طریقه پیوند زدن درخت گردو

طریقه پیوند زدن درخت گردو

آخرین مقالات

درخت گردو یکی از با ارزش‌ترین درخت‌هایی است که میوه گران‌ قیمت و مغذی دارد. از این‌ رو افراد زیادی تمایل دارند اقدام به کشت آن کنند و محصولات زیادی را تولید نمایند. البته بهتر است بدانید؛ برای پرورش درخت گردو باید یک‌سری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا باردهی عالی داشته باشید و درختان‌تان نیز از بین نروند. یکی از روش‌هایی که باید با آن آشنایی کافی داشته باشید، پیوند زدن است. طریقه پیوند زدن درخت گردو بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد.

به‌ طور معمول برای پیوند زدن درخت گردو، از 2 روش غیرجنسی و جنسی می‌توان استفاده کرد. روش غیرجنسی نسبت‌ به روش جنسی، کاربرد بیشتری دارد و افراد بیشتر سراغ این روش می‌روند. در واقع شما می‌توانید با پیوند زدن درختان‌تان؛ کیفیت ریشه، کیفیت محصولات، طعم و اندازه محصولات‌تان را بسیار بهبود ببخشید و نتایج شگفت‌ انگیزی را مشاهده نمایید. به‌ طور معمول روش‌های مختلفی جهت پیوند زدن درخت گردو وجود دارد که در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. بنابر این اگر می‌خواهید با آن‌ها بیشتر آشنا شوید و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پیوند درخت گردو به روش T

روش T یکی از روش‌هایی است که می‌توانید از آن به‌ راحتی بهره بگیرید و درختان خود را پیوند بزنید. البته امروزه افراد بسیار کمی سراغ این روش می‌روند و از روش‌های دیگر بهره می‌گیرند. اما و اگر شما قصد دارید از این روش استفاده کنید، باید در مرحله اول بر روی پایه درخت، یک شکل T ایجاد نمایید.

برای ایجاد این شکل باید در 2 طرف پایه برش‌های عمودی به طول 2 سانتی‌متر ایجاد نمایید و بعد از آن، به‌ اندازه‌ 1 سانتی‌متر یا کمتر، برشی افقی ایجاد کنید تا حالت T به‌ سادگی ایجاد شود. سپس جوانه مورد نظرتان را هم باید به همان شکل برش دهید، البته در نظر داشته باشید که جوانه باید مقداری کوچک‌تر باشد تا بتواند راحت‌تر در داخل برش پایه قرار بگیرد.

بعد از قرار دادن پیوندک به داخل پایه، باید با استفاده از یک نوار پلاستیکی، محکم جوانه را ببندید و فقط نوک آن را بیرون بگذارید تا بتواند راحت‌تر بزرگ شود و شکوفه بدهد.

بیشتر بخوانید: فواید اسید هیومیک برای گردو

پیوند درخت گردو به روش وصله‌ای

طریقه پیوند زدن درخت گردو در این روش، به مهارت خیلی زیادی احتیاج ندارد و اگر به اصول و نکات مهم آن توجه کافی داشته باشید، می‌توانید نتایج عالی‌تری را مشاهده کنید. برای انجام دادن پیوند وصله‌ای، باید ابتدا جوانه مورد نظرتان را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که جوانه باید سالم و بدون بیماری باشد تا در برابر شرایطی محیطی، دچار آسیب نشود و سریع از بین نرود. سپس 2 طرف جوانه، برش‌های عمودی و افقی مناسبی ایجاد کنید تا در وسط آن؛ یک قسمت مربعی شکل به وجود آید.

سعی کنید کار برش را با کمک یک چاقوی تیز انجام دهید تا به جوانه آسیبی وارد نشود. در مرحله بعدی باید به اندازه‌ برش جوانه، یه برش نیز بر روی پایه ایجاد کنید. هنگامی که این کارها را انجام دادید، نوبت به قرار دادن پیوندک بر روی پایه می‌رسد. دقت داشته باشید که جوانه باید با سطح پایه درخت تماس کافی داشته باشد. پس از انجام دادن این مرحله، باید دور تا دور پیوندک را با استفاده از یک نوار پلاستیکی بپوشانید و آن را محکم به پایه وصل کنید.

پیوندک را باید به گونه‌ای قرار دهید که فقط نوک جوانه آن بیرون باشد تا محدودیتی برای رشد آن وجود نداشته باشد. تقریبا بعد از گذشت 3 الی 6 هفته، باید پلاستیک دور پیوندک را باز کنید تا رشد مناسب‌تری داشته باشد و آسیب نبیند.

طریقه پیوند زدن درخت گردو

پیوند درخت گردو به روش اسکنه

پیوند اسکنه، در واقع یک روش سنتی است که اکثر باغداران با آن آشنایی دارند و یا حتی برای یک بار هم که شده، اسم آن را شنیده‌اند. طریقه پیوند زدن درخت گردو به صورت اسکنه، به این صورت است که باید شاخه‌های درخت را سرزنی کنید تا فضای بهتری برای پیوند جوانه به وجود آید. دقت داشته باشید که سر شاخه‌ها باید با استفاده از یک چاقو تیز صاف شوند تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

سپس‌ بر روی‌ سر شاخه، چند برش عمودی ایجاد کنید که به سمت مرکز آن ادامه داشته باشند. طول این برش‌ها باید با توجه به ارتفاع شاخه پیوندی در نظر گرفته شود که معمولا بین 5 الی 8 سانتی متر است. در اصل این برش‌های ایجاد شده، جای قرار گرفتن شاخه‌های پیوندی هستند و به هیچ عنوان نباید آن را از شاخه درخت جدا کنید چون بعد از قرار دادن پیوندک، باید روی آن را به طور کامل با کمک پلاستیک یا چسب نواری بپوشانید تا جوش بخورد و به پایه متصل شود.

پیوند درخت گردو به روش امگا

بکی دیگر از روش‌های پیوند درخت گردو، روش امگا است. این روش در واقع با استفاده از دستگاه مخصوص انجام می‌شود و اگر آن را به صورت صحیح انجام دهید، می‌توانید محصولات بیشتری را برداشت کنید. برای انجام این روش باید ضخامت ریشه و پیوندک به یک اندازه باشد زیرا این دو قسمت باید بر روی یک‌دیگر قرار بگیرند. از این رو سعی کنید سراغ قلمه‌هایی بروید که سالم باشند و از کیفیت کافی نیز برخوردار باشند.

بهتر است پایه را از قسمتی برش بدهید که بیرون از خاک قرار دارد. پس از انجام دادن این مراحل، باید قسمت‌هایی را که بر روی هم منطبق شده‌اند را داخل دستگاه قرار دهید تا با موم مذاب به یک‌دیگر وصل شوند. بعد از آن خیلی سریع باید محل پیوند را در داخل آب سرد قرار دهید تا سفت شوند و به هم متصل شوند.

در این مرحله، ضخامت پیوندک اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید آن را نادیده بگیرید. هنگامی که پایه و پیوندک به هم وصل شدند، باید آن را به مدت 3 هفته در خاک قرار دهید تا شرایط لازم برای رشد آن فراهم شود. در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای انجام دادن این روش از پیوند، اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار است زیرا در این زمان پیوندک رشد بهتری دارد.

بیشتر بخوانید: کود درخت گردو

سخن پایانی

همان طور که گفته شد؛ طریقه پیوند زدن درخت گردو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر آن را در زمان‌های مناسب و به صورت صحیح انجام ندهید، ممکن است نتیجه مثبتی دریافت نکنید و به سلامت درختان نیز آسیب وارد شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن