ذرت گیاهی است که به عنوان یکی از مهم ترین منابع غذایی مردم در اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. ذرت در مواردی مانند خوراک دام، سوخت زیستی و مواد خام در صنعت بسیار کارآمد است. کود کامل شوک 10x برای ذرت بهترین و کاملترین کود موجود در جهان است که با دارا بودن عناصر ضروری و مواد معدنی مورد نیاز گیاه ذرت می تواند تمامی نیازهای گیاه ذرت را به خوبی برطرف کرده و رشد و کیفیت ذرت را افزایش دهد. در ادامه بیشتر به تاثیر کود ۱۰xشوک بر ذرت پرداخته ایم.

اهمیت استفاده از کود شوک کامل 10 x برای ذرت

 کود شوک 10 برابر ذرت با عناصر ضروری مورد نیاز گیاه ذرت می تواند تمام کمبودهای تغذیه ای ذرت را جبران کرده و رشد این محصول را افزایش دهد. زیرا گیاه ذرت می تواند مواد معدنی و مواد مغذی موجود در خاک را به خوبی از ریشه خود جذب کند تا رشدی سالم داشته باشد. نیتروژن و فسفر مهمترین و ضروری ترین غذا و مواد مغذی ذرت هستند و علاوه بر آن ذرت برای داشتن رشدی سالم و طبیعی به عناصر دیگری مانند نیتروژن، پتاسیم، روی، آهن، منگنز و بور نیاز دارد که همگی در دسترس هستند. در کود شوک 10x. است. کشاورزان قبل از استفاده از کود شوک 10 برابر ذرت، آزمایش خاک از زمین کشاورزی خود را انجام دهند و به کمبودهای تغذیه ای خاک پی ببرند و از کود شوک کافی برای ذرت استفاده کنند.

تاثیر کود ۱۰xشوک بر ذرت

فسفر یکی از عناصر ماکرو است و نقش اصلی را در جذب و تبدیل انرژی نور خورشید به ترکیبات ضروری و قابل استفاده در گیاهان دارد. فسفر مانند یک کاتالیزور قوی برای گیاهان عمل می کند و باعث تشکیل و رشد ریشه گیاهان، افزایش استحکام ساقه، برگ و ریشه، افزایش مقاومت در برابر بیماری های مختلف و بهبود کیفیت محصولات می شود. کمبود فسفر در گیاه ذرت می تواند باعث بیماری های مختلف و رشد ناکافی این محصول شود.

بیشتر بخوانید: کود 1963

نیتروژن یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان است و نقش مهمی در فرآیند فتوسنتز گیاهان ذرت دارد و برای سنتز کلروفیل ضروری است. برگ های گیاه ذرت به دلیل نداشتن عنصر نیتروژن زرد و پژمرده می شود، بنابراین کشاورزان باید از کودی استفاده کنند که مقادیر کافی از این عنصر را داشته باشد که در این میان کود شوک 10x مناسب ترین کود است.

 پتاسیم یکی از عناصر کلان است که برای رشد و تقویت گیاهان استفاده می شود. از عنصر پتاسیم برای افزایش سرعت رشد گیاه ذرت استفاده می شود. پتاسیم قادر است تا حد زیادی تحمل گیاه ذرت را در برابر بیماری ها و تنش های محیطی و همچنین آفات، آبیاری بیش از حد و خشکی افزایش دهد. پتاسیم همچنین قادر است میزان پروتئین، قند و نشاسته را در گیاه ذرت افزایش دهد.

تاثیر کود ۱۰xشوک بر ذرت

بهترین زمان برای کوددهی ذرت

به منظور استفاده از کود شوک کامل 10 برابر برای ذرت، کشاورزان باید قبل از کاشت بوته ذرت از زمین کشاورزی مورد نظر خود آزمایش خاک انجام دهند تا متوجه کمبودها و نیازهای خاک زمین کشاورزی مورد استفاده خود شوند. کشاورزان می توانند در زمان های مناسب پس از آزمایش خاک از کود شوک 10 برابر برای ذرت استفاده کنند. البته کشاورزان می توانند در هر زمان از کود شوک استفاده کنند، زیرا کود شوک این قابلیت را دارد که در هر زمان تمام مواد مغذی گیاه را تامین کند. کشاورزان باید در مراحل اولیه رشد گیاه این کود را در اختیار وی قرار دهند تا سرعت جوانه زنی گیاه افزایش یابد و محصولات کشاورزی بدون کمترین مشکل و آسیب مراحل رشد و پرورش خود را به سرعت طی کنند.

بهتر است کشاورزان حدود 2 ماه پس از کاشت این محصول به طور مرتب ذرت را کود دهند تا گیاهان به خوبی رشد کنند و کشاورزان محصولات بی کیفیتی نداشته باشند. کشاورزان باید تمام حواس خود را جمع کنند که عدم تغذیه صحیح و اصولی گیاه ذرت در این زمان باعث از بین رفتن تمامی محصولات می شود. بنابراین برای داشتن محصولات با کیفیت باید با زمان های صحیح و مناسب برای انجام فرآیند کود دهی به خوبی آشنا شده و بتوانید در این مواقع به گیاهان کوددهی کنید.

تاثیر کود ۱۰xشوک بر ذرت

نحوه استفاده از کود شوک 10x برای ذرت

از آنجایی که کود شوک 10x به صورت مایع تولید می شود، استفاده از آن بسیار آسان است و می توانید با روش های پاششی و آبیاری از این کود برای گیاهان خود استفاده کنید. معمولا کشاورزان از کود شوک 10x برای ذرت به روش محلول پاشی و آبیاری استفاده می کنند و مواد غذایی اصلی و عناصر ضروری را به راحتی در اختیار گیاه قرار می دهند. کشاورزان برای استفاده از کود کامل شوک 10 برابر به روش محلول پاشی باید قبل از استفاده از این کود آن را با مقادیر مناسب آب مخلوط کرده و سپس با استفاده از سمپاش به تمام نقاط گیاه بپاشند. اینگونه بهتر می توان تاثیر کود ۱۰xشوک بر ذرت را مشاهده نمود.

بیشتر بخوانید: کود کلات آهن و روی 

کود شوک 10x با استفاده از روش ذکر شده به سرعت جذب قسمت های مختلف گیاهان می شود و کیفیت و شادابی گیاهان را چندین برابر می کند. برای استفاده از کود شوک 10 برابر برای ذرت به روش آبیاری می توانید این کود را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس روی پاهای بوته های گیاه بپاشید تا به خوبی جذب ریشه گیاه شود و گیاه بتواند مواد معدنی و ضروری را جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *