تکثیر پتوس با برگ

تکثیر پتوس با برگ

آخرین مقالات

گیاه پتوس یکی از گیاهانی است که نگهداری آن بسیار راحت است و مقاومت بسیار بالایی دارد. تکثیر این نوع گیاه بسیار آسان‌ است و می‌توانید هر زمانی‌ که خواستید، این کار را انجام دهید. برای تکثیر پتوس با برگ ، ابتدا باید گیاه‌تان را آماده کنید و مطمئن شوید که کاملاً سالم است و دچار پوسیدگی یا بیماری نشده‌ باشد. در غیر این صورت درصد موفقیت کارتان بسیار پایین‌تر خواهد بود و ممکن است گیاه‌تان از بین برود.

تکثیر پتوس با برگ چگونه‌ است؟

برای جدا کردن قلمه‌های برگ باید حتما از یک ابزار تیز مانند قیچی یا تیغ بهره بگیرید. بعد از جدا کردن قلمه‌های برگ، باید چند ظرف پر از آب را آماده کنید و سپس برگ‌ها در آن‌ها قرار دهید. دقت داشته باشید برگ‌ها را به گونه‌ای از ساقه جدا کنید که مقداری از ساقه بر روی گره برگ باقی‌ مانده باشد زیرا به طور معمول ریشه‌زایی از طریق گره برگ صورت می‌گیرد.

هنگامی‌ که برگ‌ها را داخل ظرف آب قرار می‌دهید، باید انتهای آن‌ها به‌ طور کامل داخل آب باشد. سپس ظرف را در مکانی قرار دهید که نور خورشید به‌ صورت غیرمستقیم به آن‌ جا بتابد و دمای محیط نیز بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد باشد. بعد از انجام دادن این کار باید هر چند روز یک‌بار آب داخل ظرف را تعویض کنید.

دقت داشته باشید قلمه‌های مورد نظرتان را نباید در محیط‌های بسته و بدون نور قرار دهید زیرا در چنین شرایطی ممکن است قلمه‌ها ریشه‌زنی عالی و مطلوبی نداشته باشند. به‌ طور معمول اگر شرایط لازم برای گیاه فراهم باشد، ریشه‌ها سریعاً رشد خواهند کرد. بعد از رشد ریشه‌ها می‌توانید برگ‌ها را به خاک منتقل کنید.

برای کاشتن برگ‌هایی که دارای ریشه هستند باید از خاک‌های غنی و حاصلخیز بهره بگیرید تا گیاه بتواند رشد مطلوبی داشته باشد. به‌ طور معمول بهترین خاک برای کاشت  برگ ریشه‌دار پتوس، خاکی است که در آن‌ مقداری پرلیت، پیت ماس و کوکوپیت وجود داشته باشد.

بعد از تهیه کردن خاک غنی، باید سراغ یک گلدان مناسب بروید و خاک را داخل آن بریزید. سپس به آرامی برگ‌های ریشه دار شده را در آن قرار دهید. دقت داشته باشید که تکثیر پتوس با برگ بسیار حساس است زیرا ریشه‌ها در این روش بسیار ضعیف هستند و ممکن است آسیب ببینند. بعد از کاشتن قلمه‌های برگ در گلدان، بهتر است با کمک آب حتماً خاک را مرطوب کنید.

به طور معمول تکثیر پتوس را می‌توانید از روش‌های دیگری نیز انجام دهید. بنابر این اگر می‌خواهید با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده در مقاله نیز توجه کنید.

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ سانسوریا

تکثیر پتوس در آب

یکی دیگر از روش‌های ساده‌ای که می‌توانید با استفاده از آن پتوس را تکثیر کنید؛ روش قلمه زدن در آب است. این گیاه جزء گیاهانی است که می‌تواند در آب به رشد خود ادامه دهد و ریشه‌زایی کند. در واقع با استفاده از این روش گیاه کمتر دچار آلودگی و بیماری خواهد شد. برای انجام دادن این روش باید ابتدا قلمه‌ها را آماده کنید و آن‌ها را در آب بدون املاح و تمیز قرار دهید. سپس ظرف مورد نظرتان را به مکانی خنک و پرنور انتقال دهید.

آب ظرف را باید یک روز در میان تعویض کنید و تا یک هفته همین کار را ادامه دهید تا قلمه‌ها ریشه‌دار شوند. بعد از این‌که ریشه قلمه‌ها به رشد مطلوبی رسید، بهتر است آن‌ها را در گلدان بکارید و یا این‌ که به همان گونه در آب نگهداری کنید.

تکثیر پتوس با برگ

تکثیر پتوس از طریق تقسیم بوته

برای تکثیر پتوس از طریق تقسیم بوته، باید ابتدا گیاه‌تان را از گلدان خارج کنید و سپس خاک‌های اطراف ریشه آن را به‌ خوبی تمیز کنید. بعد از آن گیاه مورد نظر باید با دقت تقسیم بندی شود. هنگامی که بوته را تقسیم کردید؛ ریشه‌های آن را به‌ طور کامل ضد عفونی کنید.

بعد از ضد عفونی کردن قسمت‌های مختلف گیاه پتوس باید بوته‌ها را در چند گلدان که حاوی خاک غنی و حاصلخیزی هستند، به‌ طور جداگانه بکارید و آبیاری را به‌ صورت مرتب انجام دهید. دقت داشته باشید با این کار دیگر نیازی به صبر کردن برای ریشه‌زایی گیاه نیست و بوته‌های شما دارای ریشه هستند و می‌توانند خیلی سریع رشد خود را ادامه دهند.

 تکثیر پتوس در خاک

این روش نیز مانند تکثیر پتوس با برگ بسیار راحت است و می‌توانید هر زمانی که خواستید، آن را انجام دهید. اما به‌ طور معمول بهتر است در اواخر بهار تا اواسط تابستان اقدام به قلمه زدن پتوس در خاک کنید. برای بهره گرفتن از این روش باید از قسمت انتهایی ساقه پتوس قلمه‌های مناسب را با استفاده از قیچی یا چاقوی تیز و تمیز برش دهید و برگ‌های پایین آن را حذف کنید.

سپس قلمه‌ها را در یک گلدان با سایز مناسب قرار دهید. داخل گلدان نیز باید ترکیبی از ماسه، کمپوست، پرلیت و کوکوپیت وجود داشته باشد. دقت داشته باشید برای کاشت قلمه‌ها باید حداقل یک‌ سوم طول آن‌ها در خاک قرار بگیرد. بعد از انجام این مراحل باید خاک را به‌ خوبی آبیاری کنید اما باید مواظب باشید که آب بر روی برگ‌ها ریخته نشود. آبیاری را باید به‌ صورت استاندارد انجام دهید و این کار را خیلی کم و یا خیلی زیاد انجام ندهید. برای حفظ رطوبت قلمه‌ها نیز می‌توانید روی آن‌ها را با استفاده از یک پلاستیک شفاف بپوشانید و چند سوراخ را بر روی آن ایجاد کنید تا تهویه بهتر انجام شود و ریشه زایی نیز کامل شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای شادابی و نشاط پتوس

سخن پایانی

همان‌ طور که گفته شد، تکثیر پتوس با برگ و نگهداری از آن بسیار آسان است و می‌توانید با در نظر گرفتن یک‌سری نکات مهم، به ‌سادگی تا سال‌های زیادی آن را داشته باشید. آبیاری به این گیاه باید به‌ صورت متوسط انجام شود و بعد از خشک شدن رویه خاک، آبیاری بعدی را انجام دهید. نور مطلوب برای پتوس نیز نوری است که به‌ صورت غیر مستقیم به آن بتابد زیرا نور شدید موجب سوختگی برگ‌ها خواهد شد. گیاه پتوس می‌تواند در دماهای متوسط رشد مطلوبی داشته باشد، بنابر این سعی کنید آن را در مکان‌های خیلی سرد و یا خیلی گرم قرار ندهید. برای کوددهی نیز می‌توانید در فصل‌های بهار و تابستان اقدامات لازم را انجام دهید و از کودهای مفیدی بهره بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن