درختان گیلاس در فصل بهار، زمانی که با شکوفه های سفید یا صورتی پوشیده شده اند و منظره ای بسیار دیدنی را رقم می زنند.  میوه گیلاس جزو میوه های محبوب همگان به شمار می آید که کاشت و برداشت آن بسیار ساده است. در ادامه به نحوه کاشت و تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس خواهیم پرداخت.

درخت گیلاس

گیلاس شیرین جزو میوه هایی است که بیشتر در بازارها یافت می شود. آنها بافتی ضخیم، غنی و تقریباً آلو مانند دارند. گیلاس شیرین در مناطق سختی 5 تا 7 رشد می کند. برای حیاط خانه ها یا باغ بزرگ بهترین انتخاب هستند. شما حداقل به دو یا سه درخت نیاز دارید، زیرا آنها باید یکدیگر را گرده افشانی کنند.

آلبالو معمولا به صورت خام مصرف نمی شود، اما به طور گسترده ای مانند گیلاس برای کنسرو و سایر مصارف پخت و پز استفاده می شود. آلبالو بسیار کوچکتر از گیلاس است و همه گونه ها خود بارور هستند. آنها در مناطق 4 تا 6 رشد می کنند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس

درختان گیلاس معمولاً در سال چهارم شروع به میوه دادن می کنند. درختان کوتاه تر گیلاس یک سال زودتر میوه می دهند. یک درخت تارت بالغ، با اندازه استاندارد یا درخت گیلاس شیرین، سالانه 30 تا 50 لیتر گیلاس تولید می کند. اما یک درخت کوتاه تر، حدود 10 تا 15 لیتر گیلاس تولید می کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی

نحوه کاشت درخت گیلاس

درخت های گیلاس را باید در اوایل فصل بهار یا اواخر فصل پاییز هنگامی که زمین نرم است و رطوبت بیشتری دارد کاشت. همچنین در مکان هایی که آفتاب خوب و خاک عمیق مناسبی دارد، بکارید. به خاطر داشته باشید که مالچ و آب را باید به خوبی اعمال کنید.

همچنین پس از گل دهی در یک سال باردهی، برای محافظت از میوه در برابر پرندگان، باید درختان را با توری ایمن برای حیات وحش بپوشانید.

برای کاشتن باید بدانید که درختان گیلاس را باید در مکانی آفتابی با گردش هوای خوب بکارید. از کاشت در نزدیکی درختان یا ساختمان های بزرگتر که گیلاس ها را سایه می اندازند خودداری کنید. در حالت ایده آل، درختان گیلاس باید حداقل 6 ساعت در روز نور خورشید دریافت کنند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس

درختان گیلاس در خاک های عمیق و با زهکشی خوب که دارای pH 6.0-7.0 هستند بهترین عملکرد را دارند.

زمان کاشت درختان گیلاس در اواخر پاییز یا اوایل بهار (زمانی که زمین نرم است و رطوبت بیشتری دارد) است.

هنگام انتخاب گیلاس شیرین، مطمئن شوید که گونه های مختلف یکدیگر را گرده افشانی می کنند.

نحوه کاشت درختان گیلاس

درختان روی پایه استاندارد باید با پیوند چند سانتی متری زیر سطح خاک کاشته شوند. درختان کوتاه تر را باید با  پیوند چندین سانتی متری ( بیشتر از حالت قبل ) بالاتر از سطح خاک کاشته شوند که از رشد ریشه های پیوند و دور زدن پایه جلوگیری می کند.

در مورد درختان گیلاس باید ذکر کنیم که، ان ها را روی تپه کوچکی از خاک در مرکز سوراخ کاشت قرار دهید و ریشه ها را به سمت پایین و دور پخش کنید و سعی کنید ریشه ها خم نشوند و سپس با خاک پر کنید.

برای درختانی که در ظرف رشد می کنند، ابتدا ساقه ریشه را بردارید و درخت را در کنار آن قرار دهید. ریشه های محصور شده در گلدان یا اطراف را با قیچی برش دهید.

آفات و بیماری های درخت گیلاس

یکی از موارد تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس کنترل آفات و بیماری های این درخت است که شما با استفاده از این کود میتوانید از بروز افات و بیماری های درخت گیلاس جلوگیری کنید.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس

نیاز درختان گیلاس به عناصر معدنی به دو گروه درشت و ریز مغذی تقسیم می شود که شما با استفاده از کود فروت ست میتوانید نیازهای این درختان را بر آورده سازید. در ادامه بر بررسی درشت و ریز مغذی های مورد نیاز گیلاس خواهیم پرداخت.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس

نیتروژن، فسفر/فسفات، و پتاسیم/پتاس درشت مغذی‌های «بزرگ» درختان گیلاس برای رشد طبیعی هستند. آنها در خاک سالم وجود دارند، اما ممکن است در صورت کمبود خاک اضافه شوند و باید با کوددهی مناسب رفع شوند. نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر در رشد درختان گیلاس استفاده می شود. در سرتاسر خاک حرکت می کند، با رشد طبیعی شسته می شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود. منبع اصلی عنصر نیتروژن مواد آلی در حال پوسیدن است. علائم کمبود درشت مغذی در درختان گیلاس شامل برگ های قرمز یا کم رنگ، برگ های باریک یا کوچک شده و لکه های مرده روی برگ ها میشود. یکی دیگر از موارد تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس کاهش علائم بر اثر کمبود درشت مغذی هاست.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درختان میوه

درختان گیلاس همچنین به ریزمغذی‌هایی در خاک نیاز دارند که به درشت مغذی‌ها در دسترس درخت کمک می‌کند. به عنوان مثال، مولیبدن به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می کند. مس و روی از لک شدن رنگ و بدشکل شدن برگها جلوگیری می کند. کلسیم یکی دیگر از ریزمغذی های ضروری است که درختان گیلاس با آن رشد می کنند و کیفیت برگ و میوه را بهبود می بخشد. ساده‌ترین راه برای افزودن ریزمغذی‌ها، افزودن کمپوست قدیمی یا کود خوب و متعادل درختان میوه است که ریز مغذی‌ها بخشی از فرمول هستند. تاثیر فروت ست بر روی درخت گیلاس موجب شده تمامی نیازهای درختان گیلاس رفع شود و علائم احتمالی آنها بر اثر کمبودها کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *