بادام از جمله آجیل هایی است که مصرف فراوانی دارد و بخاطر خوش قیمت بودن، طرفداران زیادتری دارد.از این رو کشاورزان به پرورش این محصول توجه ویژه ای دارند.این نوع درخت به جهت رشد و پرورش بسیار حساس است و پرورش دهندگان باید با دقت فراوانی با آن رسیدگی نمایند. به همین خاطر از کودهای مغذی برای تقویت آن استفاده می کنند. یکی از کودهای مفید برای درخت بادام فروت ست است که تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام بی نظیر است. اگر می خواهید بدانید که این کود چه تاثیری روی درخت بادام می گذارد این مقاله را مطالعه نمایید.

درخت بادام و پرورش آن

این آجیل در سرتاسر دنیا رشد می یابد که البته کشور ما نیز در میان تولید کنندگان این محصول در بازار بین الملل نقش برجسته ای دارد و همواره کشت آن رو به افزایش است. درفرآیند کاشت تا برداشت این محصول به سبب شرایط هر فصل باید درخت بادام را از هرگونه آسیب به دور داشت. در هنگام زمستان پرورش دهندگان بادام به جهت ایجاد فضا برای رشد شاخه های تازه تر، شاخه های قدیمی و فرسوده درخت را هرس می کنند. همچنین درخت در دسته درخت هایی قرار دارد که همواره به نور بسیاری نیاز دارد و شرایط رشد مطلوب آن در مناطق معتدله است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

استفاده از فروت ست برای درخت بادام

از جمله بخش های مهم در فرآیند پرورش درخت بادام، کود دهی به آن است. این درخت نیاز همواره به تغذیه فراوان نیاز دارد و همچون درختان دیگر وجود مواد مغذی برای رشد آن الزامی است. از جمله عناصری که درخت بادام بشدت به آن نیاز دارد نیتروژن و فسفر است. اما حال سوال پیش می آید که این دو نیاز را می توان با چه نوع کودی برطرف نمود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

فروت ست پاسخ به این سوال است. فروت ست یک کود بسیار پیشرفته است که نخست توسط کشور آمریکا تولید شده و سپس فرمولاسیون آن در تمتمی کشور ها ورود یافته و هم اکنون در اروپا و ایران نیز این محصول تولید می گردد. در ترکیبات این کود، فسفر، روی و بور که از عمده ترین نیاز های اغلب درختان هستند وجود دارد. کاری که این مکمل انجام می دهد این است که ویتامین های مورد نیاز را به درختان رسانده و موجب می شود میوه حاصله به دلیل نبود کمبود هیچ عاملی به اعلا ترین کیفیت حاصل شود.

به طور کلی تولید کنتدگان با استفاده از این کود، دیگر هیچ گونه ضرر ناشی از استرس محیطی، آفت، تغذیه نادرست گیاهان نخواهند داشت. همچنین با توجه به مزایا، از قیمت بصرفه ای برخوردار است که نمونه های داخلی آن حتی از قیمت بهتری برخوردار هستند. این کود در بسته بندی یک کیلوگرمی به بازار عرضه می گردد و هم اکنون در تمامی فروشگاه های ابزار کشاورزی به فروش می رسد. این محصول تنها برای درختان نیست و برای بوته ها و گیاهان می تواند استفاده گردد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

زمان و شیوه استفاده از فروت ست برای درخت بادام

عموما مکمل فروت ست برای انواع درختان و گیاهان باید دوبار در طول سال استفاده شود. استفاده از فروت ست  برای درخت بادام همانند سایر درختان بهترین زمان قبل از شروع فصل بهار است تا در زمان فرا رسیدن بهار، درختان قوت لازمه را برای فعالیت داشته باشند. همچنین پس از این زمان هنگامی که جوانه ها متورم می شوند نیز باید از این محصول استفاده نمود. محلول پاشی از طریق این محصول باید از طریق آب انجام شود.

هنگامی که محلول پاشی در فصل پاییز انجام شود در فصل بهار افراد با رشد چند برابری گل دهی مواجه شده و با محلول پاشی در فصل متورم شدن جوانه ها، جوانه ها تقویت می گردند و این فرایند، استاندارد ترین شیوه مراقبت از درختان است. یک نوبت از محلول پاشی فروت ست را باید به پس از برداشت محصولات نیز اختصاص داد. این کار بخاطر تامین ماده غذایی درخت از بین رفته بخاطر برداشت صورت می گیرد تا درخت در سال بعد نیز بازدهی خوبی را داشته باشد.

فایده فروت ست برای درخت بادام

زمانی که مشکلات و کمبود درختان بادام به دقت تحلیل شده و خاک آن نیز مورد بررسی قرار گرفته شود، پس از آن با استفاده از فروت ست مراقبت از درختان بصورت اصولی صورت می گیرد و بهترین نتیجه ممکن رخ خواهد داد. استفاده از فروت ست را با یک متخصص کشاورزی در میان بگذارید تا تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام را دیده و بهترین کیفیت بادام در بازار از آن شما باشد. اگر درختان بادام شما از نظر سن کوچک هستند بهتر است در استفاده از فروت ست افراط نکنید.
تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

وجود ازت و روی در کود فروت ست، این درخت را با افزایش میزان گل دهی و میوه برابر می کند‌. در تولید چنین کودی، یک فاکتور از میزان عنصر های لازم در تمامی درختان گرفته شده و فروت ست پدید آورده شد. از جمله عاملی که در بهبود کیفیت محصول نقش بسزایی دارد و ناهنجاری میوه ها را برطرف می سازد بور است. با انتقال این عنصر از درخت به گل، عنصر های ذخیره شده مفید به میوه رسیده و سبب بهبود کیفیت آن می گردد. برای پایدار ماندن غشای هسته وجود بور جزو الزامات است.

بیشتر بخوانید: راهکارهای رشد سریع نخل

روی نیز که در دسته عنصر های ضروری برای تمامی درختان محسوب می شود کمبود آن برابر است با توقف کامل رشد درخت. نشانه های کمبود روی در درختان کوچک بودن و کم بودن میوه ها است و ادامه این روند سبب مرده شدن کامل درخت می گردد. به علاوه روی، یک فعالیت مهم به جهت کنترل سازی تقسیم سلولی و رشد میوه و برگ را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *