امروز همه کشاورزان و باغداران جهت تقویت و تغذیه گیاهان یا درختان خود از کودهای مختلفی استفاده می‌کنند و با کمک آن‌ها می‌توانند مواد ضروری و کمبود غذائی گیاهان را به‌خوبی تامین نمایند. کودهایی که در بازار موجود هستند به ۳ دسته کودهای زینتی، شیمیایی و همین‌طور آلی تقسیم می‌شوند. کودهای شیمیایی به‌خاطر این‌که مصرف آن‌ها نسبت‌ به کودهای دیگر بسیار آسان‌تر است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای تقویت گیاهان خود بیشتر از این نوع کود استفاده نمایند. این افراد که بیشتر تمایل به خرید کود شیمیایی از کارخانه را دارند تا بتوانند این کود را با قیمت مناسب‌تری تهیه نمایند.

کود شیمیایی چیست؟

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش محصولات کشاورزی و همین‌طور افزایش کیفیت محصولات استفاده از کودهای شیمیایی است. کودهای شیمیایی باعث تقویت رشد گیاه می‌شوند و توسط فرایندهای شیمیایی تولید می‌شوند. از آنجایی که کودهای شیمیایی معدنی هستند، بلافاصله تجزیه می‌شوند و در اختیار گیاه قرار می‌گیرد و موجب افزایش سرعت رشد گیاه می‌شوند. کود شیمیایی نوعی غذای کامل برای گیاه است که دارای نیتروژن، پتاسیم و همین‌طور فسفر است که شما می‌توانید برای خرید کودهای شیمیایی به شرکت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین فروش کود، کارخانه‌های مختلف و دیگر مراکز کود مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر مایل به آشنایی و شناخت انواع کودهای شیمیایی هستید، پیشنهاد می‌دهم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید که انواع کودهای شیمیایی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: صادرات کود به افغانستان

کود شیمیایی اوره

درصورتی‌که شما خواستار خرید کود شیمیایی از کارخانه هستید، برای شما بسیار بهتر است که کود بسیار سودمند همچون اوره را انتخاب کنید. چون کود اوره غنی از نیتروژن است که موجب رشد زیاد گیاهان می‌شود. شما می‌توانید کود اوره را به‌ تنهایی یا به‌صورت ترکیب‌ شده با کودهای دیگر استفاده نمایید تا بتواند نتایج بسیار عالی را برای شما به وجود بیاورد. علاوه‌ بر موارد گفته‌ شده شما می‌توانید کود اوره را به‌ آسانی در انبار ذخیره کنید؛ چرا که این کود علی‌ رغم بسیاری از کودهای شیمیایی دیگر نسوز است و موجب ایجاد آتش‌سوزی در انبار نمی‌شود.

کود شیمیایی سولفات روی

کود شیمیایی سولفات روی موجب افزایش میزان جذب روی در گیاهان می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک ماده غذائی مکمل عمل نماید. شما می‌توانید این کود را به‌آسانی در آب حل نمایید که شکل کریستالی را بتواند به خود بگیرد. شما می‌توانید به روش محلول پاشی و آبیاری از کود سولفات روی استفاده کنید و این کود را از طریق به ریشه، شاخه و برگ به گیاه برسانید.

خرید کود شیمیایی از کارخانه

کود شیمیایی کلرید آمونیوم

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برای خرید کود شیمیایی از کارخانه انواع گوناگونی از کودها وجود دارد که هر کدام خواص و ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. کود شیمیایی کلرید آمونیوم یکی از بهترین کودهای مورد استفاده توسط کشاورزان و باغداران است و موجب افزایش جذب نیتروژن توسط ریشه گیاه می‌شود و مقدار باردهی محصولات کشاورزی را نیز افزایش می‌دهد. استفاده از کود کلرید آمونیوم موجب حاصلخیزی خاک زمین‌های کشاورزی می‌شود و کشاورزان با استفاده از آن می‌توانند باعث شوند که خاک مورد استفاده آن‌ها غنی از مواد آلی و معدنی و همین‌طور سالم باشد. شما می‌توانید این کود را به‌صورت پودری و بلوری تهیه کنید و هر کدام از آن‌ها که مورد نظرتان بود را به‌ دلخواه استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: کود ضد شوری خاک

کود شیمیایی آمونیاک

کود شیمیایی آمونیاک یکی از بهترین انواع کودهای شیمیایی است که کاربردهای فراوانی را نیز دارد. این کود غنی از عناصر مفید و سودمندی مانند کلسیم، ازت، فسفر، منیزیم، روی، پتاسیم و بسیاری از عناصر ضروری دیگر است و در صورتی‌ که به‌درستی از آن استفاده شود، موجب افزایش چندین برابری محصولات کشاورزی می‌شود و از صدمه رسیدن به خاک و دیگر محصولات نیز جلوگیری می‌کند. شما نباید این کود را به‌صورت خود سرانه استفاده نمایید؛ چرا که استفاده نادرست از این کود باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ها و آفات در مزارع کشاورزی و باغ‌ها می‌شود و خسارت‌های زیادی را نیز می‌تواند به وجود بیاورد.

کود شیمیایی نیترات پتاسیم

کود شیمیایی نیترات پتاسیم به‌خاطر غنی بودن از املاح و مواد مغذی یکی از بهترین گزینه‌های خرید کود شیمیایی از کارخانه است و می‌تواند تمامی نیازهای گیاهان را به‌خوبی تامین و برطرف نماید. کود شیمیایی نیترات پتاسیم جهت استفاده‌ی محصولات زراعی و باغی بسیار سودمند است و در صورتی‌ که به شکل برنامه‌ریزی‌ شده مورد استفاده قرار بگیرد، باعث جلوگیری از نابودی و خراب شدن محصولات کشاورزی می‌شود. شما می‌توانید کود شیمیایی نیترات پتاسیم را برای گیاهان گلخانه‌ای نیز مورد استفاده قرار بدهید، چون این کود از عناصر نیتروژن و پتاسیم غنی و سرشار است و کشاورزان با استفاده از این کود می‌توانند از  گیاهان در مقابل انواع بیماری‌ها و آفات محافظت کنند. این کود میزان رطوبت موجود در خاک را افزایش می‌دهد و از رساندن آسیب و صدمه به ریشه گیاهان نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

کود شیمیایی سولفات منگنز

شما می‌توانید کود شیمیایی سولفات منگنز را به روش‌های محلول پاشی، آبیاری و همین‌طور پخش سطحی بر روی سطح خاک مورد استفاده قرار بدهید تا نتایج عالی و فوق‌العاده آن را شاهد باشید. این کود شیمیایی نقش مهمی را در فرآیند فتوسنتز گیاهان برعهده دارد و قادر است که مقاومت گیاهان را در برابر استرس افزایش بدهد. شما با استفاده از کود شیمیایی سولفات منگنز می‌توانید مقاومت محصولات مورد استفاده و گیاهان خود را در مقابل شرایط سخت محیطی و استرس افزایش بدهید و محصولاتی مرغوب و با سطح کیفی بالایی را تولید نمایید.

مزایای استفاده کردن از کودهای شیمیایی

کسانی که قصد خرید کود شیمیایی از کارخانه و استفاده کردن از آن را دارند، بهتر است که با مزایای استفاده از این کود به‌ خوبی آشنا شوند که در ادامه این مقاله مزایای استفاده از کود شیمیایی را برای شما بیان می‌کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *