شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌

شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌

آخرین مقالات

شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌ را در این مقاله می‌خواهیم برای شما عزیزان بیان کنیم. در سال‌های اخیر علاقه به مصرف محصولات خارج از فصل به طور گسترده‌ای در بین عموم افزایش یافته است؛ اما همان طور که می‌دانید دسترسی به محصولات کشاورزی در تمام فصول سال با توجه به الگوی خاص آب و هوایی برای کشت، امکان پذیر نیست. به همین جهت نیاز به محیطی همچون گلخانه که بتوان محصولات کشاورزی با کیفیتی را در خارج از فصل به عمل آورد، ضروری می‌باشد.

آشنایی بیشتر با سیستم گلخانه

گلخانه محیطی است که به راحتی می‌توان شرایط پرورش مناسب اعم از دما، خاک، نور و … را برای پرورش انواع محصولات کشاورزی فراهم آورد. ساختمانی که برای محافظت از گیاهان و محصولات در برابر سرما و یا گرما در نظر گرفته می‌شود به صورت کنترل شده است و با توجه به نیاز گیاه، پیاده سازی می‌گردد. از آنجایی که از این طریق می‌توان محصولات خارج از فصل بی‌شماری را تولید کرد شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌ در کشورمان به طور چشمگیری افزایش یافته است.

در واقع گلخانه یکی از راه‌های مدرن جهت مقابله با سرما، گرما، خاک نامناسب و سایر آیتم‌های دخیل در کاشت انواع محصولات کشاورزی است. به عنوان نمونه، در کشورهایی که در قطب جنوبی و یا استوایی قرار دارند به لطف بهره مندی از این الگوی کشت، بهترین و با کیفیت‌ترین نوع محصولات کشاورزی را به بازار ارائه می‌دهند.

شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌ سالهاست که در کشورهای اروپایی مرسوم می‌باشد. چرا که محصولات به عمل آمده در گلخانه در مقایسه با محصولات زراعی و یا باغی، سالم‌تر هستند و برای به عمل آمدن آن‌ها کمتر از سموم و کودهای شیمیایی استفاده می‌شود. در حالی که محصولات زراعی خیلی سریع دچار آفت و بیماری می‌شوند که کشاورز برای از بین بردن آن‌ها مجبور به استفاده از سموم می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در گلخانه

مزایای کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌

از مهمترین مزیتی که گلخانه توانسته برای صنعت کشاورزی به ارمغان بیاورد می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

  • افزایش میزان تولید محصول در واحد سطح

یکی از مهمترین مزیت گلخانه این است که با کمترین سطح کشت می‌توان محصول زیادی را برداشت کرد. به عنوان نمونه، اگر در 2 متر مربع زمین زراعی 2 کیلوگرم توت فرنگی به عمل می‌آید در گلخانه می‌توان 20 کیلوگرم برداشت نمود.

  • عدم تاثیر گرما و سرما بر روی محصولات

همان طور که اشاره کردیم، محیط گلخانه کاملا از نظر شرایط محیطی کاملا کنترل شده است از این رو با سرمای زیاد زمستان دچار یخ زدگی نمی‌شوند و یا این که گرمای طاقت فرسای تابستان موجب از بین رفتن محصولات نمی‌گردد.

  • امکان تولید انواع محصول

از دیگر مزایای کاشت انواع محصولات کشاورزی در گلخانه این است که بدون توجه به شرایط آب و هوایی می‌توان محصولات گوناگونی را به عمل آورد. به همین جهت می‌توان انواع میوه و صیفی جات را در خارج از فصل تولید نمود و به صورت تازه مصرف کرد.

صرفه جویی در مصرف آب (آبیاری به صورت قطره‌ای)، امکان برداشت چندین بار از محصول در طول سال، تولید محصول به صورت چهار فصل، کاشت به صورت هیدروپونیک در مناطقی که فاقد خاک حاصلخیز است و … از دیگر مزایای کاشت در گلخانه ای‌ است.

شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌

 

بیشتر بخوانید: خرید اسید هیومیک شوک در افغانستان

 

آشنایی با شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌

شیوه کاشت انواع محصولات کشاورزی با توجه به نوع بستر می‌تواند به صورت زیر باشد:

  • خاک کشت:

ابتدایی‌ترین شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه، به صورت خاک کشت است. یعنی بستر برای رشد و پرورش گیاه از خاک تشکیل شده است. در این روش یا خزانه‌هایی را در درون گلخانه تعبیه می‌کنند و سپس درون آن را با خاک مناسب (پیتماس) می‌پوشانند یا این که گلدان‌هایی را به منظور کاشت محصول به طور مستقیم درون گلخانه قرار می‌دهند. در این شیوه از کاشت با فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب، محصول می‌تواند پس از 20 الی 30 روز به عمل آید.

  • آب کشت (هیدرو پونیک):

این روش از کاشت در مقایسه با خاک کشت به روز‌تر است. در آب کشت، از خاک به عنوان بستر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از آنجایی که ریشه‌ها فقط در تماس با محلول غذایی قرار دارند این سیستم به کشت هیدروپونیک مشهور است. بستر مورد استفاده برای این سیستم می‌تواند ماسه، پشم سنگ، زئولایت، میکا، خزه، تراشه چوب، خاک اره، سبوس برنج و … باشد.

  •  سیستم هوا کشت (ایروپونیک):

سیستم هواکشت یکی از مدرن‌ترین شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌ است که در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از کاشت، خاک و یا هر نوع بستر دیگری استفاده نمی‌شود و محلول غذایی به صورت مه بر روی ریشه پاشیده می‌گردد. از ویژگی این روش به حداقل رساندن اتلاف آب و مواد غذایی است. از آنجایی که در این روش میزان اکسیژن رسانی به حداکثر می‌رسد، رشد ریشه‌ها و در نتیجه بازدهی محصول به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: پرسودترین محصولات در کشت گلخانه ای

کلام پایانی

پرورش انواع محصولات کشاورزی به روش گلخانه ای‌ در سرتاسر دنیا به طور چشمگیری توسعه یافته است چرا که از مزایای اقتصادی بی‌شماری برخوردار می‌باشد و از طرفی می‌توان در خارج از فصل انواع محصول برداشت نمود. خاک کشت، آب کشت و هوا کشت از شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای‌ است که در این بین هوا کشت، مدرن‌ترین شیوه کاشت در دنیا به حساب می‌آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با