در ابتدای بحث می‌خواهیم بدانیم سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک چیست و در چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد. سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک که در انگلیسی به آن Potassium silicate می‌گویند. نوعی ترکیب شیمیایی است که در رشد و تقویت محصولاتی مانند گندم، جو، برنج، انگور، خیار، نیشکر، خربزه و گیاهان زینتی نقش بسزایی دارد. ظاهر آن کریستالی و به رنگ سفید است. متخصصان این ترکیب حیاتی را در قالب کود شیمیایی جمع‌آوری کرده‌اند.

معرفی فواید سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

یکی از مهم‌ترین مزایای سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک تامین سیلیکون و عناصر پتاسیم در درختان میوه است. این ترکیب به عنوان مکمل در خاک و به عنوان کود سیلیکات پتاسیم محلول روی میوه‌ها اسپری می‌شود. ممکن است با خود بگویید که خاک‌ها به طور خودکار حاوی سیلیس هستند و نیازی به کوددهی نیست.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

اما واقعیت این است که برداشت مکرر محصولات به ویژه محصولاتی که در دوره رشد و باروری سیلیس زیادی مصرف می‌کنند، میزان سیلیس در خاک را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین، این کود باید برای اصلاح خاک و محصول استفاده شود. به سایر فواید استفاده از سیلیکات پتاسیم توجه کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت هندوانه در تابستان چگونه است؟

افزایش سبزی گیاهان

زمان رشد گیاهان هم زمان با گرمای شدید و نور خورشید است. نور شدید خورشید و افزایش دما باعث آفتاب سوختگی برگ درختان می‌شود. این امر باعث تضعیف سبزی گیاهان نیز می‌شود. گاهی نور خورشید آنقدر شدید است که به بافت سبز میوه آسیب می‌رساند و ظاهر آن را به تاریکی تبدیل می‌کند. اینجا است که استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک به کمک کشاورزان می‌آید، زیرا عنصر حیاتی سیلیس نقش زیادی در تامین پتاسیم و جلوگیری از خشکسالی گیاهان دارد.

افزایش زمان نگهداری محصول

با استفاده از این کود به دلیل تقویت آن‌ها از نظر ریز مغذی‌های سیلیکونی و پتاسیمی، ماندگاری محصول افزایش می‌یابد. بنابراین زمان نگهداری محصولات کشاورزی نیز بدون آسیب و تلفات افزایش می‌یابد.

افزایش مقاومت گیاهان

کود حاوی ترکیبات سیلیکون و پتاسیم مقاومت گیاهان را در برابر حمله موجوداتی مانند شته‌ها، کنه‌ها، کرم‌های ساقه‌خوار و … افزایش می‌دهد اما می‌دانیم که موجودات غیر زنده زیادی مانند خشکی و شوری در کمین گیاهان هستند. همچنین این کود شیمیایی باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر آسیب‌های ذکر شده می‌شود. دلیل این امر را می‌توان در تقویت دیواره سلولی گیاه توسط کود سیلیکات پتاسیم جستجو کرد. اساسا نقش این کود ایجاد یک سد فیزیکی قوی در برابر استرس قارچی و حشرات است.

کنترل بیماری‌ها

کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک با تخلیه زمین‌های زراعی و کشاورزی و محصولات آن‌ها از نظر سیلیسیم و پتاسیم، بیماری های آفات گیاهی را کنترل می‌کند. در واقع به گیاهان کمک می‌کند تا به عنوان عایق در برابر بیماری‌هایی مانند پژمردگی ورتیسیلیوم، سفیدک پودری عمل کنند و بافت خود را بازسازی کنند.

تهویه خاک

کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای اصلاح خاک از نظر مواد مغذی سیلیسیم و پتاسیم برای زمین‌های کشاورزی مفید است. اصولاً استفاده از کود سیلیکات پتاسیم کمبود سیلیکون را در خاک‌هایی که به وفور کشت شده‌اند جبران می‌کند. علاوه بر این، پتاسیم خاک را نیز تنظیم می‌کند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

جلوگیری از خم شدن گیاهان

در مقابل یا خم شدن گیاه مشکل رایجی است که با افزایش رشد طولی شاخه‌ها و تنه گیاهان، محصولات کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با استفاده از این کود محل شاخه‌ها و برگ‌ها در نرمال‌ترین حالت ممکن خواهد بود. علاوه بر این در رشد زایشی و افزایش بهره‌وری گیاهان نیز تأثیر بسزایی دارد.

بزرگ کردن اندازه میوه‌ها

اندازه میوه‌ها کوچک و رنگ آن‌ها بدون جلا است. علاوه بر این، کمبود پتاسیم در میوه‌ها باعث اختلال در رسیدن می‌شود. میوه نارس طعم مطبوعی نخواهد داشت. بنابراین توصیه کارشناسان ما به کشاورزانی که قصد فروش و صادرات محصولات خود را دارند این است که استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک را برای افزایش حجم میوه‌ها جدی بگیرند.

بهبود کیفیت رشد گیاهان زینتی و گلدانی

به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک گلدان، گیاهان گلدانی در مقایسه با گیاهانی که در زمین رشد می‌کنند، رشد و کیفیت پایینی دارند. یکی از مواد موثر بر کیفیت خاک گلدان سیلیکون است. با افزودن این کود به خاک گلدان می‌توانید شاهد بهبود رشد گیاهان خانگی و زینتی خود باشید.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

نکات لازم در کوددهی

مضرات سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

این مواد باید به دقت مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از عینک محافظ و دستکش لاستیکی توصیه می‌شود. چرا که PH سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک بسیار بالا است.

بیشتر بخوانید: خاک کوکوپیت

نحوه تولید سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک

سیلیکات‌های پتاسیم با استفاده از فرآیند کلسیم تولید می‌شوند که شن سیلیس (SiO2) و کربنات پتاسیم (K2CO3) را در دمای (1100-2300) درجه فارنهایت تا 15 دقیقه ترکیب می‌کند. این دو ماده شیشه را تشکیل می‌دهند که می‌تواند توسط بخار پرفشار حل شود و مایعی شفاف و کمی چسبناک ایجاد کند یا سرد شود و به پودر تبدیل شود. دی اکسید کربن از این واکنش به وجود می‌آید. این محلول را می‌توان خشک کرد تا کریستال‌های پودر هیدراته سیلیکات پتاسیم تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *