شفلرا ابلق دسته ای از گیاهان استوایی است که شامل دو گونه است که گیاهان آپارتمانی و استوایی شگفت انگیزی را می‎سازند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این درختچه، لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

موارد قابل توجه در شناخت شفلرا ابلق

گیاهان شفلرا ابلق فقط به منطقه USDA مقاوم هستند. در آب و هوای سردتر، آنها در بیشتر سال در داخل خانه رشد می‎کنند و می‎توان آنها را برای ماه های گرمتر در فضای باز برد. در داخل خانه، آنها در کنار سایر گیاهان گرمسیری رشد خواهند کرد. با این حال، بعید است که این گیاه در داخل شکوفا شود. آنها معمولاً باید در فضای باز پرورش داده شوند تا گل‌های بلند قرمز، سفید یا صورتی شبیه شاخک‌ها را به نمایش بگذارند.

گیاهان شفلرا گیاهانی هستند که به سرعت رشد می‎کنند، به خصوص اگر در فضای باز کاشته شوند، جایی که می‎توانند 3 فوت در سال به آن اضافه کنند.گیاهان داخل خانه کندتر رشد می‎کنند، به خصوص اگر آنها را تا حدودی در یک گلدان کوچک نگهداری کنید. اگر شفلرا را در باغی با آب و هوای گرم می‎کارید، بهتر است در بهار یا پاییز زمانی که هوا گرم نیست کاشته شود. تمام قسمت های گیاه شفلرا برای انسان و حیوانات خانگی سمی است.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان

مراقبت از شفلرا

شفلرا ابلق اگر نور، گرما و رطوبت زیاد و غیرمستقیم دریافت کند، رشد آن دشوار نیست. در آب و هوای بسیار سرد، گرمای پایین ممکن است ضروری باشد. Leggy Schefflera را می توان برای تشویق یک گیاه پرتر هرس کرد. شفلرا ابلق نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می‎دهد. در تابستان، گیاهان گلدانی را به بیرون منتقل کنید.

خاک شفلرا ابلق

خاک لومی شنی با زهکشی خوب با pH کمی اسیدی برای شفلرا ابلق ایده آل است. از کاشت در مکانی در فضای باز که خاک خیلی مرطوب یا غرقابی است خودداری کنید.

آب

شفلرا ابلق را در طول فصل رشد هر هفته آبیاری کنید و برگ‎ها را به طور مکرر سمپاشی کنید.

دما و رطوبت

از آنجایی که شفلرا یک گیاه استوایی است، به رطوبت نسبتاً بالا و دماهای گرمسیری نیاز دارد. این گیاهان را در معرض بادکش یا دریچه‌های گرمایش خشک قرار ندهید. اگر گیاه تمام برگ‌های خود را از دست داد، می‌توانید با انتقال گیاه در فضای باز در بهار و آبیاری مناسب آن را نجات دهید.

شفلرا ابلق

سایر نکات موثر دیگر در مراقبت از شفلرا ابلق

کود

گیاهان شفلرا ابلق را دو بار در هفته در طول فصل رشد باکود مایع تغذیه کنید یا از دو برنامه آهسته رهش برای کوددهی به آنان استفاده کنید.

انواع شلفلرا

از بسیاری از گونه‌های جنس Schefflera ، دو گونه از گیاهان آپارتمانی رایج هستند:

  • Schefflera actinophylla  : رایج ترین Schefflera، دارای برگ‌‎های بیضی شکل است که تا 10 اینچ از ساقه مرکزی رشد می‌کند. این می‎تواند یک نمونه کاملاً بزرگ 50 فوتی در فضای باز باشد، اما نمونه های گلدانی در داخل خانه معمولاً در ارتفاع 15 فوتی قرار می‌گیرند.
  • arboricola : این نسخه کوچکتر، که در باغ‎های خانگی محبوب است، دارای برگ‎های 1 تا 2 اینچی است که در قسمت‌های باریک رشد می‌کنند. گونه‌ای متنوع از این گیاه وجود دارد که روی برگ‌هایش لکه‌های خامه‌ای شکل وجود دارد. می‎تواند تا 25 فوت در فضای باز رشد کند، اما گیاهان آپارتمانی معمولاً تا 6 فوت بیشتر نگه داشته می‌‎شوند.

هرس

در شفلرا ابلق شما ممکن است نیاز به هرس گهگاهی داشته باشد، به خصوص اگر نور کافی دریافت نمی‎کند. آنچه را که احساس می‎کنید بیش از حد رشد کرده را قطع کنید. گیاهان آپارتمانی شفلرا به سرعت پس از هرس برگشته و به تلاش شما پاداش خواهند داد. نتیجه در نهایت گیاهی پرتر و شاداب تر خواهد بود.

تکثیر شفلرا

  • بهتر است شفلرا را در بهار تکثیر کنید، انجام این کار باعث می‎شود گیاه فعلی شما بیش از حد بوته ای نباشد و گیاهان جدید را به صورت رایگان به شما ارائه دهد. شفلرا را می‎توان از طریق قلمه تکثیر کرد.
  • آنچه شما نیاز دارید: یک قیچی تمیز و تیز باغچه، هورمون ریشه زایی، خاک گلدان، یک ظرف، یک کیسه پلاستیکی.
  • برای انجام این کار: یک بخش 6 اینچی از ساقه را با زاویه 45 درجه جدا کنید و همه برگ‎ها را به جز چهار یا پنج برگ در بالای ساقه بردارید.
  • انتهای گیاه را بهتر است به ترکیبی که متشکل از هورمونی است که فرایند ریشه زایی را انجام می دهد، اضافه کنید تا فرایند بریده شدن گیاه و قرارگیری آن در گلدان به درستی صورت گیرد.
  • گلدان را با یک کیسه پلاستیکی محکم بپوشانید تا در رطوبت نگه دارید، سپس گلدان را در نور غیر مستقیم روشن قرار دهید.
  • هر روز ظرف را بررسی کنید تا از مرطوب ماندن خاک مطمئن شوید و در صورت لزوم آبیاری کنید.
  • پس از حدود یک ماه، اگر ریشه‎های خوبی شکل گرفت، می‎توانید کیسه را بردارید و به رشد گیاه جدید ادامه دهید. اگر ریشه‌ها تشکیل نشد (موفقیت می‎تواند پراکنده باشد)، آن را دور بریزید و دوباره با یک قلمه جدید امتحان کنید.

گلدان

گیاهان شفلرا ابلق را به صورت سالیانه یا در صورت نیاز مجدداً جابجا کنید، اگر برای ظروفشان خیلی بزرگ شده اند به خاک جدید و گلدان بزرگتر نیاز دارند. (شما می‎توانید سرعت رشد را کاهش دهید و از بزرگ شدن بیش از حد گیاهان با طولانی کردن دوره بین گلدان مجدد و اجازه دادن به آنها تا حدودی ریشه دار شدن جلوگیری کنید.). اگر می‌خواهید شفلرا را مجدداً بکارید، آن را از ظرفش بردارید و به آرامی ریشه‌ها را از هم جدا کنید. برای انجام این کار، خیس کردن آنها در آب ممکن است کمک کند. سپس با استفاده از ترکیبی از یک قسمت خاک گلدان و یک قسمت خزه اسفاگنوم، آن را در ظرف بزرگتر (سفالی یا پلاستیکی) که دارای سوراخ‎های زهکشی خوبی است، نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: کود مناسب شفلرا چه کودی است؟

سخن پایانی:

لکه برگی باکتریایی و لکه برگ آلترناریا روی شفلرا ابلق تأثیر می‎گذارند. این بیماری‌ها را می‎توان به راحتی با اجتناب از آبیاری سربار، آبیاری نکردن در شب و اگر این ترفندها مؤثر واقع نشد با استفاده از قارچ کش برطرف کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
اسید هیومیک برای درخت گیلاس
مطالب مهم

اسید هیومیک برای درخت گیلاس

به عنوان یک باغبان همه ما در مورد هوموس صحبت می کنیم. برخی از ما حتی خاک هوموس و مواد هیومیک مانند اسید هیومیک و

طریقه پیوند زدن درخت گردو
مطالب مهم

طریقه پیوند زدن درخت گردو

درخت گردو یکی از با ارزش‌ترین درخت‌هایی است که میوه گران‌ قیمت و مغذی دارد. از این‌ رو افراد زیادی تمایل دارند اقدام به کشت

برگ انجیری ابلق
مطالب مهم

برگ انجیری ابلق

Monstera deliciosa (monstera)  برگ انجیری ابلق است که می توان آن را به شکل طبیعی خود روی چوب یا میله پرورش داد. به طور گسترده

هرس درخت انار
مطالب مهم

هرس درخت انار

انار میوه محبوب و زینتی مردمان مدیترانه است. نام انار از یک کلمه لاتین به معنای “میوه ای با دانه‌های زیاد” گرفته شده است. این