جلبک دریایی برای درخت شلیل

جلبک دریایی برای درخت شلیل

آخرین مقالات

درخت شلیل یکی از پرطرفدارترین درختانی است که شرایط نگهداری و پرورش بسیار راحتی دارد. این درخت نیز مانند سایر درختان برای رشد مطلوب و تولید محصولات باکیفیت به تغذیه مناسب احتیاج دارد و باغداران باید از طریق انجام دادن کار کوددهی، املاح ضروری را به آن‌ها برسانند. بنابر این اگر شما هم قصد کاشت و پرورش این درخت را دارید؛ بهتر است از کود جلبک دریایی برای درخت شلیل بهره بگیرید و با کمک آن درخت خود را تقویت کنید.

‌در واقع با مصرف این کود مغذی می‌توانید خیلی سریع نتایج مثبت زیادی را مشاهده کنید و دیگر با کاهش کیفیت محصولات نیز مواجه نشوید. کوددهی درخت شلیل با استفاده از این کود طبیعی بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند با در نظر گرفتن یک‌سری نکات ساده، خیلی سریع این کار را انجام دهد.

البته باید هنگام کوددهی درختان شلیل، دقت خود را بالا ببرید و بدون آگاهی کاری انجام ندهید زیرا در چنین شرایطی ممکن است رشد درخت متوقف شود و نتیجه عالی نیز حاصل نشود. کود جلبک دریایی علاوه‌بر محصولات و درخت، بر روی خاک نیز تأثیرات مطلوبی به جای می‌گذارد و ساختار خاک را به‌ خوبی اصلاح می‌کند.

به‌ طور معمول کود جلبک دریایی زمانی نتیجه خیلی مطلوبی دارد که به‌ صورت صحیح، در زمان‌های مناسب و به میزان کافی مورد استفاده قرار بگیرد. بنابر این پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید و اطلاعات بیشتری درباره کوددهی درختان شلیل با استفاده از کود جلبک دریایی به دست آورید.

طریقه کوددهی درختان شلیل با استفاده از جلبک دریایی

کود مغذی جلبک دریایی را می‌توانید به روش‌های مختلفی مانند؛ روش محلول پاشی، روش چال کود، روش آبیاری و این روش پخش سطحی برای درختان شلیل استفاده کنید. در روش محلول پاشی باید کودتان را ابتدا با آب رقیق کنید و سپس با استفاده از سم‌پاش آن را به شاخه و برگ‌های درخت اسپری کنید تا از این طریق جذب شود و اثرات عالی خود را به‌ جای بگذارد.

برای بهره گرفتن از روش چال کود باید سراغ کود جلبک دریایی آسیاب شده بروید و آن را در قسمت سایه‌ انداز درخت دفن کنید. پس‌ از دفن کردن کود ارگانیک جلبک دریایی، بهتر است کار آبیاری را نیز انجام دهید تا کود سریع‌تر تجزیه شود و نتیجه بهتری نیز به دست بی‌آید.

برای تغذیه کردن درخت شلیل با استفاده از روش آبیاری نیز باید کود موردنظر را به‌ همراه مقداری آب، پای درخت بریزید تا جذب ریشه شود. دقت داشته باشید؛ اگر غلظت کود جلبک دریایی بسیار بالا باشد و آن را با آب بدون کلر مخلوط نکنید، ریشه‌ درخت شلیل می‌سوزد و رشد محصولات نیز به‌ طور کامل متوقف می‌شود. بنابر این پیش‌ از انجام کوددهی درختان شلیل، حتما از کافی بودن غلظت کود اطمینان حاصل نمایید تا دچار ضرر نشوید و درختان‌تان نیز از بین نرود.

کود جلبک دریایی برای درخت شلیل را می‌توانید به روش پخش سطحی نیز استفاده کنید. در این روش باید کود آسیاب شده را پای درختان شلیل بریزید و آن‌ را به‌ طور کامل بر روی خاک پخش کنید تا با گذشت زمان با خاک ترکیب شود و املاح مغذی به ریشه درخت برسند.

در حین انجام دادن کوددهی به صورت پخش سطحی؛ به‌ هیچ‌ عنوان زمین باغ را شخم نزنید زیرا در چنین شرایطی ممکن است به ریشه درختان صدمه وارد شود و رشد آن‌ها متوقف شود.

بیشتر بخوانید: مزایای کود جلبک دریایی برای زعفران

نکات مهم برای کوددهی درختان شلیل با استفاده از کود جلبک دریایی

 • برای به دست آمدن نتیجه‌ای مناسب‌تر‌ حتما پیش‌ از انجام کوددهی، آزمون خاک را انجام دهید و با توجه به آن در زمان‌های مناسب اقدام به تغذیه‌دهی درختان شلیل کنید.
 • دقت داشته باشید؛ مصرف زیاد کود جلبک دریایی اصلا مناسب نیست و با انجام دادن این کار، به سلامت درختان و محصولات صدمه جدی وارد می‌شود.
 • اگر زمانی متوجه شدید که درختان شلیل دچار بیماری شده‌اند و یا این‌ که مورد حمله آفات و حشرات مضر قرار گرفته‌اند، سریعاً کار کوددهی را آغاز کنید تا تمام مشکلات موجود برطرف شوند و سلامت درخت نیز به خطر نیفتد.
 • تا حد امکان سعی کنید کود جلبک دریایی را به‌ تنهایی مصرف کنید و آن را با کودهای شیمیایی مخلوط نکنید زیرا در برخی مواقع ممکن است کود خواص و عملکرد مطلوب خود را از دست بدهد و دیگر نتیجه مناسبی حاصل نشود.
 • کود جلبک دریایی برای درخت شلیل را بهتر است در روزهای بارانی به روش پخش سطحی و محلول پاشی استفاده نکنید زیرا در چنین شرایطی کود شسته می‌شود و خواص آن از بین می‌رود.
 • اگر در زمینه کوددهی درختان شلیل تجربه کافی ندارید، بهتر است از انجام دادن کارهای بدون آگاهی بپرهیزید و حتما از افراد ماهر راهنمایی یا کمک بگیرید.
 • درختان شلیل بیشتر در فصل بهار به مواد غذایی احتیاج دارند و باید حتما در این زمان آن‌ها تغذیه کنید تا محصولات رشد بهتری داشته باشند و دچار ریزش گل نشوند‌.
 • برای جلوگیری از یخ‌زدگی ریشه و سرمازدگی درخت، بهتر است کار کوددهی را در فصل پاییز نیز انجام دهید.

اثرات مطلوب کود جلبک دریایی بر روی درختان شلیل‌

 • کود جلبک دریایی می‌تواند کمک کند میزان تولید محصولات افزایش یابد و ماندگاری میوه‌ها حتی بعد از برداشت نیز بالا برود.
 • این کود مغذی طعم میوه‌ها را بسیار بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند میوه‌هایی خوشمزه‌تر برداشت نمایید.
 • کود جلبک دریایی اجازه نمی‌دهد علف‌های هرز از تغذیه و انرژی درختان استفاده کنند و جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد.
 • کود غنی و طبیعی جلبک دریایی، تمام باکتری‌ها، حشرات، آفات و بیماری‌های رایج درختان شلیل را از بین می‌برد و مقاومت درخت در برابر کم‌آبی و خشکی را نیز چندین برابر می‌کند.
 • کود جلبک دریایی تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی ریشه درخت دارد و کمک می‌کند حجم آن چندین برابر شود.
 • کود جلبک دریایی وزن محصولات را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد آسیبی به آن‌ها وارد شود.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد؛ کود جلبک دریایی برای درخت شلیل مزایا و خواص فوق العاده‌ای دارد و در هر کودی نمی‌توان این مزایا را مشاهده کرد. بنابر این اگر می‌خواهید به سلامت محصولات‌تان آسیبی وارد نشود و همچنین در هزینه‌های‌تان نیز تا حدود زیادی صرفه‌جویی کنید، بهتر است از کود جلبک دریایی به‌ صورت مرتب و برنامه‌ریزی‌ شده استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود جلبک دریایی بمب

کود جلبک دریایی بمب کود جلبک دریایی بمب با رفع کمبود مواد مغذی نقش مهمی در افزایش عملکرد گیاهان و محصولات دارند. چه به صورت

مطالب مهم

کود آمینو اسید بمب

کود آمینو اسید بمب آمینو اسید اجزای  ساختمانی پپتیدها و پروتئین ها هستند و همچنین در عملکردهای متابولیک گیاهان و سیستم دفاعی گیاهان نقش دارند.

مطالب مهم

مزایای کود آهن بمب

مزایای کود آهن بمب آهن  ریز مغذی حیاتی است که برای تشکیل کلروفیل مورد نیاز گیاهان است، همچنین این عنصر مغذی برای رشد و عملکرد

مطالب مهم

کود سه بیست(20-20-20) بمب

کود سه بیست(20-20-20) بمب کود سه بیست بمب  دارای نسبت متعادلی از سه عنصر مغذی  نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که برای کود دهی گیاهان