امروزه کشاورزان زیادی درختان مرکبات می کارند. مرکبات جزء محصولات با طرفداران زیاد است. چنانچه مرکبات به طرز درست و بر اساس اصول انجام شود می تواند سود بالایی داشته باشد. لذا بایستی کاشت مرکبات با دقت بالا انجام شود تا باروری عالی به دست آید. در این بین کوددهی از اهمیت بالا برخوردار است. چنانچه در جنوب کشور ساکن هستید بهتر است تا زمان کوددهی مرکبات در جنوب را بدانید.

کود دادن مرکبات در هر جای ایران لازم است تا اصولی انجام شود. چنانچه کار کوددهی را به درستی انجام ندهید بازدهی خوبی نخواهید گرفت. لذا پیشنهاد می کنیم به همه موارد لازم کود دادن دقت کنید.

بیشتر بخوانید: کود درخت سه پستان

مراحل مهم کود دادن مرکبات در جنوب

پس از کاشت درختان مرکبات بایستی در یک موقع مناسب کار کود دادن را شروع کنید تا درختان بتوانند گل دهی مناسبی را داشته باشند و میوه­های مرغوب تری تولید کنند. دقت داشته باشید که باید کودی را به کار ببرید که دارای املاح و مواد معدنی شامل پتاسیم، نیتروژن، فسفر باشد. در این صورت است که می تواند کربوهیدرات مورد نیاز برای پرورش میوه را تولید کند. مواد معدنی موجود در کود بایستی کامل باشد تا بتواند در زیاد کردن سلول­های تشکیل دهنده میوه مشارکت داشته باشد.عنصر کلسیم در کود می تواند درختان سالم تر را به شما ببخشد. زمان کوددهی مرکبات در جنوب بایستی با توجه به سن درخت، حجم ریشه درخت، نوع خاک و میوه انجام شود تا بتواند اثر مثبتی بر روی میوه داشته باشد. تامین املاح برای درختان مرکبات کمک می کند تا محصولات شما از بین نرود و باردهی درختان پرثمر تر باشد.

توجه داشته باشید در میانه فروردین ماه موقعی‌ که ذمای هوا بیشتر می‌شود، جوانه زدن درختان آغاز می شود. لذا بهترین زمان کوددهی مرکبات در جنوب، موقعی است که فعالیت سیستم ریشه زیاد شود و جذب مواد غنی یا آب زیاد شود. چون در این موقع است که احتیاجات گل‌دهی و جوانه زدن درخت بیشتر می شود و بایستی با بهره گیری از یک کود مناسب به آن‌ها جواب داد.

چنانچه قصد دارید جوانه زدن درختان خود را بیشتر کنید لازم است تا از کودی استفاده کنید که میزان نیتروژن در آن بسیار زیاد باشد. چون نیتروژن به شکل درست فتوسنتز گیاه را قوی می‌کند و سبب می‌شود درختان جوانه‌های زیادتری را تولید کند. همچنین چنانچه قصد دارید مزه میوه‌های تان خوشمزه تر شود و سایز آن­ها نیز بزرگ‌ترشود، بهتر است از کودهای ارگانیک و آلی استفاده کنید. چون این کودها کاملا ارگانیک هستند و کاملا احتیاجات خاک، ریشه درختان و میوه را فراهم می‌کنند.

یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، کود طبیعی و آلی اسید هیومیک است.  این کود به طور طبیعی در بیشتر خاک‌ها وجود دارد. اسید هیومیک مزیت های زیادی هم دارد. کود اسید هیومیک به سه شکل پودری، گرانولی و مایع تولید می‌شود و کشاورزان می‌توانند به آسانی از آن‌ها استفاده کنند و باردهی سالم تری داشته باشند.

به هر حال به یاد داشته باشید که بهره گیری از کود درتمام مراحل پرورش مرکبات اثر گذار است. لذا بهتر است به‌ مرتبا پس از جوانه زدن گیاه تا موقع برداشت محصولات، عمل کود دادن را انجام دهید تا همه مواد مغذی مورد نیاز جهت میوه و درخت تامین شود. در صورتی که مواد مغذی و مناسب به درختان مرکبات بدهید می توانید از صدمات بیرونی به آن­ها پیشگیری کنید.

زمان کوددهی مرکبات در جنوب

 شرایط  مناسب جهت پرورش درختان مرکبات در جنوب

حتما بایستی بهترین زمان کوددهی مرکبات در جنوب را در نظر بگیرید. به علاوه به فاکتورهای دیگر نیز دقت کنید. یکی از اصلی ترین شرایط، حاصلخیزی خاک است. معمولا ریشه مرکبات عمیق نیست. لذا بایستی تا خاک مورد نظرتان به خوبی زه کشی شود تا مرکبات بتوانند در آن رشد پیدا کنند.

مرکبات در خاک رس به خوبی پرورش می یابند. ولی درختان مرکبات نمی توانند خاک رس را تحمل کنند. لذا چنانچه خاک ناحیه مورد نظر شما شور است از کودهای طبیعی استفاده کنید. یکی از  کودهای خوب ، کود اسید هیومیک است. این کود می تواند در سریع ترین زمان ممکن شوری خاک را برطرف کند. این کود هیچ عوارضی ندارد. اسید هیومیک می تواند خاک حاصلخیز تولید کند.

نور خورشید از دیگر موارد مهم برای پرورش درختان مرکبات است. درختان مرکبات بایستی در طول رور در معرض تابش آفتاب قرار بگیرند تا میوه­های بهتری به بار دهند.

بهترین دما جهت درختان مرکبات بین 23 تا 30 درجه سانتی گراد است. لذا چنانچه این دما بیش از اندازه باشد امکان آسیب دیدن به درختان وجود دارد و باعث ریزش گل­ها می شود. بنابراین محصول دهی درخت کم می شود  و شما را دچار ضرر می کند.

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی سیر

دفعات کود دهی مرکبات در جنوب

 لازم است بدانید که درختان مرکبات در طول یک سال دست کم کود غنی و آلی دریافت می کنند. این گونه است که تمتم نیازهای آن­ها رفع می شود. لذا کار کود دادن را در 15 روز آخر اسفند، فروردین و اردیبهشت انجام دهید تا درختان با نشاط تری داشته باشید. روش صحیح کود دادن بر کیفیت محصول بسیار تاثیر دارد. چنانچه این کار را با مهارت انجام دهید به نتایج خوبی دست می یابید. اگر مهارت لازم جهت کود دادن را ندارید لازم است تا از افراد مجرب در این زمینه کمک بگیرید. برای کود دادن به درختان مرکبات لازم است تا از روش‌­های متفاوتی استفاده کنید. این روش­ها مانند پخش کردن کود، محلول پاشی و روش آبیاری است. معمولا هر یک از این روش­ها خصوصیات خاص خود را دارند. اگر به زمان کوددهی مرکبات در جنوب دقت نمایید و زمانی مناسب را انتخاب کنید، می توانید به نتایج عالی دست پیدا کنید.

سخن آخر

زمان کوددهی مرکبات در جنوب به صورت درست و اصولی، موقعی است که درختان شروع به شکوفه دادن می کنند و به مرحله رویش وارد می شوند. چون در این هنگام است که محصول دهی خود را آغاز می کنند. لازم است تا به سراغ هر کودی نروید و بیشتر از کودهای طبیعی استفاده کنید. چون کودهای طبیعی در قیاس با کودهای شیمیایی از عوارض کمتری برخوردار هستند. چنانچه به طور اصولی از این کودها بهره بگیرید می توانید به نتایج خوبی برسید و محصولات پر باری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *