گل آفتابگردان یک محصول دانه روغنی است که نقشی اساسی و موثری در حوزه کشاورزی دارد و 70 درصد کل محصولات دانه روغنی را تشکیل می‎دهد. از نظر تولید دانه آفتابگردان جهان، اوکراین با 25 درصد مقام اول را دارد و پس از آن روسیه (22٪) و آرژانتین (9٪) قرار دارند. علاوه بر این، حدود 57 درصد از کل صادرات جهانی روغن آفتابگردان، از اوکراین حاصل می‎شود. در حقیقت رشد این گیاه، نیازمند استفاده درست از کود مناسب برای آن است. در این راستا به منظور بررسی کود آن، می‎خواهیم بدانیم تاثیر اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان چگونه است؟ و این گیاه چه عملکردی دارد؟

نکات موثر در رابطه با تاثیر اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان

همان طور که می دانید، اسیدهای هیومیک، یکی از بزرگترین مواد آلی تشکیل دهنده خاک هستند و به عنوان یکی از اجزای اصلی اکوسیستم زمینی در نظر گرفته می‎شوند و مسئول بسیاری از واکنش های شیمیایی پیچیده در خاک هستند. به دلیل فعل و انفعالات آنها با مواد معدنی خاک، نمی توانند به راحتی تجزیه شوند و از نظر شیمیایی بسیار پیچیده هستند و نمی‎توانند از طریق میکروارگانیسم ها استفاده شوند. در مورد خاک، یکی از بارزترین خصوصیات اسید هیومیک، این است که توانایی تعامل آنها با یون های فلزی، اکسیدها، هیدروکسیدها، مواد معدنی و آلی بسیار بالا است.

از سوی دیگر مطالعات فراوانی به منظور تاثیر اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان صورت گرفته است. در حقیقت، آزمایشاتی مبنی بر بررسی عملکرد کمی و برخی خصوصیات کیفی آفتابگردان انجام شده است، نتایج حاصل از آن نشان داده است که استفاده از اسید هیومیک، تاثر معنی داری بر روی ارتفاع و عملکرد دانه و ریشه آفتابگردان داشته است. مطالعات متعدد نشان داده است که این ماده، رشد ریشه و برگ را تقویت می کند. هم چنین جوانه زنی گونه های مختلف محصول را نیز تحریک می کند. این تأثیرات مثبت، موجب شده از آن به به عنوان کودی مناسب برای رشد گیاهان یاد شود. به نظر می رسد، این کود، مکانیزم های مربوط به تحریک رشد گیاه را تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گل ها

در حقیقت، برخی از تأثیرات مثبت اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان، ممکن است به بهبودی و حاصلخیزی خاک منجر شود و باعث دسترسی بیشتر مواد مغذی برای گیاهان شود. در حالی که در سایر موارد، به نظر می رسد، اسید هیومیک، با تأثیر مستقیم بر اهداف خاص فیزیولوژیکی، بر مسیرهای متابولیکی و سیگنالینگ رشد گیاه تأثیر مثبت می گذارد. به همین دلیل، درک فعالیت بیولوژیکی اسید هیومیک و سازوکارهای مولکولی که از طریق آنها عملکردهای خود را اعمال می کنند، به یک وظیفه مهم زیست محیطی و ابزاری معتبر در مواجهه با مشکلات زیست محیطی تبدیل شده است. این بررسی با هدف روشن کردن اثرات فیزیولوژیکی این ترکیب بر متابولیسم گیاه و هم چنین بررسی عملکرد آن به عنوان بخشی از اکوسیستم، مشخص شده است.

تاثیر اسیدهیومیک بر گیاه آفتابگردان

تاثیر ساختاری اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان

همان طور که می دانید، اسیدهای هیومیک، مولکول های بسیار پیچیده و چند وجهی هستند، که  قادر به اعمال فعالیت سیگنالینگ و عملکردهای تغذیه ای مهم در سیستم گیاهان و خاک هستند. محققان مختلف، تاثیر ساختاری اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان بررسی کرده اند تا به درک درست ارتباط ساختاری آن بپردازند. از نظر شیمیایی، اسید هیومیک، مولکولی متشکل از قند، اسیدهای چرب، پلی پپتیدها، زنجیره های آلیفاتیک و حلقه های معطر هستند. در حقیقت، این کودگیاهی، نقش موثری در بهبود رشد ریشه گیاه دارد و از این طریق می تواند عملکرد خود را ایفا کند.

فعالیت های بیولوژیکی اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان

اسید هیومیک، ممکن است توسط ریشه های گیاه جذب شود، اما امروزه هنوز كاملاً مشخص نشده است كه سازوكار آن با ریشه چگونه است و متعاقباً چگونه می تواند بر روی فیزیولوژی و رشد گیاه تأثیر بگذارد. در میان تغییرات ناشی از اسید هیومیک در گیاهان تیمار شده، تغییر در اندازه و رشد گیاه آفتابگردان بررسی شده است. تحت شرایط خاص، اسید هیومیک می تواند رشد گیاه را از نظر افزایش طول گیاه و وزن تحریک کند. اخیراً، بسیاری از مطالعات، فرضیه ای مبنی بر تاثیر اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان بر روی فیزیولوژی گیاه، را تایید کرده اند، اما هنوز هم نیازمند بررسی و تحقیق فراوان است.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر ریشه زایی گیاهان

نتیجه گیری

اثرات اسید هیومیک، بر روی فرآیندهای متابولیکی گیاه، به طور گسترده بررسی شده است. به عنوان مثال، بسیاری از گزارش ها نشان داده است که اسید هیومیک، بر تنفس، سنتز پروتئین و فعالیت آنزیم در گیاهان تأثیر می گذارد. تاثیر اسید هیومیک بر گیاه آفتابگردان در جذب عناصر غذایی و عناصر غیر آلی، مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و گوگرد گزارش شده است. اگرچه ممکن است HA مانند مواد پیچیده به نظر برسند، اما استفاده از آنها آسان است. وقتی دانستید که چگونه از اسید هیومیک برای گیاهان استفاده کنید، این یک افزودنی عالی برای بهبود و رشد گیاه شما است. تولید کنندگان می توانند مواد هیومیک را به روش های مختلف استفاده کنند. هم چنین این محصولات به صورت مایع و پودر هم در دسترس هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *