کود سه بیست از ترکیب کودهای کریستالون به دست می آید. اما به طور خلاصه می توان گفت که کودهای NPK مواد مورد نیاز گیاهان را تامین می کنند. اعداد نوشته شده در کنار کودهای NPK میزان ازت نیتروژن،فسفر و پتاسیم را نشان می دهند. اما کود سه بیست چیست؟ این کود شامل نسبت معینی از سه عنصر پر مصرف نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. هر کدام از این عناصر میزان بیست درصد از این کود را تشکیل می دهند.
دقت داشته باشید که علاوه بر عناصر پر مصرف که در بالا ذکر کردیم بعضی از شرکتها از مواد مغذی دیگری شامل منگنز، بورات، آهن و روی نیز به این کود می افزایند تا ترکیبات مورد نظر برای پرورش و گلدهی مناسب شوند. این کود یکی از کودهای پر استفاده برای گیاهان در آپارتمان است. در ادامه این مقاله به روش استفاده از کود سه بیست مایع پرداخته‌ایم.

انواع کودهای ۲۰۲۰۲۰

کودهای NPK به صورت پودر شده هستند و می توانند به راحتی در آب حل شوند. بهترین روش استفاده از کود سه بیست مایع محلول کردن آنها در آب است. در بازار دو نوع کود مایع و پودری داریم که با هم فرقی ندارند. تنها چگونگی استفاده از آنها متفاوت است. برای استفاده از کود 20 20 20 کافیست تا آن را به مقداری که بر روی جلد آن نوشته شده است با آب مخلوط کنید. سپس با روش آبیاری به درختان بدهید. اما کود مایع 20 2020 نیازی به ترکیب شدن با آب ندارد.

رنگ کود سه بیست

رنگ کود قابل توصیه نیست. اما در حالت کلی رنگ صورتی و سفید مناسب است. کود سه بیست مایع نیز اغلب به رنگ سبز یا بی رنگ است. ممکن این کود با رنگهای دیگر نیز در بازار موجود باشد. بنابراین اگر این کود را با رنگهای دیگر مشاهده کردید اصلا فکر نکنید که کود تقلبی است. چون می تواند در انواع رنگها در بازار وجود داشته باشد. بنابراین لازم نیست تا ذهن خود به رنگ خاصی معطوف کنید. رنگ کود نمی تواند کیفیت آن را تعیین کند. لازم است تا این کود را از جاهای معتبر بخرید تا از کیفیت آن اطمینان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: برنامه غذایی درخت گردو

کود سه بیست جهت گیاهان و مزرعه

کود NPK بسیار پر استفاده است. باغداران از این کود برای درختان میوه استفاده فراوان می کنند. جهت گیاهان آپارتمانی نیز این کود بسیار پرکاربرد است. از آن جا که این کود غنی است می تواند تاثیر فوق العاده خود را بر روی محصول دهی درختان بالا ببرد و آنها بسیار پربار کند. همچنین باعث می شود تا درختان با نشاط شوند. هر گونه کمبود غذایی درختان با این نوع کود برطرف می شود. همان طور که در قبل اشاره کردیم بعضی از انواع کود مذکور با مواد غنی ریز مغذی نیز ترکیب شده اند که برای رشد گیاهان بسیار موثر هستند. به علت عناصر مفیدی که در این کود وجود دارد با خیال آسوده می توانید از این کود برای درختان خود بهره ببرید. این کود می تواند محصولات عالی با کیفیت برای شما به بار آورد. لازم است تا این کود را برای تمام مراحل کاشتن، پرورش درختان و گلدهی استفاده نمایید. روش استفاده از کود سه بیست مایع بسیار آسان است و هر فردی به راحتی با داشتن کمی اطلاعات از نحوه مصرف این کود می‌تواند گیاهی شاداب داشته باشد.

فایده کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی

این کود به علت داشتن 20 درصد ازت، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم می تواند شامل موارد زیر برای گیاهان باشد.
پتاسیم به اندازه کافی سبب رشد و نمو بهتر درختان می شود. همچنین گلها بهتر رشد می کنند و میوه دهی درختان بالا می رود. کیفیت محصولات بهتر می شود.
ازتی که در این کود وجود دارد سبب می شود تا پروتوئین خاک افزایش یابد. همین مهم سبب می شود تا ساقه و برگ گیاه به خوبی رشد کند.
فسفر باعث می شود تا عمل فتوسنتز بالاتر رود. به همین علت رشد ریشه بیشتر می شود.
زمانی که رشد ریشه افزایش یابد باعث می شود تا رشد پاجوشها نیز بیشتر شود.
این کود شوری کمتری در قیاس با سایر کودها دارد و برای گیاهان ضرر ندارد.

روش استفاده از کود سه بیست مایع

موارد استفاده کود سه بیست

سوال اینجاست که برای چه گیاهانی می توان از کود سه بیست استفاده نمود؟ این کود برای گیاهان آپارتمانی و داخل باغچه منزل مناسب است. همچنین برای سبزیجات داخل گلدان و مزرعه می توانید از این کود استفاده کنید. لازم است تا بدانید که نمی توان برای همه گیاهان از کود سه بیست استفاده کرد.
مزیتهای استفاده از کود سه بیست جهت گیاهان آپارتمانی
اول فایده‌های این کود و بعد روش استفاده از کود سه بیست مایع را برای گیاهان آپارتمانی مورد بررسی قرار می دهیم:

نحوه استفاده از کود سه بیست برای گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا یکی از گیاهانی است که طرفداران زیادی دارد. این گیاه نیاز به خاک غنی و تغذیه مناسب دارد. برای اینکه گیاه سانسوریا به خوبی رشد کند لازم است تا از سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر برای تغذیه آن استفاده کنید. روش استفاده از کود سه بیست مایع برای گیاه سانسوریا به اینگونه است که می توانید این کود را هر سه هفته یک بار به شکل آبیاری به این گیاه بدهید. لازم است تا از کود فسفر زیاد برای گیاه استفاده نمایید. به این علت که فسفر در پاجوش زدن گیاه نقش عمده ای دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کود سه بیست کود خوبی برای گیاهان گوشتی نیست. بنابراین بهتر است تا مقدار مصرف این کود را برای سانسوریا کم باشد.

بیشتر بخوانید: کود آهن مخصوص درخت گردو

مصرف کود سه بیست جهت دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا رشد به اندازه کافی ندارد. برگهای این گیاه شروع به ریختن می کنند. این ریزش نشان می دهد که گیاه کمبود مواد مغذی دارد. بنابراین به سه عنصر فسفر، پتاسیم و ازت نیاز دارد. روش استفاده از کود سه بیست مایع برای گیاه دیفن باخیا به اینگونه است که می توانید هر دو تا سه هفته یک بار از این کود استفاده کنید.
در پایان لازم است بدانید که کود سه بیست را حتما بایستی از شرکتهای معتبر معروف تهیه کنید زیرا ممکن برخی شرکتها کود بی کیفیت به شما بدهند. در این صورت است که استفاده از کود سه بیست بی کیفیت نمی تواند هیچ تاثیر مفیدی روی گیاه شما داشته باشد. حتما لازم است تا کود سه بیست با کیفیت و مرغوب تهیه نمایید تا از عناصر ریز مغذی غنی باشد. در این صورت است که می توانید مطمئن باشید که تغذیه گیاهتان با این کود می تواند ثمره خوبی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *