پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا و مقاوم است که طریقه نگهداری راحتی دارد. درواقع همین امر نیز موجب شده امروزه افراد زیادی در ساختمان‌های اداری و منازل خود از آن بهره بگیرند و دکوراسیون محیط مورد نظرشان را زیباتر کنند. این گیاه جذاب نیز مانند دیگر گیاهان، برای رشد ایده‌آل به مواد غذایی احتیاج دارد و شما باید از کودهای غنی همچون کود 10X برای تغذیه کردن آن استفاده کنید زیرا تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس به قدری عالی است که در کوتاه ترین زمان می‌توانید نتایج فوق العاده عالی به دست بیاورید.

توجه داشته باشید تمام کودهایی که در بازار وجود دارند، برای گیاه پتوس مناسب نیستند و ممکن است مواد مغذی نیز به میزان کافی در آن‌ها وجود نداشته باشد. از این‌ رو بهتر است قبل‌ از مصرف کودهای مختلف، ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهید و مطمئن شوید که کود موردنظر برای گیاه‌تان ضرری ندارد.

کود شوک 10 ایکس یکی از بی‌نظیرترین و مفیدترین کودهایی است که به‌ صورت مایع تولید می‌شود و غلظت بسیار بالایی دارد. این کود اگر به شکل صحیح مصرف شود، هیچ گونه ضرری ندارد بنابراین اگر می‌خواهید با کمک آن شادابی و رشد گیاه پتوس را چند برابر کنید، توصیه می‌کنیم در ادامه مقاله نیز همراه ما بمانید تا تاثیر این کود آمریکایی را بهتر مورد بررسی قرار دهیم و شما را با نحوه مصرف آن نیز آشنا کنیم.

جلوگیری از خشک شدن گیاه

کود 10 ایکس شوک با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا ساخته‌ شده است و در آن از فناوری نانو استفاده کرده‌اند. این کود بی‌نظیر حاوی 10 نوع ماده مغذی و مفید نظیر پتاسیم، فسفر، نیتروژن، اسید هیومیک، بور، عصاره جلبک دریایی، روی، آمینواسید، آهن و… است و می‌تواند به شکل مؤثری از خشک شدن گیاه جلوگیری نماید.

تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس در مقایسه با سایر کودها، بسیار بیشتر است و افرادی که از آن بهره بگیرند، می‌توانند شادابی و سرسبزی گیاه‌شان را چند برابر کنند و جلوی آسیب دیدن آن را بگیرند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک پودری جنریت

از بین بردن بیماری‌ها و آفات

اگر شرایط مناسب برای رشد پتوس وجود نداشته باشد و تغذیه به میزان کافی در اختیار ریشه قرار نگیرد، گیاه خیلی سریع‌تر در معرض حمله آفات قرار می‌گیرد و ممکن است از بین برود. البته افرادی که از کود شوک به‌ صورت اصولی استفاده می‌کنند، می‌تواند از نفوذ این آفات مضر به خاک جلوگیری نمایند و اجازه ندهند کیفیت گیاهان‌شان کاهش یابد.

جلوگیری از یخ‌زدگی گیاه

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند سلامت گیاه پتوس را به خطر بیندازد، یخ‌زدگی است. این مشکل اغلب به‌ خاطر تفاوت زیاد بین دمای روز و شب یا کم بودن رطوبت لازم ایجاد می‌شود. کود 10X با عملکرد بی‌نظیری که دارد، می‌تواند مقاومت ریشه گیاه را افزایش دهد و جلوی یخ‌زدگی آن را بگیرد.

افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک

برای مشاهده بهتر تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس حتما کار تغذیه رسانی را هر چند وقت یک بار از طریق خاک نیز انجام دهید. همان‌ طور که می‌دانید گیاه پتوس برای رشد مناسب به آب نسبتاً زیادی احتیاج دارد و اگر آن را به‌ موقع سیراب نکنید، ممکن است آسیب ببیند و شادابی خود را از دست بدهد.

شما می‌توانید با استفاده از کود 10 ایکس شوک به‌ راحتی میزان ذخیره‌سازی آب در خاک را افزایش دهید و کمک کنید خاک برای مدت بیشتری مرطوب باقی بماند. در چنین شرایطی نیز ریشه دچار خشکی نمی‌شود و سرعت رشد آن بیشتر خواهد شد.

تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

اصلاح ساختار خاک گلدان

با کمک کود کامل 10X می‌توانید ساختار خاک گلدان خود را به‌ خوبی اصلاح نمایید و تمام مواد شیمیایی که در آن وجود دارد را از بین ببرید. با انجام این کار یک بستر عالی‌تر برای رشد ریشه فراهم می‌شود و گیاه بهتر موادغذایی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. همچنین اگر خاک مورد نظرتان شور باشد، این کود می‌تواند شوری آن را کامل از بین ببرد.

کود 10X کمک می‌کند تعداد باکتری‌های مفید در خاک افزایش یابد و به جای آن‌ها باکتری‌های مضر از بین بروند. از این جهت حاصلخیزی خاک چند برابر می‌شود و ریشه می‌تواند رشد بهتری داشته باشد و از بین نرود.

افزایش مقاومت گیاه

این کود مفید با عملکرد متفاوتی که بر روی گیاه پتوس دارد، می‌تواند مقاومت آن را به شکل مؤثری افزایش دهد و اجازه ندهد عوامل بیرونی پرخطر مانند آفات، باکتری‌های مضر، بیماری‌ها، حشرات و کم آبی سلامت گیاه را به خطر بیندازند.

نحوه کوددهی پتوس با استفاده از کود شوک 10X

برای افزایش تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس سعی کنید کار تغذیه رسانی را با توجه به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود انجام دهید تا شاهد نتایج مطلوب‌تری باشید. گیاه پتوس را می‌توانید به 2 روش محلول پاشی و آبیاری تغذیه کنید. در روش محلول پاشی کافی است ابتدا کودتان را با مقدار مناسبی از آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید و سپس آن را با کمک سم‌پاش به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید.

کود 10 ایکس در روش آبیاری هم باید قبل از هر چیزی با آب ترکیب شود. بعد از آماده کردن کود، می‌توانید به‌ صورت مستقیم آن را به خاک گلدان اضافه کنید تا از طریق ریشه جذب گیاه شود و به بهبود ساختار خاک نیز کمک کند.

تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

هر کدام از این روش‌ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند و افرادی که به شکل صحیح کار کوددهی را انجام دهند، می‌توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی شاهد نتایج فوق العاده عالی باشند و رشد گیاه خود را چند برابر افزایش دهند.

کود 10 ایکس فاقد سدیم است و مصرف زیاد آن موجب سوختگی برگ یا ریشه نمی‌شود، اما بهتر است در میزان مصرف آن زیاده‌روی نکنید تا گیاه شادابی خود را از دست ندهد.

بیشتر بخوانید: تکثیر پتوس با برگ

سخن پایانی

توجه داشته باشید تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس زمانی بسیار عالی خواهد بود که از آن به طور مرتب و برنامه ریزی شده استفاده کنید. بنابراین به جای خرید کودهای شیمیایی مضر، این کود فوق العاده عالی را برای گیاه پتوس تهیه کنید و هنگام انجام کوددهی نیز مطالب مهمی که در ابتدای مقاله ذکر شد را نادیده نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *