از جمله کشور هایی که در تولید گردو سرآمد است، کشور ایران است. در اکثر مناطق سردسیری کشور این درخت کشت شده و در میان خشکبار های صادراتی، این محصول نقش پر رنگی را ایفا می کند. جثه ای درخت نسبت به انوع دیگر درختان بزرگ تر است و به همین خاطر برای شروع پرورش آن، باید فضای بسیاری را در نظر گرفت.علاوه بر این نحوه کوددهی در پرورش آن بی تاثیر نیست از این رو می خواهیم با موضوع تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو آشنا گردیم.

آشنایی با درخت گردو

گردو به یک نوع محدود نیست و انواع مختلفی از جمله مارس دارد. این درخت دیر تر از سایر گردو ها جوانه می زند. به علاوه چند نوع دیگر از گردو به عنوان گردو گیزنهایم و واینهایم نیز وجود دارد که از جمله ویژگی های مشترک آن ها، جوانه زدن دیر هنگام است. درخت گردو نیاز به نور فراوان دارد. فصل برداشت این محصول سپتامبر است. بیشتر تولید کنندگان تمایل دارند آن را به صورت پوست کنده در اختیار مشتریان قرار دهند به همین جهت پوسته سبز رنگ آن را می کنند که البته اگر افراد خود نیز تمایل داشتند عمل پاک سازی را انجام دهند بهتر است از دستکش استفاده کننده زیرا لکه هایی سیاه و قهوه ای روی دست باقی می گذراند که خیلی کند نیز پاک می شوند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

آفات درخت گردو

یکی از آفات این درخت مگس است که نسبت به تحقیقات انجام شده در سراسر دنیا یافته شده که این آفت، تا حد بسیاری بر کیفیت گردو تاثیر گذاشته و حتی آن را نابود می سازد. این آفت بخاطر تخم گذاری بر روی گردو، چنگال خود را در پوست گردو فرو می کند و به تدریج گردو از بین خواهد رفت. همچنین نوع دیگری از آفت به نام ماگت اقدام به خوردن قسمت های رویی و داخلی گردو کرده و دیگر اثری از آن باقی نمی گذارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک

یکی از اتفاقات نادر میان گردو ها این است که در شرایطی که محیط مرطوب باشد، لکه ای سیاه روی گردو نمایان می شود. این اتفاق بلافاصله پس  از گل دهی رخ می دهد. لکه سیاه منشا اصلی آن پاتوژن های باکتریایی است. اگر این لکه بیش از حد روی گردو باشد این محصول دیگر قابل مصرف نیست. به علاوه زیان های این افت بر روی شاخ و برگ درخت گردو تاثیر گذاشته و منجر به ریزش آن ها می شود.

مزایای فروت ست برای درخت گردو

از انجایی که عوامل اصلی مانع رشد میوه های درخت گردو آفت ها هستند، فروت ست در این میان به جنگ این آفت ها می رود. این ماده قوی، این سئله را تماما حل کرده و پس از استفاده افراد با خیال آسوده می توانند مراحل تولید را طی کنند. محلول پاشی توسط کود فروت ست، در زمانی خاص صورت می گیرد و باید متناسب با نیاز درختان گردو استفاده شود چرا که این محصول در کنار مزایای بیشمار، زیان هایی نیز برای درختان به دنبال دارد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

لازم به ذکر است که افراد در صورت استفاده از آن ابتدا راه های تنفسی از جمله بینی و دهان خود را پوشش داده و از دستکش نیز استفاده نمایند و احتیاط کنند که فروت ست با چشم ها نیز تماس نگیرد و در صورت تماس با مواد شوینده سریعا پاک شود. افراد جهت حفظ این محصول سعی کنند آن را در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد نگهداری نمایند.

فایده دیگر کود فروت ست برای درخت گردو پربار کردن و افزودن بر تعداد جوانه های زایشی است. با افزودن بر جوانه ها و همچنین گرده افشانی، به سرعت میزان میوه ها افزایش پیدا می کند و این نتیجه را در همان سال اول استفاده می توان مشاهده نمود. از آنجایی که درخت گردو برای پربار بودن دائمی نیاز به مواد غذایی بسیاری دارد و همچنین نیاز است که این مواد را در درون جوانه ها و ریشه خود ذخیره کند لازم است ماده ای استفاده شود تا هم نیاز تغذیه ای درخت را برطرف کند و هم عمل ذخیره سازی آن ها را کنترل سازد.

از جمله تاثیراتی که کود فروت ست به جهت افزایش میوه دهی درخت گردو انجام می دهد این است که بر سرشاخه های درخت می افزاید. با این کار در هنگام بهار شاخه هایی که میوه دهی دارند افزایش می یابد و حجم کلی میوه حاصله از آن درخت چندین برابر می شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

از دیگر خواص فروت ست برای درخت گردو محافظت از آن در برابر شرایط سخت محیطی است که با مقاوم سازی درخت، آن را با شرایط وفق داده و با تقویت آن، او را دعوت به مبارزه با محیط می کند. سرما و گرمای شدید از جمله سخت ترین شرایط برای درختان هستند که سبب سرمازدگی و خشکی محصول شده و در نتیجه سود افراد را با صفر روبه رو می سازند. اتفاق افتادن ناگهانی این مسئله سبب وارد کردن شوک به درختان شده و آن ها را تضعیف می سازند پس بهتر است قبل از رخ داد این اتفاق حتما از فروت ست استفاده شود.

بیشتر بخوانید: کشت هیدروپونیک (آبکشت)

زمان استفاده از فروت ست برای درخت گردو

همان طور که ذکر شد تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو بسیار زیاد است. استفاده از فروت ست یک دوره زمانی خاص دارد و برای درختان گردو باید۱ الی ۲ نوبت پس از برداشت در پاییز استفاده شود. میزان استفاده از آن حدود ۳ لیتر برای محلول پاشی است که باید آن را با مقداری آب مخلوط نمود. بعضی از افراد از فروت ست با انواع سم های دیگر بصورت ترکیبی استفاده می کنند که توصیه ما این است که برای نتیجه دهی بهتر فروت ست بهتر است جدا از ترکیبات دیگر استفاده شود. زمانی که محلول پاشی در فصل پاییز صورت گیرد، با فرا رسیدن بهار این درختان قدرت بسیاری داشته و به سرعت از خواب زمستانی بیدار می شوند و فعالیت خود را به خوبی آغاز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *