تاثیر کود معدنی بر خاک

تاثیر کود معدنی بر خاک با وجود املاح، مواد معدنی و کربن ‌دی‌ اکسید تأثیر عمده در قوای خاک دارند. کشاورزان و افرادی که در زمینه پرورش گیاه فعالیت دارند، عمدتاً از کود معدنی و یا شیمیایی برای تغذیه و رشد بیشتر گیاه کاشته شده استفاده می‌کنند. هر چقدر هم کشاورز سعی در غنی سازی خاک با املاح و مواد معدنی داشته باشد باز هم با هر بار کاشت و برداشت محصول این عناصر از خاک خارج شده و این اتفاق باعث تضعیف خاک زراعی می‌شود، به همین دلیل برای استفاده از خاک منطقه‌ مورد نظر برای کاشت محصول و یا گیاه آن‌ هم به‌ طور مداوم حتماً باید با فاصله زمانی مناسب قوای خاک تجدید شود، که بخشی از این کار را با برگشت دادن مانده‌های محصول و استفاده از مواد آلی می‌توان انجام داد اما باز هم برای این‌ که خاک دوباره برای کاشت محصول آماده شود به چیزی فراتر از این روش‌ها احتیاج داریم؛ اینجاست که صحبت از استفاده و تأثیر کود معدنی بر خاک به میان می‌آید.

کود معدنی در گونی - تاثیر کود معدنی بر خاک

کودهای معدنی به ‌راحتی می‌توانند خاک تضعیف شده را تسکین داده و قوای از دست‌ رفته‌ ‌ آن را دوباره‌ ترمیم کنند؛ اگر می‌خواهید در خاک تضعیف شده گیاه و یا محصول بکارید باید به خاطر داشته باشید، که استفاده از کودهای معدنی ضروری خواهد بود.

کود‌های معدنی تمام آنچه یک گیاه برای رشد و تغذیه احتیاج دارد را در اختیار او قرار داده و همچنین تأثیر به سزایی در کاهش صدمه‌های زیست محیطی، بهبود شرایط اقلیمی خاک، بهینه‌سازی کیفیت محصول و همچنین ایجاد تعادل در تغذیه مورد احتیاج گیاه دارد.

از این رو فعالان در این زمینه از تأثیر کود معدنی بر خاک گلخانه، زمین‌های زراعتی و یا باغچه‌هایی که در آن گل و گیاه کاشت می‌شود، بهره می‌گیرند. کود‌های معدنی در واقع زیر گروه کود‌های طبیعی هستند، چراکه از سنگ‌های کانی با درصد خلوص بالا تهیه می‌شود.

این نوع کود‌ها اغلب تعداد بالایی از مواد مغذی را در خود می‌گنجانند و نکته‌ حائز اهمیت در مورد این دسته از کودها آن است که در حین تهیه آن‌ها از اسید استفاده نمی‌شود، همچنین در صورت استفاده از اسید عناصر مغزی آن به‌صورت حل شده در آب در می‌آیند و به‌ طور کلی می‌توان گفت اگر کودهای معدنی به دست انسان و در کارخانه تولید شوند، زیر گروه کودهای شیمیایی خواهند شد.

بیشتر بخوانید : مضرات کودهای شیمیایی

 فایده استفاده از کودهای معدنی چیست؟

  1. استفاده از کودهای معدنی باعث بالا رفتن مقدار املاح، تغذیه‌ و قوای خاک می‌شود.
  2. در صورت مصرف کود معدنی مانند هیومیک اسید که کودی با درصد خلوص مواد معدنی و ارگانیک است، نیاز به استفاده از کود شیمیایی تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.
  3. کودهای معدنی باعث عدم فرسایش خاک می‌شوند.
  4. گیاهان و محصولات زراعی کود معدنی را به سرعت جذب کرده و به ‌راحتی از آن تغذیه می‌کنند.
  5. وجود گوگرد در این نوع کودها باعث شده تا در صورت وجود شوری در خاک این معضل به سادگی اصلاح شود.
  6. کودهای معدنی دانه خشک بسیار مقرون به صرفه هستند و این کودها در بین کشاورزان و افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از محبوبیت بالایی برخوردار است چراکه علاوه بر آن که باعث افزایش محصول موجب قوای خاک و تأثیرات فوق‌العاده‌ی دیگری نیز خواهد شد.

اطلاعات بیشتر درباره اسید هیومیک: مزایای اسید هیومیک

اسید هیومیک در ظرف - تاثیر کود معدنی بر خاک

انواع کود معدنی

کودهای معدنی انواع مختلفی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سه گروه اصلی: کودهای معدنی نیتروژن، کودهای معدنی پتاس و کودهای معدنی فسفر اشاره داشت، در حال حاضر کودهای معدنی توسط افراد و یا فروشگاه‌های تخصصی که در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند به فروش می‌رسد.

کودهای معدنی به‌ صورت ترکیبات کمپلکس مخلوط کانی‌های غیر آلی و مواد آلی در بسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند. وزن این بسته‌ها و مقدار مصرفی را باید با توجه میزان ضعیف بودن خاک، حجم خاک و سایر عوامل دیگر مورد استفاده قرار داد.

نحوه استفاده از کود معدنی

در مورد نحوه‌ی استفاده از کودهای معدنی به ‌گونه‌ای که مؤثر واقع شوند باید بگوییم این نوع کودها را به شیوه‌های مختلف می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

کودهای معدنی را می‌توان خشک و یا مایع در حالت بستر و یا محلول مورد استفاده قرار داد. اسید هیومیک به صورت پودری و مایع وجود دارد. که در این مورد حتماً باید نظر متخصص و افراد کارشناس را جویا شوید چراکه با توجه به نوع محصولی که قصد پرورش آن را دارید نوع کودی که باید استفاده شود نیز متفاوت است، تاثیر کود معدنی بر خاک غیرقابل انکار است اما به خاطر داشته باشید که کود دهی آن ‌هم از طریق کودهای معدنی به ‌دقت و حساسیت بالایی نیاز دارد و بدون داشتن آگاهی لازم نتیجه‌ مطلوب و محصول با کیفیت میسر نمی‌شود، به همین علت حتماً با شرح جزئیات و اطلاعات کامل از محصول، خاک آن و همچنین شرایط فعلی به کارشناس مربوطه از نحوه و شرایط کود دهی به طور کامل جویا شوید و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید.

درباره اسید هیومیک پودری و مایع بیشتر بخوانید.

میزان استفاده از کودهای معدنی

به خاطر داشته باشید که کاشت گیاه و محصول نیاز به مراقبت اصولی و صحیح دارد به همین علت هم توجه به جزئیات در زمینه‌ پرورش محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است، تأثیر کود معدنی بر خاک زراعی قطعی است، اما نکته مهم این است که؛ باوجود این ‌که داشتن خاک مناسب و کود دهی به محصول کاشته شده در ابتدا به جهت تغذیه‌ آن از اصلی‌ترین عوامل رشد کامل محصول است اما تنها نباید به این عامل بسنده کرد، برای این‌ که گیاهان تغذیه‌ی مناسب و اصولی داشته باشند و درنهایت شاهد محصولات پربار و سالمی باشیم کودهای معدنی نقش مهمی ایفا می‌کنند اما نه ‌فقط با استفاده یکباره.

کود معدنی در ظرف - تاثیر کود معدنی بر خاک

افرادی که به کاشت و پرورش محصول مشغول‌اند باید از ابتدا تا انتهای این روند با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی جهت تغذیه مناسب گیاه پرورش داده‌شده، به‌صورت منظم خاک را با استفاده از کودهای مرغوب معدنی غنی کرده و از آن مراقبت کنند، به علاوه  تأثیر کودهای معدنی‌ را در رشد گیاه به سرعت مشاهده خواهید کرد و از همان ابتدای کاشت تفاوت کود معدنی را با سایر کودها به خوبی متوجه خواهید شد.

سخن پایانی

استفاده از کودهای معدنی به دلیل طبیعی بودن باعث می‌شود تا محصولاتی که در خاک به پرورش آن‌ها می‌پردازید از سلامت کامل برخوردار باشند و بهتر به بار بنشینند. پس اگر قصد دارید محصولات سالم و خوبی پرورش دهید توصیه ما این است که حتما از اثر کودهای معدنی در خاک و کودهای غنی معدنی برای قوای خاک گیاهانتان استفاده کنید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی ایرانکود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

ایرانکود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *