پیش از پرداختن به مبحث تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی باید بگوییم که گوجه فرنگی میوه ای بسیار کاربردی است به عنوان مثال در انواع غذاها، سوپ، سالاد، سس و ساندویچ­ ها استفاده می شود.
بنابراین فروش این میوه رونق بسیار زیادی دارد و برای بسیاری از باغبان‌ها، پرورش گوجه‌فرنگی‌های معطر، بی‌عیب و آفتاب‌رسیده درآمد اصلی است. همچنین در آب و هوای مناسب، گوجه فرنگی به طور کلی به راحتی رشد می کند. در ادامه این مطلب علاوه بر بررسی تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی به نکات پرورشی و آفات این میوه خواهیم پرداخت.

انتخاب و پرورش گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی با انتخاب نوع کامل، کاشت صحیح آن و تا زمانی که ریشه می گیرد، شروع می شود.

هنگام کاشت گوجه فرنگی، یک فضای آفتابی در باغ خود با خاکی با زهکشی مناسب انتخاب کنید. افزودن کمپوست و کود آلی همه منظوره مانند کود فروت ست به خاک قبل از کاشت به گیاهان شما اطمینان می دهد که مواد مغذی کافی برای رشد را دریافت می کنند. سپس بذر را یا خودتان در گلدانهایی در خانه بکارید یا نهال ها را از یک نهالستان بخرید، آنها را مستقیماً در زمین بکارید، زمانی که خطر یخبندان از بین رفت و شب ها شروع به گرم شدن نمود آن را بکارید. حفاظت از سرما یکی از موارد تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی است.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

جهت برداشت گوجه فرنگی باید بگوییم که اگر تابستان به پایان خود نزدیک می شود و برخی از محصولات گوجه فرنگی شما هنوز نرسیده اند، نترسید. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید گوجه‌فرنگی‌های سبز خود را ترغیب کنید تا سرخ شوند.

بیشتر بخوانید: کود افزایش باردهی پسته

می‌توانید آن‌ها را همانطور که هستند بچینید و روی طاقچه‌ای آفتابی بچینید. یا گوجه‌فرنگی‌ها را در یک کیسه کاغذ قهوه‌ای همراه با سیب قرار دهید، که گازهایی را آزاد می‌کند که رسیدن را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، می توانید آنها را به صورت جداگانه در روزنامه بپیچید و در یک نقطه تاریک نگهداری کنید. و اگر همه چیز شکست خورد، می توانید یک غذای خوشمزه از گوجه فرنگی سبز سرخ شده درست کنید.

بیماری و آفات گوجه فرنگی

باغبانان تنها کسانی نیستند که عاشق گوجه فرنگی هستند. اگر مراقب نباشید، آفات و بیماری‌ها می‌توانند به محصول شما آسیب برسانند. معمولاً بقایای کپک زده در خاک می تواند باعث سوختگی زودرس در گیاهان گوجه فرنگی شود که دائماً خیس هستند. برای جلوگیری از این امر، قبل از کاشت، زباله های پاییز را از باغ خود پاک کنید و اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود. به طور مشابه، بلایت (نوعی باکتری) دیررس می تواند کل محصولات را از بین ببرد. این آفات به سرعت پخش می شود، بنابراین قبل از شروع شدن، گیاهان آسیب دیده را از باغ خود حذف کنید. بیماری دیگر، پوسیدگی انتهای شکوفه ها، لکه های قهوه ای سفت روی گوجه فرنگی ایجاد می کند و می تواند ناشی از نیتروژن بیش از حد در خاک یا آبیاری نامناسب باشد.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

آفاتی از جمله شته ها، کرم های بریده شده، سوسک کک و کرم شاخدار نیز می توانند بر محصولات گوجه فرنگی شما تأثیر بگذارند. راه های طبیعی زیادی برای از بین بردن این موجودات وجود دارد، از جمله این راه ها شامل  آماده سازی اسانس و خاک دیاتومه و استفاده از کود است. کرم ها به ویژه مخرب هستند، زیرا می توانند کل گیاه گوجه فرنگی را در عرض چند ساعت بخورند. همان طور که قبلا ذکر شد یکی از موارد دیگر تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی جلوگیری از ابتلا گیاه گوجه فرنگی به برخی از افات است.

مصرف کود فروت ست برای گوجه فرنگی

این موضوع که از کدام کود گوجه فرنگی استفاده می کنید به محتوای فعلی خاک شما بستگی دارد. قبل از شروع کود دهی به گوجه فرنگی، بهتر است خاک خود را آزمایش کنید. اما باید بدانید که کود فروت ست یکی از بهترین کودهای بازار است و خطر یا عوارض جدی ای ندارد. اگر خاک شما دارای نیتروژن زیاد است، باید از کودهایی استفاده کنید که مقدار نیتروژن کمی کمتر و فسفر بیشتری دارد که یکی از این کودها کود فروست است.

هنگام کوددهی به گیاهان گوجه فرنگی مراقب باشید که از نیتروژن زیاد استفاده نکنید. زمان استفاده از کودهای گیاهی گوجه فرنگی دقیقا زمانی است که گوجه فرنگی را در باغ می کارید چراکه ابتدا باید به ان کود داده شود. سپس می توانید منتظر بمانید تا میوه ها شروع به گلدهی مجدد کنند. پس از شروع رشد بوته های گوجه فرنگی، هر یک تا دو هفته یک بار کود سبک به آن اضافه کنید.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

نحوه کود دهی گوجه فرنگی هنگام کود دادن به گوجه فرنگی در حین کاشت، کود گیاه گوجه فرنگی را با خاک پایین در سوراخ کاشت مخلوط کنید، سپس قبل از قرار دادن بوته گوجه فرنگی در چاله، مقداری خاک بدون کود روی آن قرار دهید. اگر کود خام با ریشه گیاه تماس پیدا کند باعث سوختگی گیاه گوجه فرنگی می شود.

بیشتر بخوانید: پلت مرغی برای مرکبات

هنگام کود دادن به بوته های گوجه فرنگی ابتدا مطمئن شوید که گیاه گوجه فرنگی به خوبی آبیاری شده است. اگر گیاه گوجه فرنگی قبل از کوددهی به خوبی آبیاری نشود، ممکن است کود زیادی گرفته و گیاه را بسوزاند. پس از آبیاری، کود را با شروع تقریباً 6 اینچ (15 سانتی متر) از پایه گیاه روی زمین پخش کنید. کود دهی خیلی نزدیک به گیاه گوجه فرنگی می تواند منجر به ریختن کود روی ساقه و سوزاندن گیاه گوجه فرنگی شود.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی موجب شده که این کود به تامین مواد مغذی اضافی مورد نیاز گوجه فرنگی برای رشد سریع کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *