امروزه خیلی از کسانی که در کار کشاورزی و یا باغداری هستند؛ برای پر بارتر شدن محصولات و بالا بردن کیفیت آن‌ها، اقدام به ترکیب کردن چندین کود مختلف با یک‌دیگر می‌کنند! در حالی که بهتر است بدانید؛ این روش اصلا مناسب نیست و در اکثر مواقع احتمال دارد عملکرد منفی بر روی گیاهان و یا خاک، به جای بگذارد. قبل از این‌که اقدام به ترکیب کردن کودهای مختلف کنید؛ بهتر است تحقیقات لازم را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید. زیرا اگر کودهایی که قابلیت مختلط شدن ندارند را با دیگر کودهای شیمیایی ترکیب کنید، ممکن است خسارت‌هایی را برای محصولات به وجود آورند. از این رو اگر می‌خواهید یک کود قوی داشته باشید؛ بهتر است سراغ ترکیب اسید هیومیک با اوره بروید.

معرفی کود اوره

اوره از جمله کودهای پرکاربرد و محبوب است که مقدار زیادی نیتروژن در آن وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید؛ به طور طبیعی در بدن حیوانات و انسان‌ها، اوره تولید می‌شود اما در برخی مواقع نیز آن را توسط آمونیوم غیر هیدرات، به صورت مصنوعی تولید می‌کنند.

هنگامی که دی اکسید کربن با آمونیاک غیر هیدرات واکنش می‌دهد، این کود مفید به وجود می‌آید. در واقع این فرایند و عمل؛ تحت فشار بسیار زیاد و در دمای 180 درجه سانتی گراد رخ می‌دهد. کودهایی که از این طریق به دست می‌آیند، کاملا فرآوری می‌شوند و به‌ شکل دانه‌های پریل در می‌آیند. زمانی که کود اوره بر روی سطح خاک قرار می‌گیرد؛ طی یک اتفاق شیمیایی بی‌کربنات موجود در آن، به آمونیوم و آمونیوم نیز به گاز تبدیل می‌شود. در این مواقع اگر از این گاز به وجود آمده محافظت نشود؛ اثرات آن به طور کامل از بین خواهد رفت.

طریقه استفاده از کود اوره

در روش محلول پاشی؛ ابتدا باید اوره را در آب حل کرد و سپس با استفاده از سم‌پاش، آن را به شاخه، برگ و یا میوه، بپاشید.

برای استفاده از کود اوره با استفاده از این روش؛ باید پس از مخلوط کردن کود با آب، به صورت مستقیم آن را به خاک اضافه کنید. البته این روش ممکن است برای نتیجه دادن؛ حدود چند هفته طول بکشد. همچنین دقت داشته باشید؛ استفاده کردن از این نوع کود در غلظت‌های بسیار بالا ممکن است باعث آسیب رساندن به گیاه و مسمومیت آن شود. به همین علت بهتر است قبل از ترکیب اسید هیومیک با اوره، آزمایش خاک شناسی را انجام دهید تا عملکرد منفی نداشته باشد و بهترین نتیجه را بگیرید.

مزایای کود اوره

نکات مهم در خصوص استفاده از کود اوره

ترکیب اسید هیومیک با اوره

معرفی کود اسید هیومیک

اسید هیومیک‌ نیز از بقایای مواد آلی در چرخه حیات رودها، خاک، اقیانوس‌ها به وجود می‌آید و یک کود طبیعی است. این کود مزایای فوق‌العاده‌ای برای گل و گیاهان مختلف دارد و به رنگ آن قهوه‌ای هستند. در حال حاضر با توجه به برخی از فعالیت‌های انسانی؛ آلودگی‌های زیادی در خاک به وجود آمده است که افراد برای بهبود کیفیت آن؛ دست به اقدامات زیادی می‌زنند اما تا کنون نتیجه مطلوبی به دست نیاورده‌اند.

از این رو اگر شما هم به دنبال راهکاری برای حل این مشکل هستید؛ بهتر است به فکر ترکیب اسید هیومیک با اوره باشید و یک کود بسیار مغذی درست کنید. این ترکیب فوق العاده؛ اثر بخشی طولانی مدتی دارد و حتی تا چندین سال بعد هم، اثرات آن در خاک باقی می‌ماند.

طریقه استفاده از کود اسید هیومیک

استفاده از کود اسید هیومیک به چند روش؛ چال کود، آبیاری و محلول پاشی انجام می‌شود و به راحتی می‌توانید از این روش‌ها بهره بگیرید. در روش چال کود باید از کود هیومیک اسید به صورت جامد استفاده کنید و آن را در پای درخت، دفن کنید و پس از چال کردن؛ مقداری آب به کود اضافه کنید تا سریع‌تر جذب شود.

در روش محلول پاشی نیز باید کود هیومیک اسید پودری را با آب مخلوط کنید و به شاخه و برگ‌های دخت یا گیاه، بی‌افزایید. آخرین روش هم روش آبیاری است که باید از اسید هیومیک مایع استفاده کنید و هنگام آبیاری، به پای درخت بریزید.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک با فسفر

مزایای کود اسید هیومیک

عملکرد اسید هیومیک و اوره بر روی گیاهان مختلف

ترکیب این 2 کود مفید با یک‌دیگر؛ اثر بسیار عالی بر روی گیاهان به جای می‌گذارد و می‌توانید به راحتی از آن‌ها برای باغداری و کشاورزی، استفاده کنید. این ترکیب کودی موجب می‌شود؛ مقاومت گیاه افزایش یابد و رشد و تکثیر گیاه سریع‌تر شود. گیاهان و درختان، به کمک ترکیب اسید هیومیک با اوره می‌توانند به طور کامل تغذیه شوند و نیازهای خود را دریافت کنند. ترکیب به وجود آمده به سرعت جذب ریشه گیاه می‌شود و با بعضی از باکتری‌های روی سطح خاک، مبارزه می‌کند. همچنین ضخامت دیواره سلولی را افزایش می‌دهند و جلوی عوامل آسیب رسان را می‌گیرند.

این کودها مقاومت محصولات را در برابر خشکی و سرمازدگی، افزایش می‌دهند و با اصلاح دانه‌بندی و بهبود عملکرد خاک، فضای بزرگ‌تری را برای نفوذ آب به ریشه ایجاد می‌کند. همچنین کمک می‌کنند آب و املاح معدنی؛ مدت بیشتری در خاک ذخیره شوند و نیازهای لازم گیاه را برآورد سازند.

سخن پایانی

ترکیب اسید هیومیک با اوره می‌تواند برای پرورش و سلامت بیشتر درختان یا گیاهان بسیار مؤثر باشد و در زمان کمتری نتیجه خود را نشان دهد. البته هر یک از این کودها می‌توانند با کودهای دیگر نیز مخلوط شوند، اما ممکن است عملکردی نامناسب از خود نشان دهند. از این رو توصیه می‌شود حتما پیش از مصرف و ترکیب؛ درباره کارایی آن‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید و سپس اقدام به عمل کود دهی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *