کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم موضوع مقاله ای است که می‌خواهیم در این پست به آن بپردازیم؛ این که نیترات پتاسیم چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و چگونه می‌توان خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم را انجام داد؟ از این رو از شما دوستان گرامی می‌خواهیم تا پایان پست ما را همراهی بفرمایید.

خرید

انواع کود مورد استفاده برای مصارف کشاورزی

همان طور که می‌دانید کوددهی یکی از آیتم‌های مهم برای رشد و نمو انواع گیاه و درخت به حساب می­آید. بدون این فاکتور نمی‌توان آن طور که شایسته است انتظار رشد در گیاه و یا ثمر دادن درختان را داشت. از این رو بسیاری از باغداران و کشاورزان سعی می‌کنند در زمان مناسب از کود استفاده نمایند تا به نوعی بتوانند نیاز محصولات باغ و یا مزرعه شان را برطرف سازند.

کود انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به سه زیر تقسیم می‌شوند:

که هر کدام از این موارد کارایی خاص خود را دارند.

کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی در واقع رایج‌­ترین انواع کودهای مورد استفاده برای مصارف کشاورزی و باغداری است. این نوع از کودها از مواد معدنی ساخته شده‌اند و از ویژگی بارز آن­ها تجزیه و جذب ساده است. کودهای شیمیایی به اشکالی همچون پودری، محلول، گازی و یا گرانول به بازار عرضه می‌شوند.

بیشتر بخوانید : مضرات کود شیمیایی چیست؟

کودهای آلی

به این نوع از کودها، کودهای ارگانیک نیز گفته می‌شود و از آنجایی که کیفیت متفاوتی دارند اثر بخشی آن‌ها نیز متفاوت است. کودهای آلی به طور کلی به سه دسته کود حیوانی، کود سبز و کمپوست تقسیم می­گردد.

کودهای زیستی

این کودها به صورت بیولوژیک هستند یعنی از میکروارگانیزم‌های مفید، برای رشد گیاه و حاصلخیزی خاک استفاده می‌گردد. از ویژگی این نوع از کودها بی ضرر بودن برای اکوسیستم مزرعه و یا محیط زیست است. از نمونه کودهای زیستی می‌توان به اسید هیومیک اشاره کرد. برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید : مزایای اسید هیومیک

آشنایی با کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم (Potassium nitrate) جزو کودهای شیمیایی به حساب می‌آید. این کود که آن را  با نام علمی KNO₃ نیز می‌شناسند از حدود 13.7 درصد نیترات و 46 درصد پتاسیم تشکیل شده است. نیترات ماده­ای مفید با اثراتی کاربردی برای محصولات باغی و زراعی است.

ازتی که در این کود وجود دارد سبب رشد در گیاه می‌گردد چرا که میزان جذب عناصر مهمی همچون فسفات، کلسیم، منیزیوم و پتاسیم را افزایش می‌دهد. همچنین پتاسیم موجود در کود سبب کیفیت محصول و افزایش مقاومت گیاه در برابر آفت، شوری و یا خشکی می‌گردد. از ویژگی این کود حلالیت بالای آن در آب است.

اثرات کود نیترات پتاسیم بر روی گیاه

قبل از خرید اینترنتی نیترات پتاسیم، بهتر است که قدری با ویژگی و کاربردهای این کود آشنا شوید تا به آگاهی کامل و جامعی در این زمینه دست پیدا کنید. همان طور که از نام این کود بر می‌آید از دو عنصر نیترات و پتاسیم تشکیل شده است. که در ادامه به شرح هر کدام از این عناصر می‌پردازیم:

نیترات

نیتروژن یکی از عناصر غذایی مهم و ضروری برای گیاه به حساب می­آید. با وجود این که نیتروژن فراون­ترین عنصر بر روی زمین است اما با این حال کمبود نیتروژن در گیاه از عمده دلایل تاخیر در رشد است.

نیتروژن در واقع یک ماده مغذی حیاتی برای گیاه است و نقش این عنصر بیشتر در سنتز اسیدآمینه و پروتئین گیاه می‌باشد و در ساختار کلروفیل برگ دخالت دارد. گیاه بدون پروتئین حالتی پژمرده به خود می­گیرد و آرام آرام از بین می­رود. اشاره کردیم که نیتروژن عنصری فراوان است اما این میزان برای هوا می­باشد و گیاه نمی تواند از آن استفاده کند. از این رو نیتروژن برای این که به شکل قابل استفاده درآید توسط باکتری خاک به شکل قابل جذب یعنی نیترات و آمونیوم در می‌آید.

پتاسیم

دیگر عنصر مهم و ضروری برای گیاه پتاسیم است. این عنصر از آن جهت مهم است که در تمام فرایندهای مربوط به تولید مثل گیاه نقش مستقیم دارد. اگر گیاه به اندازه کافی پتاسیم دریافت نکند به خوبی نمی‌تواند در برابر آفت‌ها، نماتدها و سایر عوامل بیماری‌زا از خود مقاومت نشان دهد. این عنصر سلامتی گیاهی که در حال رشد است را ارتقاء می‌بخشد و از این طریق موجب مقاومت می‌گردد. از سایر کاربردهای پتاسیم می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

کمبود این عنصر ابتدا در برگ‌های قسمت پایین دیده می‌شود و اگر این میزان زیاد باشد برگ‌های قسمت بالایی نیز علائم را بروز می‌دهند. از طریق علائم زیر می‌توان متوجه شد که گیاه با کمبود پتاسیم مواجه شده است:

اگر چنین علائمی را مشاهده نمودید حال نوبت این است که با خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم گیاه را تقویت کنید.

موارد استفاده از کود نیترات پتاسیم

تا این جای مقاله ما با دو عنصر اساسی و ضروری برای انواع گیاه و درخت آشنا شدیم حال سوال این است که آیا از کود نیترات پتاسیم می‌توان برای همه نوع گیاه استفاده نمود؟ چه گیاه و یا درختانی به این کود بیشتر پاسخ می‌دهند؟

این کود برای هر نوع گیاهی در هر مرحله‌ای از رشد قابیلت استفاده دارد؛ اما برای باغات پسته، انواع صیفی و سبزیجات، انواع کشت‌‌های گلخانه‌‌ای و نیشکر بسیار مفیدتر است.

مزایای خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم

با خرید اینترنتی این کود و استفاده نمودن از آن شاهد افزایش میزان تولید، بهبود کیفیت و مقاومت در برابر خشکی و افت­ها در گیاهان و درختان خواهید بود.

نحوه مصرف کود نیترات پتاسیم

نیترات پتاسیم کودی محلول در آب است و به طرق زیر می‌توان آن را برای گیاه مصرف نمود:

مصرف به صورت محلول پاشی: 5 تا 8 در هزار

مصرف به صورت آبیاری و سرک: 100 تا 200 کیلوگرم در هکتار

مصرف به صورت خاکی: 200 تا 300 کیلوگرم در هکتار

کود نیترات را بایستی به گونه‌ای مصرف کرد که از اطراف و زیر بذر به ترتیب به میزان 7.5 و 5 سانتی متر فاصله داشته باشد. چرا که نزدیک بودن کوددهی می‌تواند موجب مرگ بذر گردد.

خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم معمولا در بسته بندی­های متفاوتی از نظر وزن و مقدار به بازار عرضه می‌شوند؛ حال اگر تصمیم گرفته‌اید که برای باغ و یا زمین زراعی خود از این کود استفاده نمایید می‌توانید به صورت آنلاین از طریق فروشگاه‌هایی که در بستر اینترنت فعالیت می‌کنند در هر اندازه و مقداری که موردنیازتان هست سفارش خرید دهید تا در کمترین زمان به دستتان برسد.

برای خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم و یا مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *