عارضه لکه تلخ سیب

عارضه لکه تلخ سیب

آخرین مقالات

عارضه لکه تلخ سیب

عارضه لکه تلخ سیب یکی از مشکلات مربوط به فیزیولوژی درخت سیب می باشد که ارتباط تنگاتنگی با کمبود کلسیم دارد به گونه ای که به علت عوامل دخیل در کاهش درصد کلسیم درخت سیب، لکه و نقاط تیره در سطح میوه ظاهر می گردد. عارضه لکه تلخ اگر به موقع کنترل نگردد، باغدار را هر ساله متحمل خسارات زیادی خواهد نمود. جالب است بدانید اولین بخش سیب که درگیر لکه تلخ سیب می گردد، داخل میوه و بخش گوشتی می باشد که سرانجام به پوست سیب می‌رسد. علائم این عارضه ممکن است در میوه های سرشاخه و یا پس از چیدن محصول و در انبار دیده شود. هم چنین با آلوده شدن بیشتر میوه، لکه های ریز به یکدیگر اتصال پیدا کرده و به صورت لکه های بزرگ سیاه در می آیند.

لذا با شناسایی عوامل موثر در کمبود کلسیم در درخت سیب و راهکار جلوگیری و درمان عارضه لکه تلخ سیب، میوه های سالم و یکدستی را در انتهای فصل برداشت، بچینید. بنابراین برای در امان ماندن از این عارضه و خسارت اقتصادی، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و با ما در این مقاله بسیار مهم و خواندنی از سایت ایران کود همراه باشید.

فهرست مطالب مقاله

 1. اهمیت عنصر کلسیم در تغذیه درخت سیب
 2. علت ایجاد لکه تلخی در سیب
 3. روش های جلوگیری و درمان عارضه لکه تلخی سیب
 4. خرید کود مایع غنی از کلسیم

لکه تلخ سیب

اهمیت عنصر کلسیم در تغذیه درخت سیب

کلسیم از ضروری ترین عناصر در افزایش طول عمر انبارداری میوه و ماندگاری این میوه پس از برداشت می باشد که منجر به افزایش استحکام بخش گوشتی و پوست میوه می گردد. استفاده از کود کلسیم در دوران رشد و نمو سیب، منجر به تشکیل دیواره سلولی مستحکم و سفت و ترد شدن بافت آن خواهد شد. حتما تاکنون طعم سیب هایی را چشیده اید که بسیار نرم بوده و حالت پودری دارند؛ علت چنین کیفیت پایین میوه سیب، به کاهش کلسیم ارتباط دارد.

کاهش میزان این عنصر ثانویه، به صورت نقاط تیره در پوست میوه ظاهر شده و به تدریج به گوشت میوه می‌رسد به گونه ای که اکثر نقاط سیب دارای لکه های خشک سیاه و تلخ خواهد شد؛ اگر چنین عارضه ای درمان نگردد، باغدار قادر نخواهد بود میوه های خود را که چندین سال برای باردهی آنها زحمت کشیده است، به فروش برساند.

علت اصلی لکه تلخ سیب

ناهنجاری های سیب

بیشتر بخوانید : کامل ترین کود برای درخت سیب

علت ایجاد لکه تلخی در سیب

کمبود عنصر کلسیم

 • کمبود کلسیم اصلی ترین دلیل عارضه لکه تلخ سیب می باشد که درخت به دلایل مختلفی بدان مبتلا می گردد از جمله: افزایش اسیدیته خاک که به دنبال مصرف زیاد کودهای اسیدی اتفاق می افتد، بر هم خوردن میزان متعادل عناصر غذایی در درخت سیب به ویژه میان سه عنصر کلسیم، منیزیم و پتاسیم و کاهش میزان کلسیم به سبب بالا بودن درصد دو عنصر دیگر و هم چنین عدم توانایی ریشه در جذب کلسیم از خاک
 • مصرف بیش از حد کود اوره و افزایش میزان نیتروژن در درخت سیب که منجر به رشد بیش از حد شاخ و برگ و کاهش تولید شکوفه و میوه می گردد.
 • عدم گرده افشانی مناسب و کافی در نتیجه کاهش تولید بذر در این میوه
 • عدم داشتن برنامه منظم آبیاری و تحت تنش قرار گرفتن درخت سیب به سبب خشکی بیش از حد به ویژه در روزهای گرم
 • چیده شدن سیب ها به صورت نارس و قبل از رنگ گیری و رسیده شدن آنها
 • سال آوری و کاهش بار درخت سیب در نتیجه درشت شدن سیب ها به علت کم بار بودن درخت؛ زیرا درصد ابتلا سیب های درشت به عارضه لکه تلخ سیب بیشتر از بقیه است.
 • کاهش عنصر بور در درخت؛ زیرا این عنصر در جابجایی کلسیم در ساختار گیاه نقش قابل توجهی دارد.
 • عدم اجرای فروت ست پس از برداشت برای تغذیه مجدد درخت سیب و تامین عنصر بور

برای مطالعه : بهترین زمان کوددهی گندم

روش های جلوگیری و درمان عارضه لکه تلخ سیب

 • تغذیه متعادل درخت سیب و اجرای برنامه کوددهی منظم در ابتدای فصل رشد، اواسط فصل و پس از برداشت میوه.
 • اجرای این برنامه سبب می گردد درخت سیب از تمامی عناصر به میزان کافی و متعادل بهره مند گردد و رقابتی در بین عناصر به وجود نیاید. هم چنین  با اجرای فروت ست پس از برداشت میوه، از سال آوری و باردهی نامنظم درختان سیب جلوگیری خواهد شد.
 • برداشت سیب پس از رسیدن شدن
 • اجازه دهید میوه به خوبی و کاملا برسد و سپس اقدام به برداشت آن نمایید زیرا در اثر عجله یا دیر برداشت کردن محصول، افزون بر عارضه لکه تلخ سیب، عوارض مخالف بازارپسندی نیز دامن گیر میوه خواهد شد.
 • در سال های بسیار پر بار درختان سیب، به کمک روش تنگ کردن متعادل، از رقابت میوه ها جلوگیری نمایید. انجام این روش سبب تغذیه متعادل میوه ها و تولید در اندازه و تعداد یکدست خواهد شد.
 • از مصرف بیش از حد کودهای اسیدی در خاک اجتناب کنید زیرا کلسیم در خاک های نسبتا قلیایی جذب بهتری دارد.
 • اجرای هرس صحیح، از تولید شاخ و برگ و صرف زیاد انرژی درخت برای رشد رویشی می کاهد و این خود راهکار مناسبی برای مقابله با لکه تلخی سیب به شمار می آید. هدف از هرس صحیح، هرس بیش از حد و کاهش برگ و ذخیره غذایی در درخت نیست بلکه اجرای اصولی این کار خود بسیار اهمیت دارد.
 • اصلی ترین و عالی ترین روش جهت پیشگیری و درمان عارضه لکه تلخ سیب، محلول پاشی کود کلسیم در زمان مناسب تا نزدیکی مرحله برداشت محصول است.

اسید هیومیک برای درخت سیب

خرید کود مایع غنی از کلسیم

موثرترین راهکار کنترل این عارضه بسیار خسارت بار، استفاده از کودهای کلسیم در زمان مناسب می باشد که میتوانید به هر دو طریق آبیاری و یا محلول پاشی در اختیار درخت قرار دهید. از جمله کودهای بسیار باکیفیت که علاوه بر داشتن ۲۷ درصد از عنصر کلسیم، ریز مغذی های ضروری را نیز در اختیار دارد، کود کلسیم مایع شوک می باشد. با آبیاری و یا محلول پاشی منظم این محصول، کمبود کلسیم هرگز درختان سیب شما را تهدید نخواهد نمود.

کود کلسیم مایع

کود کلسیم برای درخت سیب

این محصول ساخت کشور آمریکا بوده و توسط سایت ایران کود به باغداران عزیز عرضه می گردد. برای سفارش این محصول با عملکرد بالا، از بالای همین صفحه با کارشناسان ایران کود در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن