فسفر که از مواد مغذی اساسی مورد نیاز همه گیاهان است، برای درختان مرکبات بسیار حیاتی است، مانند درختان گریپ فروت، لیمو و پرتقال. در حقیقت  تقریباً همه انواع درختان مرکبات در مورد مواردی مانند آب و هوا و کود نیازهای مشابهی دارند. اگرچه ممکن است بسته به تنوع کمی متفاوت باشند، اما بیشتر درختان مرکبات در مناطق مقاومتی 8 ، 9 و 10 بهترین عملکرد را دارند، زیرا آب و هوای گرم و آفتابی را دوست دارند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با علایم کمبود فسفر در مرکبات لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید شناخت بیشتری در مورد این فرایند کسب کنید.

نکات موثر در بررسی علایم کمبود فسفر در مرکبات

فسفر برای پرورش درختان سالم مرکبات مهم است، اما صرف نظر از تنوع، آنها فقط به مقدار کمی از آن نیاز دارند. هنگام کاشت درخت مرکبات، پیشنهاد می‎‌شود 1-3/4 فنجان کود فسفر به خاک کاشت اضافه کنید. پس از آن، درخت هر سه تا چهار سال به کود نیاز دارد، که کاملاً در خاک خود مخلوط شود. با این حال، کود فقط باید در عمق حدود یک اینچ در خاک مخلوط شود، بنابراین می‎تواند بدون آسیب رساندن به ریشه‌‎های تغذیه کننده درخت در دسترس قرار گیرد. اگر به هر دلیلی علایم کمبود فسفر در مرکبات ایجاد گردد، موجب می ‎‌شود برگ‎‌ها زرد شوند و ریشه به خوبی رشد نکند و باروری خوبی برای این محصول ایجاد نگردد.

فسفر که یک درشت مغذی اصلی است، برای زندگی قوی و سالم گیاهان حیاتی است. بدون آن، درختان مرکبات نمی ‎توانند در فتوسنتز مناسب، فرایندی برای تبدیل نور به انرژی شرکت کنند. فسفر همچنین به گیاهان کمک می‌‎ کند تا نشاسته، روغن و قندها را ایجاد کنند و همچنین در فرایند بلوغ مهم است و رشد را افزایش می‎ دهد. درختان مرکبات برای ریشه خوب به این عنصر نیاز دارند و همچنین به شکوفه دادن گل‌ ‎های آنها کمک می‎‌ کند. از آنجا که فسفر معمولاً با رشد درختان مرکبات از خاک تخلیه می‎‌ شود، لذا باید با کود جایگزین شود.

علایم کمبود فسفر در مرکبات دردسرهای بزرگی را برای درختان مرکبات ایجاد می‎ کند که در صورت کمبود این ماده مغذی علائم کلیدی عدم رشد محصول به سرعت نمایان می‎ شوند. کندی رشد ضعیف یکی از علائم رایج کمبود فسفر است که در نتیجه درختان مرکبات کوچک با ریشه ‎های ضعیف و ساقه ‎های دوکی شکل ایجاد می‎ شود. برگ درختان مرکبات ممکن است رنگ برنز یا بنفش به خود بگیرد و میوه، دانه یا گل کمتری تولید کند. میوه هایی که تولید می ‎‌شوند ممکن است کیفیت پایینی داشته باشند و اغلب قبل از بلوغ از درخت می‎افتند.

بیشتر بخوانید: ترکیب هیومیک اسید با فسفر

در حالی که درختان مرکبات به دلایل زیادی به فسفر نیاز دارند، اما مقدار زیاد آن بیشتر از فایده آن مضر است. درختان مرکبات با مصرف بیش از حد فسفر قادر به جذب ریز مغذی ‎‌های کافی مانند روی و آهن نیستند و باعث ضعف و تغییر رنگ بافت‌‎های گیاهی می‎ شوند. مقدار زیاد فسفر در خاک نیز ممکن است به گیاهان اطراف آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد. اگر فسفر وارد سیستم آب شود، می ‎تواند به آبزیان نیز آسیب برساند. اینجاست که استفاده کافی از آن به سود محصول دهی گیاه شما خواهد بود.

علایم کمبود فسفر در مرکبات

همه چیز در رابطه با علایم کمبود فسفر در مرکبات

دومین عنصر مهم بعد از نیتروژن فسفر است و عملکرد آن برای جذب و تبدیل انرژی خورشیدی به ترکیبات مفید گیاهی مهم است. گیاهان تنها در صورتی می ‎توانند فسفر مورد نیاز خود را جذب کنند که ریشه‎‌ ها آن را در اشکال ساده حل شدن خاک بدست آورند، زیرا یکی از کمترین عناصر موجود در طبیعت است. جذب فسفر توسط گیاهان در خاک ‎های مختلف، می‎تواند تحت تأثیر محتوای مواد آلی، pH، محتوای کلسیم، آهن و آلومینیوم باشد. استفاده از کود در گیاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا این عنصر به طرز وحشتناکی از نظر عملکردی کند و دارای تحرک کمی است، بنابراین برای تسهیل جذب آن باید در ناحیه ریشه باقی بماند. در این میان اگر علایم کمبود فسفر در مرکبات نمایان شود، رشد ریشه مختل می‌‎شود و این امر موجب می‎‌ شود باروری و تولید محصول به خوبی صورت نگیرد.

عملکرد محصولاتی از قبیل، مرکبات بستگی به وضعیت فسفر و تعادل آن دارد، بنابراین سهم کافی فسفر در محصول به ما امکان می‌ ‎دهد ساقه‌‎هایی با مقاومت بیشتر در برابر شکست، رشد بیشتر ریشه، افزایش تولید گل و دانه به دست آوریم. تولید بهتر محصول و مقاومت بهتر در برابر آفات و بیماری ‎‌ها از مواردی است که در صورت استفاده کافی از فسفر حاصل می‌ ‎شود.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود فسفر در برنج

نتیجه گیری:

در صورت بروز علایم کمبود فسفر در مرکبات، می‎توان تا 50 درصد محصول را از دست داد. از علائم کلی کمبود فسفر می‎توان به ظاهر ضعیف گیاه هم در قسمت هوایی و هم در ریشه، به صورت برگ ‎های نازک با اندازه کوچکتر و با رگبرگ‎‌های اندک اشاره کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با همکاران ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *