و طراوت آن می‌گردد، بنابراین هیومیک اسید با عناصر ضروری و حیاتی خود نقش بسزایی در سلامتی و شادابی گیاه خواهد داشت.
یکی دیگر از فواید استفاده از هیومیک اسید تشویق گیاه به ریشه‌دهی است. افزایش حجم ریشه کمک شایانی به طراوت و شادابی گل و گیاه می‌نماید.
بالا بودن میزان حجم ریشه قدرت جذب گیاه را افزایش داده در نتیجه گل در جذب آب و مواد غذایی موفق‌تر خواهد بود. از این خاصیت برای قلمه‌زنی گیاهان گوناگون نیز استفاده می‌گردد. ایجاد قلمه و کاشت آن نیاز به بنیه قوی خاک داشته تا گیاه بتواند ریشه‌زایی کند.
از دیگر فواید وجود هیومیک اسید در خاک، تحریک قلمه به  ریشه‌زایی است. هیومیک اسید در خاک فعالیت باکتری‌های مفید را افزایش می‌دهد. با افزایش باکتری ها در سطح خاک ماده‌ای ترشح میشود که از بروز قارچ و بیماری در گیاه جلوگیری می‌کند.
فرسایش خاک یکی از مشکلات بزرگ در سطح اکوسیستم است. با ایجاد فرسایش خاک مواد مغذی و سالم آن از بین رفته و خاک تحلیل می‌رود.برای جلوگیری از این امر باید انسجام ریزذرات خاک را افزایش داد. که در این راستا هیومیک اسید نقش بسزایی خواهد داشت. 

همانطور که میدانید افزودن سوپر جاذب در سطح خاک تاثیر بسزایی در جذب آب دارد. وجود هیومیک اسید، قدرت ریشه ها را برای جذب مولکول‌های آب افزایش داده و سبب شادابی و طراوت گیاهان می‌گردد. هیومیک اسید به عنوان یک ماده‌ طبیعی محیط زیست و سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، چرا که افزودن برخی ترکیبات شیمیایی سبب به خطر انداختن جان حیوانات و انسان‌ها گردیده است.

با توجه به موارد ذکر شده برای اطلاع از سایر مزایای استفاده از هیومیک اسید می‌توانید از لینک زیر دیدن نمایید:

مزایای کود اسید هیومیک اصل

و برای خرید این محصول میتوانید با شماره درج شده در بالای صفحه تماس حاصل نمایید. اسید هیومیک هدیه ارزنده‌ای به گل و گیاهان شماست تا به وسیله آن شادابی و طراوت را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: مزایای اسید هیومیک

نحوه مصرف اسید هیومیک مایع و تاثیر اسید هیومیک

هیومیک اسید در انواع گوناگونی قابل عرضه است. هر کدام از انواع اسید هیومیک مزایای خاص خودش را دارد. این محصول در دو حالت جامد و مایع به فروش می‌رسد نمونه‌های مایع اسید هیومیک دارای برتری قابل توجهی هستند چرا که این محصول در حالت محلول اثرگذاری بالاتری داشته و به سرعت جذب می‌گردد.
برای مصرف اسید هیومیک میتوان از حلال آب استفاده نمود، در این زمینه با توجه به نوع گیاه و مقیاس در نظر گرفته شده، حجم مناسبی از ماده آلی را در آب حل نموده و به خاک اضافه کنید. در میان سایر روش‌های رایج، افزودن اسید هیومیک در آب و استفاده از ان بصورت ابیاری برای گیاهان روشی کاربردی و مناسب می‌باشد.

اسید هیومیکتاثیر اسید هیومیک بر شادابی و طراوت گل‌ها

کلروفیل یا سبزدانه نقش موثری در تولید برگ و سبزینگی گل و گیاهان دارد. این رنگدانه سبب تغذیه و شادابی گیاهان شده و در تنفس گیاهی نقش بسزایی دارد. با افزودن محلول هیومیک اسید به گل‌ها تنفس سلولی به بهترین شکل ممکن صورت گرفته و گیاه دچار خفگی نمی‌گردد.

همان‌طور که می‌دانید فتوسنتز به معنای جذب دی ‌اکسید ‌کربن و دفع اکسیژن می‌باشد، کربن‌ دی ‌اکسید گازی پرکاربرد برای تنفس گیاه بوده و با جذب ان گیاه اقدام به تولید قند می‌نماید. در کنار مزایای ذکر شده، اکسیژن آزاد شده ناشی از فتوسنتز برای موجودات زنده حیات‌آور و ضروری است. تنها زمانی که از این محصول استفاده کنید متوجه کیفیت و تفاوت گیاهان خود خواهید بود.  تغییرات کیفی گل‌ها و گیاهان که پیش از استفاده به شکل دیگری بودند.

قیمت و بهای تمام شده برای خرید هیومیک اسید

امروزه با افزایش قیمت و بهای محصولات، شاهد افزایش قیمت در محصولات و ابزار آلات کشاورزی نیز هستیم. اسید هیومیک به عنوان ماده اصلاح کننده خاک جز انواع کودهای آلی طبقه‌بندی می‌گردد. این محصول در مقایسه با سایر محصولات مشابه خود از قیمت مناسبی برخورداراست. و مقرون به صرفه خرید هیومیک اسید برای گل‌ها و گیاهان شما نیز مناسب تر است.
گران بودن ابزار آلات و محصولات کشاورزی، کشاورزان و باغداران را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است، که سبب ایجاد خسارت به آن‌ها می‌گردد. اما قیمت مناسب اسید هیومیک در سطح بازار سبب شده تا کشاورزان از این محصول در مقیاس بالا استفاده کنند. با توجه به این قضیه استفاده از هیومیک اسید برای عموم قابل دسترسی و آسان است.

هیومیک اسید برای سانسوریا

هیومیک اسید برای سانسوریا: سانسوریا گیاهی مناسب برای خانه های آپارتمانی، ادارات و همچنین خانه های ویلایی است. این گیاه با علاوه بر اینکه زیبایی محیط را افزون می کند، باعث افزایش اکسیژن در محیط نیز می شود. برگ های گیاه سانسوریا همیشه سبز هستند اما در انواع مختلفی وجود دارند. از انواع آن میتوان به سبز، ابلق، پاکوتاه، لوله ای، مهتابی و رنگی اشاره کرد. هر چند که نگهداری این گیاه سخت نیست اما با استفاده از هیومیک اسید می توانید آن را بهبود بخشیده و عمر گل سانسوریای خود را افزایش دهید. همانطور که گفته شد سانسوریا وظیفه تزریق اکسیژن به هوا را بر عهده دارد، پس با بهبود شرایط و افزایش عمر این گل همیشه از هوای تازه بهره مند خواهید بود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی ایرانکود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

ایرانکود

منبع : آل کود

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خواص گوگرد برای درخت انار
مطالب مهم

خواص گوگرد برای درخت انار

خواص گوگرد برای درخت انار را در این مقاله می‌خواهیم مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که استفاده از این عنصر چه تاثیری می‌تواند بر

کود گل کاغذی
مطالب مهم

کود گل کاغذی

گل کاغذی یک گیاه گلدار و رونده است که به دلیل گلدهی از فصل بهار تا پاییز، زیبایی بسیار خاصی را برای فضای اطراف خود

بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال
مطالب مهم

بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال

امروزه در شهرها و کشورهای مختلف، افراد زیادی اقدام به کشت مرکبات می‌کنند اما در نواحی شمالی کشور تولید مرکبات جایگاه بسیار ویژه‌تری دارد و