در این مقاله، می­خواهیم در مورد زمان مصرف اسید هیومیک در ذرت صحبت کنیم. چرا که در حاضر این ماده به دلیل فواید زیادی که دارد، بیشترین استفاده را در بین کسانی دارد که به کشت و کار ذرت مشغول هستند و از آن جایی که ذرت اهمیت بسیاری در تغذیه انسان و سایر موجودات دارد، مصرف کنندگان آن باید در مورد آن اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند. از این رو، ما قبل از این که به موضوع اصلی خود بپردازیم ترجیح می­دهیم، این ماده را به طور دقیق بررسی کنیم و مزایا و خصوصیت­های آن را بشناسیم تا بهتر بتوانیم در مورد زمان مصرف آن برای ذرت، تصمیم بگیریم. به شما نیز پیشنهاد می­دهیم که تا پایان این مقاله، با ما همراه باشید تا اگر زمانی در موقعیتی قرار گرفتید که نیاز داشتید از آن برای این گیاه خود استفاده کنید، بتوانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایید.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک، یک نوع ماده طبیعی است که به دلیل قابلیت­‌های منحصر به فردی که دارد، می­تواند تأثیر قابل توجهی در بهبود رشد گیاهان مختلف داشته باشد. از این رو، در سر تا سر جهان، به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که خاک­های کشاورزی به طور طبیعی حاوی این ماده می­باشند. البته ممکن است که درصد آن در مکان­های مختلف متغیر باشد و جالب توجه است که این ماده، یکی از اصلی­ترین معیارهایی است که به منظور تعیین کیفیت خاک­های کشاورزی، به کار گرفته می­شود. به عبارت بهتر، هر چه قدر که میزان اسید هیومیک خاک بیش­تر باشد، آن خاک مرغوب­‌تر می‌باشد. برای این که شما بیش­تر دلیل این موضوع را درک کنید ما در ادامه به طور مفصل، در مورد خصوصیت‌­ها و ویژگی­‌های آن صحبت خواهیم کرد و هدفمان این است که بتوانیم تمام ابعاد این موضوع را، به خوبی برای شما توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک چیست؟

خصوصیت­ ها و ویژگی­ های اسید هیومیک

ما در قسمت قبل، سعی کردیم اسید هیومیک را به زبانی ساده به شما معرفی کنیم. چرا که معتقدیم این ماده ارزشمند فواید بسیاری دارد که در صورتی که همه کشاورزان در مورد آن اطلاع داشته باشند، می­توانند یک گام بسیار مهم در راستای بهبود محصولات خود بردارند. به همین دلیل ما، در ادامه به برخی از این مهم­ترین ویژگی­ها اشاره خواهیم داشت که مهم­ترین آن­ها، عبارتند از:

 1. یکی از مهم­ترین خصوصیت­های اسید هیومیک، این است که می­تواند ساختار خاک را بهبود ببخشد و مواد مضر آن را کاهش دهد و موجبات حاصل خیزی آن را فراهم نماید. از این رو، با استفاده از آن تأثیرات منفی کودهای شیمیایی که قبلاً توسط کشاورز مورد استفاده قرار گرفته است به پایین­ترین سطح ممکن می­رسد و خاک عملکرد بهتری خواهد داشت.
 2. خصوصیت دیگر اسید هیومیک این است که قدرت خاک را جهت نگه­داری آب افزایش می­دهد. از این رو، در صورت کمبود آب امکانات لازم جهت رشد بهتر گیاه، فراهم می­شود.
 3. ویژگی منحصر به فرد دیگر این ماده این است که دوام زیادی دارد و برای مدت طولانی در خاک می­ماند و گیاه می­تواند برای یک مدت طولانی از مواد مغذی آن، استفاده کند.
 4. یکی دیگر از ویژگی­‌های اسید هیومیک، این است که قابلیت­های ریشه گیاهان را افزایش می­دهد. به عبارت دیگر، هیومک اسید به ریشه گیاهان کمک می­کند مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کنند و از این رو، روند رشد آن­ها، در قیاس با حالت­های عادی بهتر خواهد بود.
 5. خصوصیت دیگر اسید هیومیک، این است که می­تواند مانع فرسایش و از بین رفتن خاک شود. چرا که حاوی یک سری مواد کلوییدی است که قابلیت بالایی در حفظ کیفیت و کمیت ذرات و دانه­های خاک دارند و مقاومت آن را در برابر عواملی که موجب فرسایش خاک می­شوند، بسیار بالا می­برند.
 6. مزیت دیگر اسید هیومیک، این است که توانمندی ریشه­‌های گیاهان را برای جذب یون­های آهن، افزایش می­دهد و در نتیجه گیاه رشد بهتری خواهد داشت.
 7. خصوصیت بعدی اسید هیومیک، این است که دارای قابلیت هوادهی است و زمانی که به خاک اضافه می­شود این امکان را فراهم می­کند که خاک بتواند بهتر نفس بکشد و گیاه بهتر رشد کند.
 8. یکی دیگر از قابلیت­های اسید هیومیک، این است که می­تواند ضخامت دیواره­‌های سلولی گیاهان مختلف را افزایش می­دهد و به همین دلیل عمر مفید محصولات کشاورزی به صورت قابل ملاحظه­ای افزایش پیدا می­کند و امکان فاسد شدن یا خراب شدن آن­ها، به شدت کاهش می‌یابد.
 9. قابلیت دیگر اسید هیومیک، این است که به دلیل رنگ تیره­ای که دارد باعث می­شود که خاک نور بیشتری را به خود جذب کند و در نتیجه گیاه، روند رشد گیاه بهبود خواهد یافت.

زمان مصرف اسید هیومیک در ذرت

زمان مصرف اسید هیومیک در ذرت 

ما در قسمت قبل به طور مفصل در مورد خصوصیت­‌ها و ویژگی­‌های اسید هیومیک صحبت کردیم که شما بیش­تر دلیل استفاده از این ماده را درک کنید. در این قسمت نیز تصمیم داریم، به صورت اختصاصی در مورد زمان مصرف اسید هیومیک صحبت کنیم. همان­طور که پیش از این اشاره کردیم اسید هیومیک، فواید زیادی برای گیاهان مختلف دارد و ذرت نیز از این قاعده استثنا نیست. اما سوالی که در این رابطه مطرح می­شود این است که این ماده چه زمانی و به چه شکلی باید مورد استفاده قرار بگیرد؟

پاسخ این سؤال، یکی از اصلی­‌ترین مبانی کشت و کار است و آن بدین شرح است که زمان مناسب برای استفاده از اسید هیومیک، زمانی است که خاک به آن احتیاج داشته باشد و کشاورزان باید دقت داشته باشند که در مصرف این ماده، سوء استفاده نکنند. چرا که ممکن است نتایج سوئی برای گیاهان، داشته باشد. از این رو، بهتر است هر کشاورزی که قصد دارد برای بهبود محصول خود از اسید هیومیک استفاده کند قبل از هر اقدامی با یک کارشناس مشورت کند. چرا که این کارشناس، می­تواند از طریق بررسی شرایط زیست محیطی و شرایط خود گیاه بهترین روش را برای انجام این کار اتخاذ نمایند. از این رو بهتر است که کسانی که در این حوزه فعالیت دارند حتماً این اصل را رعایت کنند تا بتوانند به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنند.

فواید اسید هیومیک برای ذرت

در صورتی که اسید هیومیک، به صورت اصولی برای ذرت استفاده شود، فواید زیادی برای آن خواهد داشت که عبارتند از:

 1. یکی از مهم­ترین مزیت­های اسید هیومیک، برای ذرت این است که مقاومت آن را در برابر انواع بیماری­ها و آفت­ها افزایش می­دهد و در نتیجه ضرورت استفاده از انواع سموم به شدت کاهش میابد.
 2. مزیت دیگر اسید هیومیک این است که طبیعی و ارگانیگ است و سازگاری بالایی با خود گیاه دارد و زمانی که از آن استفاده می­شود هیچ گونه تأثیر منفی بر روی گیاه نمی­گذارد.

سخن پایانی

ما در این مقاله، به طور مفصل اسید هیومیک را به شما معرفی کردیم و سعی کردیم تمام خصوصیت­‌ها و مزیت­‌های آن را به شما معرفی کنیم و هدفمان این بود که بتوانیم از طریق معرفی این ماده ارزشمند، به شما عزیزان، گامی در راستای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی برداریم. در کنار آن نیز به موضوع زمان مصرف اسید هیومیک، اشاره­ای داشتیم و یک سری نکات کلی را در مورد زمان و نحوه استفاده اسید هیومیک برای ذرت عنوان کردیم که لازم است کسانی که در این حوزه فعالیت می­کنند، حتماً آن­ها را جدی بگیرند چرا که فقط در این صورت است که می­توانند به نتیجه دلخواه خود برسند و میزان بهره­‌برداری خود را افزایش دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *