برخی از کشاورزان و باغداران؛ برای این که سریع‌تر کیفیت محصولات‌شان را بالا ببرند، دست به اقداماتی همچون ترکیب کردن کودهای مختلف با یک‌دیگر می‌زنند. اما این افراد باید در نظر داشته باشند که هر کودی را نمی‌توان با سایر کودها؛ ترکیب کرد زیرا ممکن است اثرات شیمیایی را به جای بگذارند و دچار ضرر شوند. از جمله بهترین کودهایی که می‌توان از آن‌ها برای شادابی و بالا بردن کیفیت محصولات در باغداری و کشاورزی استفاده کرد؛ ترکیب اسید هیومیک با اوره است. این ترکیب برای انواع گل و گیاهان آپارتمانی، محصولات کشاورزی، محصولات باغداری و… مناسب است و اثرات شگفت انگیزی را به جای می‌گذارد.

دقت داشته باشید که کودهای شیمیایی با توجه به مواد سازنده؛ به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هر کدام از آن‌ها، دارای مواد و املاح مختلفی هستند. کود اوره نیز نوعی از کود شیمیایی است اما اثرات منفی ندارد و تا حدود زیادی، نیتروژن به خاک می‌دهد. این کود بیشتر برای محصولات کشاورزی مانند؛ گندم، زعفران، توت فرنگی، ذرت، زغال اخته، انواع مرکبات و درختان میوه، استفاده می‌شود و املاح لازم را به آن‌ها می‌رساند.

کود اوره دارای 46٪ نیتروژن است و مواد مفید زیادی نیز در آن وجود دارد. این کود به شکل دانه‌های بلوری سفید رنگ است که از آمونیاک و کربن دی اکسید به وجود آمده است و میزان حلالیت زیادی دارد. این کود علاوه بر ریشه و خاک؛ می‌تواند به راحتی طریق شاخه و برگ گیاه نیز جذب محصول شود و اثرات خود را نشان دهد.

هیومیک اسید نیز یک کود بسیار مغذی است که از بقایای تجزیه ‌شده برخی مواد آلی به وجود می‌آید و دارای مولکول‌هایی با زنجیره بسیار سنگین و بلند است. این کود فوق العاده مغذی؛ رنگ قهوه‌ای دارد و به طور طبیعی در رودها، چرخه حیات، اقیانوس‌ها و خاک وجود دارد. این کود طبیعی می‌تواند به راحتی با اوره ترکیب شود و ساختار کلی خاک و گیاه را افزایش دهد.

طریقه مصرف ترکیب اسید هیومیک با اوره

در روش محلول پاشی؛ ابتدا باید کود اوره و اسید هیومیک را با یک‌دیگر مخلوط نمایید و سپس مخلوط به دست آمده را در آب حل کنید. بعد از آن می‌توانید به راحتی محلول حاصل شده از این کودهای پر کاربرد را با استفاده از سم‌پاش، به شاخه و برگ گیاهان؛ اسپری نمایید. معمولا با استفاده از روش کود دهی به صورت مستقیم؛ سریع‌تر به نتیجه دلخواه‌تان دست پیدا می‌کنید زیرا گیاه راحت‌تر موادهای مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

در این روش نیز باید یک ترکیب مایع به دست آورید و مستقیما به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه گیاه شود. ترکیب اسید هیومیک با اوره باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود زیرا اگر به سرعت اوره را با خاک ترکیب نکنید؛ نیتروژن داخل آن از بین می‌رود و دیگر تأثیر خود را به خوبی بر جای نمی‌گذارد.

بیشتر بخوانید: ترکیب هیومیک اسید با فسفر

بهترین زمان مصرف ترکیب اسید هیومیک با اوره

دقت داشته باشید؛ استفاده از این کودها باید باتوجه به برخی عوامل مانند سن گیاه، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و یک‌سری عوامل دیگر صورت بگیرد. اما به طور معمول بهتر است از این ترکیب مفید؛ پیش از محصول‌دهی و یا گلدهی گیاه، استفاده کنید تا خاک و گیاه مورد نظرتان املاح و مواد ضروری خود را جذب کنند و محصولات باکیفیت‌تری به بار آورند.

ترکیب اسید هیومیک با اوره

مزایای ترکیب کود اسید هیومیک با اوره

این ترکیب به دسته آمده موجب تحریک آنزیم‌های موجود در خاک می‌شود و محصول‌دهی را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. اسید هیومیک به شکل ویژه‌ای باعث تکثیر میکروارگانیسم‌های مفید در خاک می‌شود و نیتروژن در اوره نیز به رشد گیاهان کمک می‌کند.

استفاده کردن از اسید هیومیک و اوره در کنار یک‌دیگر؛ موجب حفظ رطوبت بیشتر در خاک می‌شود. با استفاده کردن از این ترکیب بی‌نظیر می‌توانید تا حدود زیادی در میزان مصرف آب، صرفه جویی کنید. در واقع ساختار هیومیک اسید و اوره طوری است که خاک را در برابر خشکی و کم آبی، مقاوم می‌کند و باعث می‌شود رطوبت بیشتری جذب ریشه و خاک شود.

اگر خاک‌ زمین‌های کشاورزی‌تان اسیدی است؛ توصیه می‌شود حتما از این کودها استفاده نمایید و میزان PH خاک را متعادل کنید. این ترکیب آلی به خوبی ساختار خاک‌های قلیایی و آهکی را بهبود می‌بخشد و تمام املاح شیمیایی که در آن‌ها وجود داشته باشد را از بین می‌برد.

اگر از ترکیب اسید هیومیک با اوره برای محصولات‌تان استفاده کنید؛ ریشه گیاه بسیار مقوی می‌شود و به راحتی تمام املاح و مواد غذایی مورد نیازش را دریافت می‌کند. در نتیجه همین امر موجب خواهد شد؛ ریشه‌زایی در گیاه افزایش یابد و محصولات با کیفیت‌تری به بار بیاید.

با فرسوده شدن خاک گیاه؛ ضرر و زیان‌های زیادی نیز برای محصولات به وجود می‌آید. اما با استفاده از این کودهای مفید، می‌توانید به راحتی این اتفاق را حل کنید و احتمال رخ دادن آن را نیز به حداقل برسانید.

اگر مواد غذایی کافی در دسترس گیاه قرار نگیرد؛ رشد گیاه به طور معمول صورت نمی‌گیرد و حتی در برخی موارد نیز ممکن است گیاه از بین برود. با بهره گرفتن از کود اوره و اسید هیومیک؛ می‌توانید ویتامین‌های ضروری را به گیاه برسانید و جذب آهن در آن را تا میزان زیادی، افزایش دهید.

ترکیب اسید هیومیک با اوره به طور ویژه‌ای بر سلامت گیاهان تأثیر می‌گذارد و عمر محصولات کشاورزی یا باغداری را نیز افزایش می‌دهد. این ترکیب آلی؛ ضخامت دیواره‌های سلولی گیاه را زیاد می‌کند و جلوی نفوذ باکتری‌ها را هم می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد؛ نیتروژن زیادی در اوره وجود دارد و همین امر، به رشد سریع‌تر گیاه بسیار کمک می‌کند. اگر نیتروژن به میزان کافی به گیاه نرسد؛ در کم‌ترین زمان ممکن گیاه از بین می‌رود و کیفیت خود را هم از دست می‌دهد.

برای جلوگیری از وقوع انواع بیماری خاک و گیاه؛ بهتر است هر چند وقت یک‌بار، از ترکیب کود اوره و اسید هیومیک استفاده کنید. این ترکیب مفید؛ احتمال وقوع بیماری‌های گیاهان را به صفر می‌رساند و با فقر آهن مبارزه می‌کند. همچنین باعث می‌شود تمام آفات و باکتری‌های مضر، از بین بروند و تولید باکتری‌های مفید در خاک افزایش یابد.

کود اسید هیومیک و اوره غیر قابل آتش گرفتن هستند اما بهتر است به هیچ عنوان اوره را با برخی اکسیدان‌های قوی مانند؛ نیترید مخلوط نکنید زیرا ممکن است انفجار رخ دهد و ضرر زیادی را متحمل شوید.

بیشتر بخوانید: مزایای اسید هیومیک

سخن پایانی

شما می‌توانید به راحتی از ترکیب اسید هیومیک با اوره برای شادابی و رشد بهتر محصولات کشاورزی، درختان، گل و گیاهان و… استفاده نمایید و در مدت زمان کوتاهی؛ نتیجه مطلوب آن را مشاهده کنید. البته بهتر است در هنگام استفاده کردن از کود اوره؛ احتیاط‌های لازم را انجام دهید و خیلی مواظب باشید. زیرا این کود شیمیایی می‌تواند باعث به وجود آوردن عوارض تنفسی، تحریک چشم و پوست نیز بشود و مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

اگر غلظت این کود خیلی بالا باشد و آن را به طور اشتباه بخورید؛ مسموم می‌شوید و اندام‌های داخلی بدن‌تان به شدت آسیب می‌بیند. حتی در برخی مواقع نیز ممکن است موجب مرگ شود. همچنین به هیچ عنوان این کود را در فضاهای گرم قرار ندهید زیرا باعث تجزیه شدن آن می‌شود و بخارات سمی به وجود خواهد آمد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در تماس باشید.

یک پاسخ

  1. سلام خسته نباشید ما کود گاوی ومرغی وکفتررا به نسبت به صورت چالکود به درختان پسته داده ایم ایا نیازی به کود اوره وهیومکس هست یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *