علت میوه ندادن درخت سیب

علت میوه ندادن درخت سیب

آخرین مقالات

کاشتن درخت سیب امروزه مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. اما در برخی مواقع درختان سیب ممکن است میوه ندهند و موجبات نگرانی افراد را فراهم آورند. لازم به ذکر است که علت میوه ندادن در خت سیب در هر مکان و منطقه ای با توجه به شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد وهمیشه به یک دلیل نیست. در این مقاله با ما همراه شوید تا علت میوه ندادن درخت سیب را با هم بررسی نماییم.

برداشت نکردن محصولات

زمانی که درخت سیب میوه می دهد حتما لازم است که بار آن را سبک نمایید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است باروری درخت سیبتان کم شود. لذا لازم است تا در هر سال میوه­ها را در زمان مناسب برداشت کنید تا میوه دهی درخت کم نشود.

سرمای زیاد

سرمای زیاد یکی دیگر از عوامل میوه ندادن درختان سیب است. زمانی که درختان سیب شروع به گل ذهی می کنند سرمای سبب می شود تا ساختمان بیرونی گل­ها دچار صدمه بشود و میوه به خوبی تولید نشود. لذا بهتر است  تا در ختان هوا در زمین­هایی با شیب بالا کاشته شوند تا بتوانید هوا را فیلتر کنید. اما شیب نباید رو به جنوب ساخته شود. چون این کار باعث می شود تا  سرما به درختان آسیب بیشتری برساند.

لذا اگر می‌خواهید شکوفه‌های درخت را در فصول سرما سالم نگه دارید و اجازه ندهید آن‌ها از نابود شوند بهتر است صبح زود پیش از تابش  نورخورشید، بر روی جوانه ای درخت آب پاشی کنید.

بیشتر بخوانید: هرس درخت سیب چه تاثیری در رشد آن دارد؟

هرس غیر اصولی

از علت میوه ندادن درخت سیب می‌توان هرس کردن به طور نامناسب و غیر اصولی را اشاره کرد. هرس کردن غیر اصولی می تواند به درختان آسیب­‌های جدی وارد کند که یکی از این صدمات میوه ندان درختان سیب است. هرس کردن برای این است که شاخه­‌های اضافی درخت قطع شود نه اینکه شاخه­‌های جوان از بین بروند. اگر هرس را اشتباه انجام دهید و شاخه­‌های جوان را از بین ببرید لذا درختان سیب آسیب می بینند و میوه دهی نمی‌کنند. بنابراین لازم است تا هرس کردن را بر طبق اصول پیش ببرید. هرس کردن اگر بر طبق اصول انجام شود سبب می­گردد که مواد مغذی بهتر جذب شاخه­‌های باقی مانده شود.

لذا مواد مغذی بهتری به آن­ها برسد و پربارتر گردند. هرس کردن در سال اول بعد از کاشتن درختان سیب انجام می شود. این کار با قیچی باغبانی انجام می شود. هر شاخه ای که هرس می کنید مواظب باشید حداقل پایین شاخه 4 تا 5 جوانه وجود داشته باشد. اگر این گونه نباشد درخت آسیب می بیند. درسال دوم کاشت درختان سیب نیز باید عمل هرس کردن را به طرز مناسبی به انجام رسانید . جهت این امر بهتر است تا عمل هرس کردن را در فصل زمستان انجام دهید. یعنی زمانی که درختان سیب در خواب زمستانه هستند. حتما مراقب باشید تا قسمت صورتی شاخه‌­ها را هرس نکنید. فقط قسمت‌­های سیاه را هرس کنید. قسمت­های صورتی رنگ نشان دهنده رشد سال قبل درخت هستند.

علت میوه ندادن درخت سیب

کاهش مقدار آبیاری

دلیل دیگر میوه ندادن درخت سیب خشک ماندن ریشه آن است. حتما در نظر داشته باشید که بایستی درخت را در فواصل منظم آبیاری نمایید. زیرا اگر آبیاری کم صورت پذیرد می تواند ریشه گیاه را خشک کرده و در نتیجه میوه دهی آن را کم کند یا به صفر برساند.

استفاده نکردن از کود مناسب برای درختان سیب

اگر از کود درخت سیب استفاده نکنید باعث آسیب­‌های جدی به آن­ها می شوید. یکی از این آسیب­‌ها شکوفه ندادن درختان سیب است. پس اگر می خواهید محصول دهی درختان سیب را کم نکنید حتما از کودهای مناسب برای آن استفاده نمایید. کود مناسب می تواند درخت را تقویت نماید و میوه دهی آن را زیاد کند. بنابراین حتما کود دادن به درختان سیب را فراموش نکنید. نوع کودی که به درختان سیب داده می شود نیز مهم است. باید ابتدا قبل از کود دادن نظر چندی از کارشناسان را در این باره جویا شوید و بهترین کود را در فواصل زمانی مناسب به درختان سیب خود اضافه نمایید. کودهایی که حاوی انواع و اقسام مواد مغذی و مواد معدنی باشد تا بتواند ثمردهی درختان شما را بالاتر ببرد. از کودهایی که می توانید برای درختان سیب به کار برید کود مرغی، کود اسیدهیومیک، کود گوگرد، کودهای شاما نیتروژن می باشد. البته همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم این کودها باید بر طبق اصول و دانش افراد باتجربه در زمینه کوددهی صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است نتایج معکوس به بار آورد و خسارات جبران ناپذیری را به درختان سیب وارد نماید.  همچنین محصول دهی را نیز با شکست مواجه کند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت سیب

نکته‌­های مهمی که بایستی برای کود دادن درخت سیب از نظر بگذرانید.

  • حتما سعی کنید از کودهایی استفاده کنید تا طبیعی و مفید باشند و بتوانند تمام مواد مورد نیاز را به درختان سیب برسانند.
  • بهترین خاک جهت درختان سیب خاک سبک و زه کشی شده می باشد. بنابراین لازم است تا قبل از کاشتن درختان سیب خاک را از مواد مفید غنی کنید.
  • سعی کنید از کودهایی استفاده کنید که میزان روی در آن زیاد باشد. چرا که این ماده در باروری محصول بی اندازه مهم است.
  • هرس درخت را در زمان مناسب انجام دهید تا به درخت آسیب و صدمه ای وارد نشود.
  • علف­های اطراف درختان سیب را از بین ببرید. زیرا این علف­ها سبب می شوند مواد مغذی کافی به ریشه درختان سیب نرسد.
  • درختان سیب نسبت به سایر درخت­ها بیشتر در معرض بیماری­های قارچی قرار می گیرند. لذ بهتراست برای از بین بردن این مشکلات احتمالی از سم­های مناسب استفاده نمایید.
  • اگر خاک زمین سفت و خشک است زمین را هر چند وقت یک بار شخم بزنید. سپس با کود مناسب خاک را غنی کنید تا تقویت شود.
  • درختان سیب برای رشد محیط­های خنک را بیشتر می پسندند. بنابراین برای کاشت درختان از محیط­هایی بهره ببرید که هوای خنک تری دارند.

 پس همان طور که متوجه شدید علت میوه ندادن درخت سیب می تواند بسیار متفاوت باشد، پس لازم است تا اول علت را شناسایی کنید. سپس در جهت رفع مشکل اقدام نمایید تا باروری درختان سیبتان را افزایش دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن