زمان کاشت فلفل سبز

زمان کاشت فلفل سبز

آخرین مقالات

 پرورش فلفل سبز بسیار آسان است. ولی اگر اولین بار است که قصد انجام این کار را دارید، ممکن است در ابتدای امر کمی دشوار به نظر برسد. در این مقاله درباره کاشت و زمان کاشت فلفل سبز و نحوه رشد فلفل از دانه به شکل مرحله ای توضیح داده شده است.

نکته‌های مهم در بررسی زمان کاشت فلفل سبز

  •  رشد فلفل از دانه

در این جا به طور کلی نکات لازم برای رشد فلفل از دانه را توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که این روش‌ها برای رشد هر نوع فلفل سبز یکسان است.

  • روش‌های پیشنهادی برای آغاز بذر فلفل

بهتر است بذر فلفل را در داخل منزل بکارید. در واقع موردی که بایستی حتما به آن توجه نمایید این است که زمان زیادی لازم است تا فلفل ها رشد کنند. بنابراین هر بذر با توجه به شرایطی که دارد پرورش  می یابد.

زمان کاشت فلفل سبز و بذر آن

برای اینکه محصولتان بهترین نتیجه را عاید شما نماید بهتر آن است که بذرها را داخل خانه  برای مدت 8 تا 12 هفته پیش از متوسط آخرین تاریخ سرما بکارید. این تاریخ به محل زندگی شما نیز بستگی دارد. اینکه که کاشت فلفل در قیاس با بذر بسیار آسان تر می باشد این است که برای کاشت فلفل لازم نیست کار خاصی انجام دهید. نیازی به سوراخ کردن، خیس کردن یا دیگر روش‌ها نیست و می توانید آن ها به طور مستقیم از بسته بیرون آورید و در دل خاک قرار دهید تا رشد کنند. تنها نکته مهمی که حتما بایستی به آن توجه نمایید زمان کاشتن فلفل سبز است که می توانید از یک کارشناس در این زمینه راهنمایی لازم را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: طریقه کاشت دانه سیب

روش کاشتن بذر فلفل مرحله به مرحله

برای آنکه از دانه فلفل، پرورش فلفل را شروع کنید احتیاجی به حجم بالایی از تجهیزات ندارید.  ولی به چند وسیله نیاز دارید که عبارتند از

  • نهال مسطح
  • خاک برای آغاز بذر
  • دانه
  • آب
  • در نهایت کاشتن بذر فلفل در داخل خانه

مرحله  اول

 بذر‌ها را بر روی سینی هایی که جهت این کار انتخاب کرده اید قرار دهید.

زمان کاشت فلفل سبز

مرحله دوم

 تعداد بذرها را انتخاب نمایید. اگر بذرها جدید هستند می توانید در هر بخش تنها یک بذر بکارید. اگر بذرها کهنه هستند می توانید در هر قسمت دو یا سه بذرجهت کاشتن قرار دهید. زیرا بذرهای کهنه کمتر زنده هستند.

 مرحله سوم

شروع به کاشت بذرها نمایید. زمانی که برای این کار نیاز دارید را مشخص کنید. قانون کلی برای ارتفاع کاشت دو برابر اندازه بذر است.

برای کاشتن می‌توانید آن ها روی خاک قرار دهید و به آرامی روی خاک بذرها را بفشارید. راه دیگر آن است که در خاک سوراخ‌هایی ایجاد نمایید ، سپس بذرها را داخل آن سوراخ‌هایی که ایجاد کرده اید قرار دهید.

مرحله چهارم

روی دانه‌ها را با خاک پر کنید. سوراخ‌ها را کاملا بپوشانید. سپس به تدریج آن را بفشارید تا اطمینان حاصل نمایید که دانه ها در تماس با خاک قرار دارند. خاک را متراکم نکنید. فقط به آهستگی بفشارید.

مرحله پنجم

این مرحله ، مرحله اضافه کردن آب است. اگر خاکتان مرطوب نیست بایستی به آن آب اضافه نمایید. بهتر است تا از انتها آبیاری کنید که بذرها تکان نخورند. به آرامی آن را در سینی قرار دهید تا دقیقا بالای سوراخ های زه کشی باشند. آبی که جذب نشده است را در ظرف یک ربع دور بریزید.

مرحله ششم

سینی را در یک جای گرم قرار دهید. مثلا می‌توانید آن را روی تشک حرارتی بگذارید تا جوانه زنی با سرعت بیشتری پیش برود و یا اینکه آن را در یک جای گرم قرار دهید. می‌توانید برای گرما دان به آن یک بخاری کنار آن بگذارید. زمان کاشت فلفل سبز را پس از ایم مرحله مورد بررسی قرار دهید.

 موقع کاشت فلفل سبز و بررسی جوانه زدن آن

 برای پرورش فلفل از دانه بایستی صبر کنید. بعد از طی زمان کاشت فلفل سبز، جوانه زدن می‌تواند از یک هفته تا حدود یک ماه به طول بینجامد. بعضی از انواع فلفل‌ها از نمونه‌های دیگر رشد سریع تری دارند. زمانی که  رشد جوانه فلفل شروع می شود دارای دو برگ باریک با نوک‌های تیز می باشد. به این دو برگ اول اصطلاحا برگ دانه می گویند. بقیه برگ‌هایی که بعد از این دو برگ شروع به رشد می کنند برگ‌های واقعی نامیده می شوند. آن ها مانند برگ‌های فلفل ریز هستند این برگ‌ها بعد از یک هفته یا بیشتر بعد از باز شدن برگ‌های دانه شروع به جوانه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کاشت فلفل سبز

نکته‌های مراقبتی از نهال فلفل

 زمانی که دانه‌ها رشدشان را آغاز می نمایند امکان دارد متعجب شوید که چه کاری را در مراحل بعدی بایستی به انجام برسانید. چون نکته مثبت این است که نگداری نهال‌ها خیلی راحت است. شما می توانید تمام راهنمایی های لازم را از یک کارشناس با تجربه در این زمینه سوال نمایید.

آبیاری

در نظر داشته باشید که نهال‌های فلفل بایستی مرتبا آبیاری شوند. اما این نهال ها خاک مرطوب را دوست ندارند. در میان فواصل دو آبیاری اجازه دهید تا بخش بالای خاک تا اندازه ای خشک شود. ولی هرگز نگذارید که کاملا خشک شود. اگر اتفاقی آن‌ها را بیشتر از اندازه آبیاری کردید ،آب اضافی سینی را خالی کنید. سپس یک پنکه را که روی درجه کم تنظیم کرده اید روی سینی قرار دهید. این عمل به  خاک کمک می کند تا با سرعت بیشتری خشک گردد.

سخن پایانی

اینکه زمان کاشت فلفل سبز را بدانید از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر نور به اندازه مناسب به نهال ها نرسد رشدشان نامناسب می شود. بنابراین برای آن که قطر آن ها را حفظ کنید

 از دستورالعمل های موثر برای بهبو نمو آن‌ها استفاده نمایید.  به محض اینکه  جوانه های فلفل در آمد یک چراغ را با فاصله مناسب بالای سینی قرار دهید و از یک تایمر جهت نور مداوم به مدت 14 تا 16 ساعت استفاده کنید.

در آخر توصیه می کنیم قبل از انجام کاشت فلفل سبز ابتدا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب کنید و از مشورت با متخصصان در این زمینه غافل نشوید. زیرا این امر نیاز استفاده از دانش کارشناسان مجرب دارد که نتیجه آن می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین نتیجه عاید شما گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود جلبک دریایی بمب

کود جلبک دریایی بمب کود جلبک دریایی بمب با رفع کمبود مواد مغذی نقش مهمی در افزایش عملکرد گیاهان و محصولات دارند. چه به صورت

مطالب مهم

کود آمینو اسید بمب

کود آمینو اسید بمب آمینو اسید اجزای  ساختمانی پپتیدها و پروتئین ها هستند و همچنین در عملکردهای متابولیک گیاهان و سیستم دفاعی گیاهان نقش دارند.

مطالب مهم

مزایای کود آهن بمب

مزایای کود آهن بمب آهن  ریز مغذی حیاتی است که برای تشکیل کلروفیل مورد نیاز گیاهان است، همچنین این عنصر مغذی برای رشد و عملکرد

مطالب مهم

کود سه بیست(20-20-20) بمب

کود سه بیست(20-20-20) بمب کود سه بیست بمب  دارای نسبت متعادلی از سه عنصر مغذی  نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که برای کود دهی گیاهان