خاکستر برای درخت گردو

خاکستر برای درخت گردو

آخرین مقالات

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایای خاکستر برای درخت گردو بپردازیم. برای پرورش درخت گردو لازم است تا این درخت از کود و مواد مغذی خوب استفاده کند. اما یکی از راه‌‌های غذا داده به درختان گردو، سوزاندن چوب گردو و تبدیل کردن به خاکستر است. اما خاکستر چه استفاده ای برای درختان گردو دارد؟

مواد مغذی در خاکستر

خاکستر حاصل از سوزاندن چوب یا گیاهان علفی خشک دارای مواد مفید معدنی زیادی است. بهره گیری از خاکستر در قدیم برای تقویت درختان گردو انجام می گرفت. همین امر موجب می شد تا رشد درختان گردو بهتر صورت پذیرد. روش مهم برای فراهم کردن عنصرهای مفید برای درخت گردو سامل کلسیم، منیزیم، پتاسیم است. این مواد سبب می شوند تا محصولات درشت شوند  و از ترک خوردگی در آن‌‌ها جلوگیری می شود.

خاکستر برای درخت گردو

خاکستر میزان زیادی از کلسیم و پتاسیم برای باروری و تولید محصولات اصل و ارگانیک را در خود دارد. وجود این مواد مغذی سبب می شود تا پی اچ خاک به خوبی کنترل شود. همچنین این توانایی را دارد که فورا و با قدرت بالایی به درخت جذب شود. تاثیرات این ماده در زمانی کوتاه قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: زمان کاشت گل همیشه بهار در باغچه

 فواید خاکستر برای درختان گردو

اگر به خاک خاکستر اضافه کنید سبب می شوید تا از هدر رفتن چوب‌‌های خشک جلوگیری کنید. همچنین منابع غذایی لازم را در اختیار درختان گردو قرار می دهید. در این صورت این درختان می توانند میوه تولید کنند.

به علت بالا بودن خاصیت اسیدی در خاک و پایین بودن آن درخت گردو نمی تواند به خوبی رشد کند. حتی در این موارد نمی تواند برخی از کودها را به خود جذب نماید. با استفاده از بقایای سوزاندن چوب مقداری اسیدیته خاک به علت وجود عنصر کلسیم به تعادل می رسد.

لازم است تا خاکستر را در پای ریشه درخت گردو بریزید تا بتوانید آفاتو حشرات را از بین ببرید. خاکستر یک ماده آفت کش طبیعی به شمار می رود. بنابراین باغداران می توانند این ماده را برای از بین بردن شته‌‌ها و شپش‌‌ها استفاده کنند. لازم است بدانید این خاکستر از سوزاندن زغال سنگ یا چوب به دست می آید.

 بهره گیری از این ماده بسیار مفید می تواند سبب شود تا اکسیژن به مقدار بیشتری در لایه‌‌های خاک به گردش خود ادامه دهد. در نتیجه میکروارگانیسم‌‌های مفیدخاک بهتر می توانند به تنفس خود ادامه بدهند.

 بهره گیری از خاکستر یک راه درست و هئشمندانه ای است که هر باغدار می تواند بدون هیچ گونه خرج اضافی برای خاک بپردازد.

خاکستر برای درخت گردو

روش تهیه کود از چوب

 جهت درست کردن خاکستر نیازاست تا از راش یا بلوط استفاده نمایید. چون این درختان دارای چوب-های سخت هستند و مواد مغذی فراوانی در دل خود دارند. لذا لازم است تا برای آماده کردن خاکستر از برگ‌‌های خشک، گیاهان علفی خشک و پوست تنه درختان بهره بگیرید. چون پوست عنصرهای غذایی زیاد را در خود جای داده است. بعد از سوزاندن موارد بالا لازم است تا صبور باشید تا مواد سوزانده شده به اندازه کافی سرد شود. سپس این مواد را در ظرف‌‌های سرد جمع آورید و از آن‌‌ها به خوبی نگه داری کنید. در هنگام جمع آوری لازم است تا از چشمان و دستان خود به خوبی مراقبت نمایید. در این امر لازم است تا از دستکش و کاسک بهره ببرید. اگر هنگام وزش باد است لازم است تا از عینکی بر روی چشمان خود استفاده نمایید. چون این مواد دارای خواص بازی هستند و در صورت وارد شدن به چشم یا پوست می توانند سبب تحریک و اذیت آن شوند.

نکته‌‌های مهم کوددهی درخت گردو

 چنانچه می خواهید درختان گردو را تنومند سازید نباید فقط به خاکستر اکتفا کنید. چون ممکن است خاکستر تولید شده از چنان خواص بالایی برای تغذیه کامل درخت گردو برخوردار نباشد. بنابراین نمی توان هر مبع تغذیه ای را مفید دانست.

 همچنین در نظر داشته باشید که باغ‌‌های گردو نیازمند توجه و رسیدگی و کوددادن زید و منظم در فواصل معینی هستند. چون اگر این موارد رعایت نشود امکان دارد تا درختان گردو به سال آوری دچار شوند. بنابرای برای مراقبت حداکثری از درختان گردو لازم است تا افراد کارشناس خبره در این امر یاری بگیرید.

خاکستر برای درخت گردو

موقع بهره گیری از ماده تقویتی حاصل از چوب

 درختان گردو به نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. لازم است تاکلسیم را برای پر کردن بهتر مغزهای گردو در نظر بگیرید. خاکستر چوب دارای مقادیر بسیار بالایی پتاسیم است. بنابراین می تواند سبب بزرگ شدن محصول و بهبود کیفیت آن شود. همچنین سیستم ایمنی درخت را در مقابل استرس‌‌ها و آفت های بیرونی حفظ کند.

 بهترین موقع برای استفاده از خاکستر در فصل بهار و ثبل از رشد یافتن گردو‌‌ها است تا مواد تغذیه ای مفید برای شکل گیری میوه برای ان تامین شود. چون تولید میوه‌‌ها ی قوی و پر از خاصیت که بازار پسند هم باشند در گروی تغذیه درست و اصولی و سر موقع برای درختان گردو است.

بیشتر بخوانید: فواید اسید هیومیک برای گردو

 لازم است تا این ماده را موقعی به خاک اضافه کنید تا زمین خشک باشد. نباید خاکستر را در روزهایی که هوا بارانی است استفاده نمایید. در هنگام وزش باد و یا رطوبت در هوا اضافه کردن خاکستر مناسب نیست.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن