امروزه باغداران زیادی اقدام به کاشت درخت کیوی می‌کنند زیرا این درخت برای رشد و نمو به شرایط ویژه‌ای احتیاج ندارد و می‌تواند بدون مشکل در اغلب مناطق رشد کند. البته برای داشتن محصولاتی سالم و مرغوب‌، باید هر چند وقت یک‌بار با استفاده از کودهای مغذی درختان خود را کوددهی کنید. درخت کیوی به‌ طور معمول نسبت‌ به اکثر کودها حساس است و نباید سراغ هر نوع کودی بروید.‌ از این رو بهتر است از کود جلبک دریایی برای درخت کیوی استفاده کنید و با کمک آن تمام نیازهای گیاه را تأمین نمایید.

کود جلبک دریایی کمک می‌کند رشد درختان کیوی دچار مشکل نشود و حجم ریشه نیز به‌ مرور زمان چندین برابر شود. این کود به‌ صورت کاملاً طبیعی تولید می‌شود و برای ساختن آن از مواد شیمیایی بهره نمی‌گیرند. استفاده کردن از کود جلبک دریایی در مقایسه با کودهای دیگر بسیار راحت‌تر است و تمام باغداران می‌توانند به‌ سادگی با کمک آن محصولات خود را تغذیه کنند.

با مصرف کود طبیعی جلبک دریایی، تمام کمبودهای تغذیه‌ای درختان کیوی را برطرف می‌کنید و مقاومت درختان در برابر شرایط محیطی سخت را نیز افزایش خواهید داد. کود جلبک دریایی به طور معمول هیچ گونه ضرری برای درخت کیوی ندارد اما و اگر از آن به صورت نامناسب و غیر اصولی استفاده کنید، ممکن است اثرات نامطلوبی حاصل شود و محصولات‌تان از بین برود.

نحوه تغذیه کردن درختان کیوی با استفاده از کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای درخت کیوی را می‌توانید به روش‌های مختلفی استفاده کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن نتایج مناسبی به دست آورید. روش آبیاری یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که تمام باغداران می‌توانند از آن بهره بگیرند. در این روش کافی است کود جلبک دریایی پودری و مایع را با مقدار مناسبی آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید و سپس آن را به قسمت سایه انداز درخت اضافه کنید.

کوددهی از این طریق کمک می‌کند تمام بیماری‌های ریشه از بین برود و سلامت درخت نیز به‌ خوبی تضمین شود. در روش کوددهی به‌ صورت آبیاری، علاوه‌بر تغذیه کردن درخت و محصولات می‌توانید خاک را هم حاصلخیزتر کنید و تمام باکتری‌های مضر را نیز از بین ببرید. هنگام انجام کوددهی به روش آبیاری باید از کافی بودن غلظت کود اطمینان حاصل کنید زیرا بی‌توجهی به این‌ موضوع موجب می‌شود ریشه درخت بسوزد و از بین برود.

روش محلول پاشی نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید با کمک آن درختان کیوی خود را شاداب‌تر کنید. در روش محلول پاشی بهتر است از کود مایع جلبک دریایی بهره بگیرید زیرا این کود مزایای بیشتری دارد. دقت داشته باشید؛ کود مایع جلبک دریایی به‌ طور معمول غلظت بسیار زیادی دارد و اگر آن را با آب مخلوط نکنید و کار کوددهی را انجام دهید، برگ درختان صدمه می‌بینند.

بنابر این بهتر است پیش‌ از انجام دادن کار کوددهی، حتما کود جلبک دریایی را با استفاده از آب بدون کلر رقیق کنید و سپس با کمک سم‌پاش آن را به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید تا جذب شاخه و برگ‌ها شوند و اثرات مثبت خود را به‌ جای بگذارند.

کوددهی درختان کیوی را می‌توانید با استفاده از روش چال کود نیز انجام دهید. در این روش کود جلبک دریایی برای درخت کیوی را باید به صورت پودری تهیه کنید. بعد از تهیه کردن کود آسیاب شده‌ جلبک دریایی، باید پای درختان کیوی گودال‌هایی به عمق 15 الی 25 سانتی‌متر ایجاد کنید و داخل آن‌ها را با استفاده از کود پر کنید. بعد از پر کردن گودال‌ها لازم است روی آن‌ها را با کمک خاک بپوشانید و سپس کار آبیاری را انجام دهید تا کود سریع‌تر تجزیه شود و اثر خود را به‌ جای بگذارد.

بیشتر بخوانید: مزایای کود جلبک دریایی برای زعفران

بهترین زمان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان کیوی

از آن جایی که کود جلبک دریایی ساختاری کاملا طبیعی دارد، می‌توانید با کمک آن کار کوددهی را هر زمانی که خواستید انجام دهید اما برای به دست آمدن نتیجه‌ای بهتر، لازم یک برنامه منظم داشته باشید و با توجه به آن درختان کیوی را تغذیه کنید. برای برداشت محصولات بیشتر و سالم‌تر، بهتر است درختان کیوی را در دوره رشد با استفاده از کود جلبک دریایی تقویت نمایید.

کوددهی در دوره رشد درختان می‌تواند کمک بسیار زیادی به افزایش تولید محصولات کند و جلوی ریزش گل را نیز بگیرد. به همین علت بهتر است حتما در این زمان اقدام به کوددهی درختان کنید. همچنین بهتر است جلبک دریایی برای درخت کیوی را از دی ماه تا اسفند ماه مصرف کنید و مقاومت محصولات و ریشه درخت را هم در برابر سرما چندین برابر کنید.

 

جلبک دریایی برای درخت کیوی

میزان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان کیوی

به طور معمول اندازه مشخص شده و ثابتی برای مصرف این کود طبیعی وجود ندارد و شما باید با توجه به نیاز درختان و خاک، سن درخت، میزان تولید محصولات، جنس خاک و شرایط آب و هوایی از مقدار مناسبی کود جلبک دریایی بهره بگیرید. بنابر این بهتر است به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی‌ جلد کود توجه کنید و سپس کار کوددهی را انجام دهید.

البته با توجه به پژوهش‌ها و آزمایش‌های انجام شده می‌توان گفت؛ به طور معمول هر درخت کیوی به 300 الی 500 گرم کود جلبک دریایی احتیاج دارد و نباید بیشتر یا کمتر از این مقدار کود را مصرف کنید زیرا ممکن است کود اثر مطلوب خود را از دست بدهد.

مزایای کود جلبک دریایی برای درختان کیوی

بیشتر بخوانید: کود درخت کیوی

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای درخت کیوی بسیار مفید است و با کمک آن می‌توان سلامت محصولات و درختان را به بهترین شکل ممکن حفظ کرد. بنابر این بهتر است به جای استفاده کردن از کودهای شیمیایی مضر، سراغ این کود ارگانیک بروید و با در نظر گرفتن موارد ذکر شده در این مقاله، کار کوددهی را انجام دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *